واردات ۷۱۵ هزار تن برنج طی ۶ ماه نخست سال
کد خبر: 1064900
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T1o
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷

 سخنگوی گمرک گفت: در نیمه نخست امسال حدود ۷۱۵هزارتن برنج از گمرکات کشور مجوز ترخیص قطعی گرفتند که در مقایسه با مدت مشابه ۳۳درصد در وزن افزایش داشته است.
به گزارش صداوسیما، سیدروح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: در نیمه نخست امسال، برای ۷۱۴ هزار و ۷۷۳ تن برنج به ارزش ۶۰۸ میلیون و ۱۲۵ هزار و ۹ دلار در گمرکات کشور پروانه ترخیص قطعی صادر شده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته این میزان ۵۳۷ هزار و ۵۶۴ تن به ارزش ۴۹۱ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۹۰ دلار بوده ازلحاظ وزنی ۳۳درصد و از لحاظ ارزش ۲۴درصد رشد داشته است.
وی اضافه کرد: بر اساس بند «خ» ماده۳ قانون امور گمرکی، گمرک مسئول پایش اطلاعات و اعلام آمار تجارت خارجی است و این آمار بر اساس داده‌های دقیق تجاری توسط متخصصان علم آمار و فناوری اطلاعات صورت می‌گیرد، بنابراین اعلام آمار رسمی تجارت کشور از سوی گمرک براساس اطلاعات، شاخص‌ها و مؤلفه‌های دقیق صورت می‌گیرد.
لطیفی در واکنش به یکی از تشکل‌ها گفت: زمانی که آمار واردات یا صادرات یک کالا در یک‌بازه زمانی مشخص اعلام می‌شود، این اعلام هم می‌تواند به شناخت وضعیت تجاری کشور کمک کند که دانشگاهیان، سیاستگذاران، دست‌اندرکاران، فعالان، انجمن‌های مرتبط و نهایتاً ذی‌نفعان به تحلیل آن بپردازند.
وی تأکید کرد: گمرک در اعلام آمار تجارت خارجی دقت و صحت را به عنوان مرجع رسمی دنبال می‌کند، بنابراین ممکن است در برخی اوقات کاهش یا افزایش تجارت یک کالا، موافقان یا مخالفان و حتی نگرانی‌هایی را برای برخی به وجود بیاورد که حتماً مسئولان مرتبط با داشتن آمار دقیق می‌توانند به رفع آن مشکلات بپردازند.
سخنگوی گمرک گفت: بازه‌های زمانی مورد محاسبه هم تعاریف شفافی دارد که نمی‌توان به واسطه خوشایند یا ناخوشایند بودن آمار، از ارائه آن صرف نظر کنیم یا برخی با بازه زمانی غیر فنی خود آن را زیر سؤال ببرند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار