انقلاب اسلامی در آیینه روایت یکی از یاران
کد خبر: 1063100
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SYm
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
به بهانه بازنشر خاطرات آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی
مرکز اسناد انقلاب اسلامی در زمره نهاد‌هایی است که از آغازین سالیان تأسیس نظام اسلامی، ثبت و ضبط خاطرات رجال و فعالان آن را، آغاز کرد و از این رهگذر، گنجینه‌ای بزرگ فراهم آورد. این نهاد هم‌اینک، ده‌ها عنوان از خاطرات این شخصیت‌ها را، روانه بازار نشر ساخته و تاریخ‌پژوهی انقلاب اسلامی را، لونی دگر بخشیده است. آنچه هم‌اینک در معرفی آن سخن می‌رود، خاطرات آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، نماینده کنونی، ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک است، که به چاپ‌های متعدد نیز رسیده است
محمدرضا کائینی

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در زمره نهاد‌هایی است که از آغازین سالیان تأسیس نظام اسلامی، ثبت و ضبط خاطرات رجال و فعالان آن را، آغاز کرد و از این رهگذر، گنجینه‌ای بزرگ فراهم آورد. این نهاد هم‌اینک، ده‌ها عنوان از خاطرات این شخصیت‌ها را، روانه بازار نشر ساخته و تاریخ‌پژوهی انقلاب اسلامی را، لونی دگر بخشیده است. آنچه هم‌اینک در معرفی آن سخن می‌رود، خاطرات آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، نماینده کنونی، ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک است، که به چاپ‌های متعدد نیز رسیده است. بخش مهم و خواندنی این اثر، خاطرات نامبرده از کارنامه سیاسی و ماجرای عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری است، که محققان این بخش از تاریخ نظام اسلامی، می‌توانند آن را دستمایه تحلیل‌های خویش سازند. گذشته از اینکه سایر بخش‌های این کتاب نیز، در جای خود قابل استفاده و استناد می‌نماید. ناشر در دیباچه این اثر، در باب پیشینه سیاسی راوی خاطرات، چنین آورده است:
«خاطرات مبارزان و شخصیت‌هایی که در جریان مبارزه علیه رژیم پهلوی، در شهر‌های دور و نزدیک سهم و نقشی داشته‌اند، در کنار اسناد و مدارک معتبر، برای محققان و پژوهشگرانی که تاریخ انقلاب را مورد بررسی و پژوهش قرار می‌دهند، منبع بسیار باارزشی به شمار می‌آید. با توجه به این نکته، مرکز اسناد انقلاب اسلامی درصدد است تا خاطرات نیرو‌های مذهبی و روحانیونی را که به انحای مختلف در جریان مبارزه نقش داشته‌اند، جمع‌آوری نماید. از این رو، پس از چاپ تعدادی از خاطرات علما و روحانیون مبارز، اینک خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمین دری نجف‌آبادی را، به علاقه‌مندان تحولات تاریخی ایران، در دوره محمدرضا پهلوی تقدیم می‌نماید. حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی تحصیلات دینی خود را، در حوزه علمیه نجف‌آباد آغاز کرد و سپس برای ادامه تحصیل در سطوح عالی، عازم قم شد. اندکی پس از ورود او به قم، نهضت امام خمینی (ره) با موضع‌گیری ایشان علیه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، آغاز شد. این واقعه در شکل‌گیری شخصیت وی و تنفرش از رژیم پهلوی نقش عمیقی داشت و در نتیجه به همراه بسیاری از طلاب جوان، به نهضت اسلامی پیوست. در این خاطرات، جنبه‌هایی از احساس وی نسبت به این رویداد‌ها، که بیانگر احساسات طلبه‌های هم‌دوره او نیز هست، بیان شده است. قسمت دیگر خاطرات حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی، شامل مسافرت‌های تبلیغی او به نقاط مختلف ایران است. او در این سفر‌ها، سخنرانی‌های خود را بر محوریت اسلام، فقاهت و مرجعیت امام خمینی (ره) قرار داده بود. شرح این سفرها، در واقع، شمه‌ای از مبارزه استراتژیک روحانیت شیعه، در طول تاریخ است. روحانیت شیعه به عنوان مخالفان همیشگی حکومت‌های استبدادی، با سلاح وعظ و خطابه در بسیج توده‌ها، می‌کوشیدند و همین سلاح و استراتژی بود، که توانست بر حدت روش‌های نوین احزاب سیاسی و گروه‌های مسلح فائق آید، زیرا تشکیلات وسیع روحانیت و ارتباط با توده‌های مردمی، سرمایه‌های عظیمی هستند، که احزاب از آن محروم بودند. پس از شهادت آیت‌الله حاج‌آقا مصطفی خمینی و اهانت علنی به حضرت امام در روزنامه اطلاعات، سلسله مخالفت‌های روحانیت و مردم علیه رژیم پهلوی، گسترش یافت. در جریان این مبارزه مساجد و روز‌های نمادین مذهبی، دو بستر قابل‌توجه برای مبارزان مسلمان، در مبارزه با رژیم پهلوی بود، که خاطرات دری نجف‌آبادی، رویداد‌های این ایام را به خوبی توضیح داده است. ضبط خاطرات حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی، به سال ۱۳۷۵ بازمی‌گردد. از سال مذکور تاکنون، بیش از ۲۵ جلسه از خاطرات ایشان ضبط گردیده و در هشت فصل تدوین شده است. در تدوین این خاطرات، سعی بر آن بوده که ابهامات مصاحبه‌های اولیه، با مصاحبه‌های تکمیلی برطرف شده و توضیحات لازم با مدد از اسناد و منابع دیگر، اضافه گردد...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار