توان‌بخشی افراد کم‌توان جسمی با حمایت بنیاد برکت
کد خبر: 1062128
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SJ6
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
شرکت دانش‌بنیان مشارکتی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام موفق به تولید فن‌آوری توان‌بخشی هوشمند برای افرادی شد که از لرزش دست رنج می‌برند.
سجاد مرسلی

شرکت دانش‌بنیان مشارکتی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام موفق به تولید فن‌آوری توان‌بخشی هوشمند برای افرادی شد که از لرزش دست رنج می‌برند.
معاون تأمین نهاده‌ها و مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت گفت: استارتاپ فن‌آسا به عنوان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مشارکتی بنیاد برکت اقدام به ساخت قاشق هوشمند تخصصی برای بیماران، سالمندان و افرادی کرده است که از لرزش دست رنج می‌برند. هادی جوهری تأکید کرد: متأسفانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مبتلا به لرزش غیرقابل درمان دست ناشی از اختلالات مختلف مانند بیماری پارکینسون، کهولت سن، صدمات سر، بیماری‌های مغز و اعصاب و... هستند. در این شرایط، خوردن غذا به یکی از چالش‌های زندگی این افراد تبدیل می‌شود که در بسیاری از موارد، افسردگی و انزوای اجتماعی آن‌ها را به دنبال دارد. وی افزود: قاشق هوشمند تولید شده در کشور به این افراد کمک می‌کند تا به طور مستقل و بدون نگرانی غذا بخورند و از غذاخوردن در کنار دیگران لذت ببرند. این قاشق کمکی از فن‌آوری‌های پایدارسازی فعال نوین و همچنین الگوریتم‌های تشخیص دقیق لرزش استفاده می‌کند و به این ترتیب، اجازه نمی‌دهد لرزش دست فرد به سر قاشق منتقل شود و غذا بریزد. معاون مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت درباره شرکت دانش‌بنیان مشارکتی این بنیاد نیز توضیح داد: شرکت دانش‌بنیان فن‌آسا از سال ۱۳۹۷ توسط جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با هدف طراحی ابزار‌های توان‌بخشی هوشمند برای کمک به زندگی بهتر بیماران آغاز به فعالیت کرد. «قاشق‌یار» اولین محصول این شرکت، یک قاشق هوشمند برای افرادی است که از لرزش دست رنج می‌برند.
جوهری خاطرنشان کرد: شرکت دانش‌بنیان مشارکتی بنیاد برکت در ادامه مسیر خود قصد دارد با توسعه فناوری‌های توان‌بخشی نوین، زندگی آسان و بدون دغدغه‌ای را برای بیماران مبتلا به بیماری‌های مغز و اعصاب فراهم کند. وی با اشاره به تولید انبوه این محصول از پایان سال‌جاری گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در فاز اول راه‌اندازی خط تولید انبوه، سالانه ۲ هزار قاشق هوشمند تولید شود. قیمت تمام شده این محصول نیز یک‌سوم محصولات خارجی است. معاون مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت با اشاره به حجم کل سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد ریالی برای تولید این فن‌آوری توان‌بخشی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فقط دو کشور امریکا و چین اقدام به تولید قاشق هوشمند برای افراد سالمند و دارای لرزش دست می‌کنند که محصول امریکایی فقط در داخل این کشور و محصول چینی در چند کشور معدود توزیع می‌شود. در چنین شرایطی، امکان صادرات محصول ایرانی به کشور‌های مختلف و ارزآوری فراهم است. جوهری تأکید کرد: قاشق هوشمند ایرانی برای افراد ناتوان، پس از گذراندن مرحله تحقیق و توسعه و با توجه به بازخورد‌های دریافتی از سوی استفاده‌کنندگان وارد فاز تولید انبوه شده است. وی در پایان خاطرنشان کرد: بنیاد برکت تا به امروز در مجموع اقدام به مشارکت، سرمایه‌گذاری، ارائه تسهیلات و پشتیبانی از ۷۴۲ بنگاه متوسط صنعتی در سراسر کشور کرده که باعث ایجاد فرصت‌های کسب و کار برای ۲۱۱ هزار متقاضی اشتغال شده است. ۶۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال برای توانمندسازی این ۷۴۲ بنگاه سرمایه‌گذاری شده و بنیاد پس از تثبیت و به سوددهی رسیدن، از ۲۸۲ بنگاه خارج شده و سهام خود را به کارآفرینان و بخش خصوصی واگذار کرده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار