امیرعبداللهیان: مذاکره برای مذاکره، قابل قبول نیست
کد خبر: 1060692
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Rvw
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
وزیرخارجه در تماس با همتایان اروپایی درباره برجام مطرح کرد
درحالی که امریکایی‌ها تلاش می‌کنند ایران را به میز مذاکرات آورده و به خیال خود خواسته‌های‌شان را به طرف ایرانی تحمیل کنند، دولت سیزدهم رویکرد سابق را کنار گذاشته و خواهان شرایط برابر در گفتگو‌های احتمالی است. امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با همتایان اروپایی خود با بیان اینکه ایران از اصل مذاکره استقبال می‌کند، گفت که مذاکره برای مذاکره، قابل قبول نیست و تأکید کرد که غربی‌ها شیوه قبلی خود را تغییر دهند.

درحالی که امریکایی‌ها تلاش می‌کنند ایران را به میز مذاکرات آورده و به خیال خود خواسته‌های‌شان را به طرف ایرانی تحمیل کنند، دولت سیزدهم رویکرد سابق را کنار گذاشته و خواهان شرایط برابر در گفتگو‌های احتمالی است. امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با همتایان اروپایی خود با بیان اینکه ایران از اصل مذاکره استقبال می‌کند، گفت که مذاکره برای مذاکره، قابل قبول نیست و تأکید کرد که غربی‌ها شیوه قبلی خود را تغییر دهند.
با تشکیل دولت جدید در ایران، رایزنی‌ها بین مقامات ایرانی و غربی برای بازگشت احتمالی به میز مذاکرات در وین، پایتخت اتریش در جریان است. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران که به نظر می‌رسد ریاست مذاکرات هسته‌ای به او واگذار شود، گفتگو‌هایی را با همتایان اروپایی خود حول محور برجام داشته است. به گزارش فارس، امیرعبداللهیان روز جمعه در تماس تلفنی با شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش در خصوص برجام تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران سهم اساسی خود برای حفظ برجام را با صبر راهبردی در مقابل خروج امریکا و بی‌عملی طرف اروپایی نشان داده است و اکنون وقت طرف‌های دیگر برجامی است که همراهی لازم را کرده و به صورت واقعی و عملی تعهدات خودشان را اجرا کنند.» امیرعبداللهیان با اعلام اینکه ایران از اصل مذاکره استقبال می‌کند، افزود: «اما مذاکره برای مذاکره، قابل قبول نیست.» به‌رغم گفته مقامات ایرانی و روسی به مثبت بودن روند گفتگو‌ها در ماه‌های اخیر، برگزاری چند دور مذاکرات ایران با اعضای برجام برای بازگشت احتمالی امریکا به این توافق نتیجه خاصی نداشته است.
اتمام حجت با غرب
با اثبات بدعهدی غربی‌ها در عمل به تعهدات‌شان در برجام در سال‌های اخیر، وزیر خارجه ایران با کشور‌های اروپایی اتمام حجت کرد که رویکرد سابق خود را تغییر دهند. امیرعبداللهیان دیروز در گفت‌وگوی تلفنی با هایکو ماس، همتای آلمانی گفت که اصل گفتگو‌های وین قابل قبول است و انجام می‌شود و به تروئیکای اروپایی توصیه کرد رفتار خود را تغییر داده و به بی‌عملی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام خاتمه دهند. وزیر خارجه آلمان نیز در خلال این گفتگو آغاز هرچه سریع‌تر گفتگو‌های وین را خواستار شد و آمادگی کشورش برای ارتقای همه‌جانبه روابط دوجانبه را مورد تأکید قرار داد. وزیر امور خارجه ایران پنج شنبه شب نیز در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی ضمن تأکید بر بازگشت اروپا و امریکا به تعهدات برجامی، تصریح کرد: «ایران در مذاکراتی حضور می‌یابد که نتایج ملموسی را در تأمین حقوق و منافع مردم داشته باشد.» درخواست ایران برای تأمین منافع اقتصادی‌اش در چارچوب برجام درحالی است که مقامات امریکایی در ماه‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا بند‌های جدیدی در توافق جدید هسته‌ای بگنجانند تا در آینده بر سر موضوعات دیگری مثل برنامه موشکی و رفتار‌های منطقه‌ای ایران گفتگو کنند، اما طرف ایرانی زیر بار این خواسته‌ها نرفته است و اعلام کرده که مذاکرات تنها در چارچوب هسته‌ای قابل قبول است و اگر فشار‌های غرب ادامه داشته باشد، میز مذاکرات را ترک می‌کند.
امریکا به‌رغم ادعای ظاهری برای بازگشت به برجام، اما در عمل گامی برای رفع تحریم‌ها انجام نداده است. هیئت ایرانی بار‌ها اعلام کرده که اگر واشنگتن در ادعا‌های خود جدی است، برای نشان دادن حسن نیت خود در اولین گام باید همه تحریم‌ها را لغو کند. اما مقامات واشنگتن گفته‌اند که در صورت توافق احتمالی با ایران، برخی تحریم‌ها همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند و همین اختلافات کلیدی راه رسیدن به توافق جدید را دشوار کرده است. در هفته‌های اخیر مقامات کاخ سفید در اظهاراتی مدعی شده‌اند که ایران باید زودتر تصمیم بگیرد که به میز مذاکرات برگردد. هرچند طرف ایرانی تاکنون زمانی را برای بازگشت به میز مذاکرات برجام اعلام نکرده است، اما برخی منابع غیررسمی پیش‌تر اعلام کرده بودند احتمالاً اواسط شهریورماه دور جدید گفتگو‌های هسته‌ای در وین برگزار شود.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
asghar
|
Canada
|
۰۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
0
0
با سلام وصبح بخیر .درود بر شما اقای عبدللاهیان وزیر خارجه ایران اسلامی عزیزمان .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
0
0
سلام: مذاکره و توافق مجدد با غرب و امریکا براساس عبرت ها و تجربه های تلخ تاریخی، محاسبات متقن وغیرقابل خدشه ذیل موجب حراج دادن مولفه های قدرت ، زیانبار برای اقتصاد،باج خواهی و زیاده خواهی دشمن، آب در هاون کوبیدن و باعث ممانعت ازپیشرفت کشور می گردد:
1- هدف امریکاه از مذاکره لغوکامل تحریم ها نیست بلکه ساختار آن باقی مانده وتحریم اساساً وسیله و ابزاری است برای اینکه از ایران درهمه زمینه ها ی چهار گانه ازجمله درموضوعات هسته ای،حضورمنطقه ای،موشکی و حقوق بشرامتیاز گرفته بلکه اگر بتواند پیشرفت کشور را درهمه علوم به سراشیبی سقوط بکشاند.
2- آمریکا اگر کوچکترین امتیازی به ایران بدهد با بدعهدی و بد قولی زیر تعهدات می زند و با عمل نکردن به آن ،ایران چند باره رکب خورده و بازگشت کامل کشور به برجام یعنی پس ازطی هزینه سنگین راه اندازی غنی سازی 60درصدی نابودی آن دستگاه ها وممنوعیت توسعه و تحقیقات هسته ای و عقب گرد وعقب ماندگی نسبت به کشورهای دارای علوم و فنون پیشرفته هسته ای.
3- عبرت های تاریخی معاصرمثل اعتماد دکتر مصدق به امریکا و سقوط دولت او،اعتمادو مذاکره معمر قذافی در زمینه های هسته ای ،موشکی و تجاری با امریکا وغرب ،یافتن تمام نقشه های نظامی وغیر نظامی آن و در پی آن نابودی برنامه هسته ای و موشکی لیبی و سرانجام به خاک سیاه نشاندن اقتصادلیبی و معمرقذافی توسط امریکا و اروپا ،اعتماد صدام جنایتکاربه بازرسان سازمان ملل و یافتن تمام نقشه های نظامی و غیر نظامی عراق ودادن اطلاعات آن به امریکا و پس از آن جنگ راحت امریکا و متحدانش علیه صدام و شکست او. مذاکره تحویل دیپلمات های امریکایی در لبنان در زمان مرحوم هاشمی وعدم آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران توسط آمریکا،معاهده سعد آباد مبنی بر قبول داوطلبانه تعلیق غنی سازی و پروتکل الحاقی توسط روحانی در دولت خاتمی با سه کشوراروپایی وعدم اجرای تعهد توسط آن سه کشوراروپایی و آمریکا.ومعاهده برجام مبنی برممنوعیت حدود صد نوع فناوری هسته ای ایران با1+5 خروج از برجام توسط امریکاواضافه شدن بیش از 1500 نوع تحریم قبلی وجدیدعلیه ایران .
4- اساس، انگیزه و داستان وضع تحریم ها ازطرف دشمن به طمع فشارهمه جانبه برملت و دولت وسپس گشودن باب مذاکره بوده و انگیزه و هدف نهایی مذاکره هم از طرف غرب راهی برای به حراج دادن مولفه های قدرت ایران یکی پس از دیگری و جری شدن دشمن و باج خواهی های مضاعف از کشورو مردم ودر ادامه تغییر رفتار نظام و در نهایت تقییر رژیم است.
5- غرب صرفاً با تله وحیله مذاکره می تواند اهرم های حیاتی قدرت را با نیرنگ از ایران بگیرد درصورتیکه بجز مذاکره هیچ راهی برای به زیر کشیدن قدرت ایران ندارد مانند ممنوعیت صد نوع فناوری هسته ای در برجام وموارد ذکر شده بند های این موارد.
6- به لحاظ عدم لغو کامل همه تحریم ها از طرف غرب و با بدعهدی احتمالی امریکا و اروپا پس از مدتی برگشت دوباره تحریم ها،اقتصاد و معیشت مردم به لحاظ وابستگی به تحریم ها و شرطی شدن در مقابل آن بسیار ضربه پذیر وآسیب زا می شود.
7- درصورت بازگشت به برجام وعضویت در آن از طرف آمریکا، به هر بهانه ای دوباره می تواند از مکانیزم ماشه یا همان اسنب بک استفاده کرده وتحریم ها را ازطریق قطعنامه های شورای امنیت به بکباره برگرداندوایران را ذیل بند 7 منشور ملل متحد ببرد.
8- در صورت مذاکره موشکی وحضور منطقه ای ایران برای جنگ با داعش و ترروریست و به باد دادن توان موشکی ،قدرت دفاعی و منطقه ای کشور، امریکا ، اروپا و حتی کشورهای مثل عربستان و اسرائیل می توانند امنیت ایران را نابود کرده وکشور و ملت رامثل لقمه ای چرب خودغارت کرده یا داعش و سایرگروهای تروریستی خون آشام را به جان،مال و ناموس ملت بیاندازند.
9- مشکلات اقتصادی به هیچ وجه با مذاکره قابل حل نیست زیرا ساختار کلی وپایه اصلی تحریم ها همچنان حفظ شده وآمریکا به تعهدات خود عمل نکرده و آنرا بطور کامل لغو نمی کند زیرا هر تحریمی و یا بیشتر آن بابرچسب های چهار گانه هسته ای ، موشکی ،حضور منطقه ای ایران و حقوق بشراست.اگرغرب و امریکا یک موضوع از تحریم یعنی هسته ای را بردارند سایر برچسب های تحریم باقی می ماند و این یعنی لغو تحریم ها کاملاً بی خاصیت و دروغ بوده وایران در گرداب،تله و دور بی حاصل موضوعات متعدد تحریم و مذاکره برای باج دادن فاجعه بارسایراهرم های قدرت یکی پس از دیگری قرار می گیرد.
10- در صورت عدم لغو تحریم ایسا ( ممنوعیت سرمایه گذاری خارجی درایران) وتحریم یوترن( گردش مالی آزاد ایران از طریق دلار باجهان) که متاسفانه هیچکدام در برجام توسط تیم مذاکره کننده ایرانی از امریکا درخواست لغو نشده است برداشتن تحریم ها بدون لغو این دو بی معنی، همراه با فریب ،مضحک و بی خاصیت است .
11- با تکیه بر توانمندی های و ظرفیت های عظیم داخلی اثرو نقش تحریم هارا باید بی خاصیت وخنثی کرده و ازبین برد و امریکا را از حربه تحریم و سپس مذاکره مایوس کرداز جمله راهکارها:استفاده درهمه حوزه های علمی،فنآوری و تولیدی ازجوانان نخبه ، شرکتهای دانش بنیان و دانشگاهای برترصنعتی،استفاده از قرار گاه سازندگی و شرکت مپنا به عنوان تجربه موفق وراهگشای خنثی سازی تحریم ها، ،جذب سرمایه عظیم ایرانیان مقیم خارج ،برنامه ریزی بودجه سالانه بدون کسری بودجه توسط دولت وعدم چاپ بی پشتوانه اسکناس وعدم افزایش پایه پولی بدون پشتوانه افزایش تولید، اصلاح نظام بانکی و کنترل تورم تک رقمی ،ممنوعیت قطعی هرگونه تعطیلی واحد ها وشرکت هایی تولیدی از طرف بانک ها،اعطای تسهیلات قرض الحسنه و بسیار کم بهره به واحد ها ی تولیدی متوسط و کوچک ، تک نرخی کردن ارز وحذف قطعی ارز 4200 تومانی که این ارز رانت زا و فساد آفرین بوده و باعث نابودی تولید داخلی می شود،استفاده ازظرفیت معادن بصورت غیر خام فروشی ، برنامه ریزی مدون علاوه بر خود کفایی دارای اهداف صادراتی برای تولیدات گسترده صنعتی وکشاورزی ( تدوین برنامه چهار ساله آبخیزداری و آبخوان داری برای تولید بیش از 400میلیون تن کالاهای کشاورزی)،شناسایی آموزش و نصب رایزن کارامد و امین اقتصادی حداقل به تعداد 100نفردرکشورهای همسایه ،همسو و غیر همسوبرای جهش صادرات ،برنامه ریزی صادرات به همسایگان ازمیزان2درصد کنونی به 20 درصد طی برنامه 4 ساله یعنی رسیدن به حدود 200میلیارد دلارصادرات به 15 کشورهمسایه، حمایت همه جانبه از تولید داخل با کیفی سازی وبا وضع تعرفه باز دارنده کالاهای خارجی مبازره هدفمند با قاچاق و فساد، پیمان های پولی دو وچند جانبه با کشورها ، ممنوعیت وقطع همیشگی فروش نفت خام وتبدیل آن به مواد پتروشیمی در صنایع با محوریت صادرات محصولات آن به همسایگان، اخذ مالیات عادلانه از ثروتمندان و عایدی سرمایه، خانه خالی و ماشین های لوکس واخذ مالیات از گردش حساب های بانکی ،تکمیل زنجیره پروژه های آزاد راهی، ریل وراه آهن برای دریافت حق ترانزیت از کشورهای همسایه، داخلی سازی با کیفیت خودرو با پلتفرم پیشرفته کاملا ایرانی و بومی، داخلی سازی با کیفیت و صادرات محورلوازم خانگی و لوازم ساختمانی ،استفاده از ظرفیت عظیم بسیج و نیروهای جهادی در تمام این مراحل برنامه ریزی پیشرفت و توسعه کشوروعدم اجازه ورود مجدد به شرکت هایی بیگانه عهد شکن مانند توتال ،پژو ،سامسونگ ، ال جی و... که به بهانه تحریم کشور را ترک کرده و باعث شوک و خسارت به اقتصاد و معیشت مردم شدند، بطور قطع با پیاده سازی این برنامه ها باید حربه دو گانه تحریم ومذاکره را ازدشمن گرفت.در غیر این صورت مانند 8 سال اخیر با بدعهدی و شرطی کردن اقتصاد به دشمن توسط دولت تشنه مذاکره وغربگرای روحانی، شیرازه اقتصاد مبتنی برتوانمندی و ظرفیت های داخلی و رویکرد اقتصاد مقاومتی ازهم می پاشد و باعث مشکلات عدیده ازجمله تورم غیر متعارف و افسار گسیخته ،نابودی تولید داخلی و تعطیلی کارخانجات و بیکاری فزاینده، جهش عجیب و غیر عادی قیمت ارز، ریزش غیر طبیعی بورس و گرانی بی ضابطه کالا،مسکن و خدمات گردیده ونارضایتی بحق ملت را در پی دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار