ایستادگی مقابل امریکا از عناصر قدرت جمهوری اسلامی است
کد خبر: 1061984
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SGm
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
کارشناس مسائل بین‌الملل:
یکی از جنبه‌های مهم قدرت جمهوری اسلامی مقابله و ایستادگی در مقابل امریکاست و این باید حفظ و از آن صیانت شود و این برگ برنده ما در مواجهه با دشمنان و در استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای است.

یکی از جنبه‌های مهم قدرت جمهوری اسلامی مقابله و ایستادگی در مقابل امریکاست و این باید حفظ و از آن صیانت شود و این برگ برنده ما در مواجهه با دشمنان و در استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای است.
به گزارش فارس، سعدالله زارعی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه و کارشناس مسائل بین‌الملل در چهارمین دوره بصیرتی تشکیلاتی شهید شهریاری دانشگاه آزاد اسلامی درباره جایگاه ایران در غرب آسیا گفت: ما دست‌کم در شش عنصر دارای قدرت و موقعیت برجسته هستیم. یکی عنصر قدرت منطقه‌ای است که به اعتراف همه کسانی که در زمینه مسائل سیاسی و بین‌المللی تحقیق کرده‌اند، جمهوری اسلامی ایران یک قدرت قطعی منطقه‌ای است و بدون شک همین الان جمهوری اسلامی در منطقه برترین قدرت منطقه به حساب می‌آید.
وی افزود: مسئله دیگر قدرت ملی و قدرت ملیتی جمهوری اسلامی است. در منطقه ما یک ملت‌هایی فارسی‌زبان هستند و زبان فارسی تکلم می‌کنند که چهار کشور را این‌ها تشکیل می‌دهند، بنابراین ما به عنوان قطب مرکزی کشور‌ها و ملت‌های فارسی زبان دارای یک موقعیتی در بین فارسی‌زبانان هستیم که به این به ما کمک می‌کند در خصوص مسائل منطقه بتوانیم یک برنامه‌ریزی درازمدت مبتنی بر مشترکات داشته باشیم.
زارعی تصریح کرد: سومین عنصر قدرت جمهوری اسلامی قدرت بین‌المللی جمهوری اسلامی است. قدرت بین‌المللی هم به قدرتی می‌گویند که می‌تواند فراتر از تحولات داخلی و منطقه‌ای بر مسائل جهانی هم اثرگذار باشد. وقتی جمهوری اسلامی در مناقشه بین امریکا و ونزوئلا برای شکستن فشار غرب و امریکا وارد عمل می‌شود و در جهت تقویت بنیه‌های اقتصادی و سیاسی و اگر بتواند دفاعی این کشور ورود و کمک می‌کند به این کشور که بتواند فشار‌های غرب را از سر بگذراند، نشان‌دهنده تأثیرگذاری بین‌المللی ماست.
وی ادامه داد: این یک رابطه یک طرفه نیست که جمهوری اسلامی بخواهد بی‌محابا در شرایطی که خودش درگیر مسائل اقتصادی است، درگیر عرصه‌های کمک اقتصادی یک‌طرفه شود. ایران در این صحنه یک نوع تهاتر انجام می‌دهد، منتها یک تهاتر برادرانه و دوستانه و آن‌ها متقابلاً کشور‌های فقیر نیستند و ونزوئلا یک کشور ثروتمند است. این استاد دانشگاه تصریح کرد: افغانستان، سوریه، یمن و عراق هم بسیار ثروتمند هستند ولی به صورت برنامه‌ریزی شده در استضعاف نگه داشته شده‌اند، به طور مثال ۳تریلیون دلار ارزش معادن افغانستان است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: ما در جا‌هایی که دوستان ما و ملت‌ها تحت فشار‌هایی قرار می‌گیرند و یک جبهه جهانی علیه یک کشور شکل می‌گیرد، به عنوان یک قدرت مستقل وارد عمل می‌شویم و این به ما حیثیت جهانی می‌دهد. همین که کالا‌های ما وارد ونزوئلا می‌شود و در جهت شکسته شدن طرح امریکا عمل می‌کند، یعنی ما داریم در یک فاز جهانی عمل می‌کنیم.
وی گفت: مسئله دیگری که در مورد ایران بسیار حائز اهمیت است و یک بخش قدرت جمهوری اسلامی را تشکیل می‌دهد، مسئله مقابله ایران با امریکاست. ممکن است در نگاه اول گفته شود این یک مسئله سیاسی است، اما به نظر ما اهمیت این مسئله و جایگاه مسئله در قدرت جمهوری اسلامی به هیچ وجه از جایگاه بقیه موضوعات در قدرت جمهوری اسلامی کمتر نیست.
زارعی اضافه کرد: یکی از جنبه‌های مهم قدرت جمهوری اسلامی مقابله و ایستادگی در مقابل امریکاست و این باید حفظ و از آن صیانت شود و این برگ برنده جمهوری اسلامی در مواجهه با دشمنان اسلام و در استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای به نفع جمهوری اسلامی است.
وی یادآور شد: یک جنبه قدرت جمهوری اسلامی، جنبه جبهه داشتن جمهوری اسلامی است. ما در بحث امریکاستیزی نفوذ طبیعی داریم در ملت‌ها، نفوذ سیاسی داریم در دولت‌ها، رفت و آمد سیاسی داریم در دولت‌ها، حتی با دولت‌هایی که بعضاً با ما مخالف هستند و رقیب ما هستند و بعضاً ارتباطات ویژه با دشمنان ما دارند و...، اما در عین حال یک چیز دیگری هم هست و آن این است که ما در منطقه جبهه مشخصی داریم. یک پرچم معینی داریم به نام مقاومت منطقه‌ای. این مقاومت منطقه‌ای خواب و خیال نیست و جغرافیای آن از پاکستان شروع می‌شود و تا مدیترانه می‌رود و یک جغرافیای به هم پیوسته است و منقطع نیست.
این استاد دانشگاه یادآور شد: دو قدرت در دنیا جبهه دارند؛ یک قدرت در جمهوری اسلامی است که یک قدرت صالحه است و در مقابل امریکاست که یک جبهه شیطانی دارد.
وی گفت: ما در غرب آسیا یک موقعیت ویژه داریم و با همین موقعیت ویژه می‌توانیم با قدرت‌های جهانی حرف بزنیم، تعامل کنیم، مسائل را مطرح کنیم و می‌توانیم با برخورداری از این قدرت با چینی‌ها قرارداد‌های بسیار پرمنفعت طولانی‌مدت ببندیم، با هندی‌ها و روس‌ها می‌توانیم وارد معاملات اساسی شویم. امروز واقعاً هندی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها جمهوری اسلامی را به عنوان یک قلب تپنده پرطرفدار در منطقه می‌شناسند و این را قبول دارند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار