جشنواره فیلم کوتاه تهران، دروازه ورود به اسکار شد
کد خبر: 1065589
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TCv
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
دبیر سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در نشست خبری این رویداد:
برترین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران به مراسم اسکار معرفی می‌شود، این اتفاق پس از آن رخ داد که اسکار کیفیت جشنواره فیلم کوتاه را تأیید و شرایط و ضوابط سینمای ایران در پذیرش آثار را قبول کرد.
محمد صادقی

برترین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران به مراسم اسکار معرفی می‌شود، این اتفاق پس از آن رخ داد که اسکار کیفیت جشنواره فیلم کوتاه را تأیید و شرایط و ضوابط سینمای ایران در پذیرش آثار را قبول کرد.
سیدصادق موسوی، دبیر سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در نشست رسانه‌ای این جشنواره درباره همکاری این رویداد با اسکار، گفت: «برنده جایزه بزرگ در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره به آکادمی اسکار معرفی می‌شود. این رویداد سینمایی به واسطه حضور فیلمسازان و حمایتی که سازمان سینمایی طی چهار دهه از این جشنواره به عمل آورده است، توانست این امکان را کسب کند که جزو تأییدیه اسکار باشد. اسکار می‌داند که ما جزئی از جمهوری اسلامی ایران هستیم و از بیش از ۶ هزار اثری که برای ما ارسال می‌شود، تنها می‌توانیم با وجود قواعد اسلامی تنها یک درصد از این آثار را برگزینیم، ضمن اینکه داوران بخش بین‌الملل فیلم اصلی را تماشا می‌کنند، اما چیزی که در ایران اکران می‌شود، مطابق قوانین و ضوابط ایرانی است و آکادمی اسکار نیز از این ماجرا خبر دارد.»
موسوی ادامه داد: «در ابتدا پرونده درخواست اسکارکوالیفاید ما ریجکت شد، برای اینکه جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از جشنواره‌های رایگان بود. ما علت را به آکادمی توضیح دادیم که این ماجرا به دلیل تحریم‌هاست و این گونه ما تنها رویدادی شدیم که اسکارکوالیفاید هست و ظرف ۱۰ روز به ۴ هزارو ۵۰۰ فیلم ثبت‌نامی، ۲ هزارو ۱۰۰ فیلم خارجی از اقصی نقاط جهان اضافه شد و چنین رخدادی مهم‌ترین دستاورد جشنواره بود و قطعاً باعث ایجاد حساسیت‌های بیشتری نسبت به جشنواره نیز شده است.» دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: «داوران امسال جشنواره، به دلیل «اسکارکوالیفاید» شدن این رویداد تراز بالاتری داشتند. نزدیک ۱۰ درصد آثاری هم که در بخش بین‌الملل حضور دارند، آثار ایرانی را تشکیل می‌دهند. بیشترین فیلم‌ها از کشور‌های هند، فرانسه، اسپانیا، برزیل، ایتالیا و روسیه فرستاده شدند و در مراتب بعدی چین، ترکیه و... حضور داشتند. در این جدول کمترین تعداد آثار، ۶۲ فیلم از پرتغال بوده است. در مجموع ۱۲۸کشور خارجی به دوره سی‌و‌هشتم این رویداد اثر ارسال کرده‌اند و این افتخار بزرگی برای جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران است، هرچند به خاطر تحریم‌ها مبلغ جوایز ارزی کاهش یافته است.»
افزایش چشمگیر آثار بخش ملی
موسوی با اشاره به رشد حضور آثار در بخش ملی جشنواره فیلم کوتاه تهران، تأکید کرد: «به لحاظ رشد کمی ما امسال بیشترین آثار را داشتیم. هزارو۷۷۵ فیلم در بخش‌های مختلف به جشنواره ارسال شدند که از این میان ۱۲۵ اثر در کل انتخاب شد. این یعنی ۷درصد آثار به بخش مسابقه راه پیدا کردند و ۹۳درصد بیرون ماندند. در بخش داستانی هم تنها ۴درصد آثار توانستند در جشنواره شرکت کنند.»
اولویت آثار امیدبخش
دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران درباره ضوابط حضور در سی‌و‌هشتمین دوره از این جشواره گفت: «اگر دوستان ما یک‌بار فراخوان را بخوانند، بسیاری از مسائل حل می‌شود. این جشنواره توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و با بودجه بیت‌المال برگزار می‌شود و باید در چارچوب سیاست‌های آن نقد شود. ما جشنواره‌ای خنثی نداریم. بسیاری از جشنواره‌ها در جهان ممکن است محدودیت نداشته باشند، اما در ابتدای فراخوان نوشته بودیم چه اولویت‌هایی داریم، مثلاً فیلم‌های امیدبخش با محوریت همبستگی اجتماعی و سرمایه‌های اجتماعی و... مورد قبول بود. اگر دو فیلم با دو موضوع متفاوت و باکیفیت برابر باشند، حتماً آن فیلمی را انتخاب می‌کنیم که درباره خانواده باشد، حتی در جایزه‌ها هم گفته‌ایم بیشتر به فیلمی جایزه می‌دهیم که درباره همبستگی اجتماعی باشد، برخی فیلم‌ها را کنار گذاشتیم، چون کاملاً مغایر با اولویت‌ها بود.» صادقی با اعلام خبر برگزاری بزرگداشت فرشته طائرپور، فیلمساز فقید سینمای ایران درباره برگزاری سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: «به دلیل «اسکارکوالیفاید» شدن در این دوره قرار است افتتاحیه‌ای برگزار کنیم و آنجا از تیزر جشنواره و ۱۱ کتابی که منتشر کردیم، رونمایی می‌کنیم. در جشنواره امسال ۲۰نشست تخصصی داریم که با عنوان نشست‌های مجازی ۳۸- ۲۰ با حضور هشت مدرس ایرانی و ۱۲مدرس بین‌المللی درباره موضوعات روز بحث و مناظره می‌کنیم و محوریت زیادی به موضوع سینمای تجربی قائل شده‌ایم. ۱۱عنوان کتاب منتشر کردیم چراکه رویکرد ما مبتنی بر دانش‌افزایی است.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار