اتمام طرح نظام اشتغال دانش‌آموختگان تربیت‌بدنی و علوم ورزشی با رویکرد خصوصی‌سازی در پژوهشگاه تربیت بدنی
کد خبر: 1057283
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R2x
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی نظام اشتغال دانش‌آموختگان تربیت‌بدنی و علوم ورزشی با رویکرد خصوصی‌سازی در قالب یک طرح پژوهشی با اتمام رساند
به گزارش جوان آنلاین ؛ نبود بازار کار برای فارغ‌التحصیلان علوم ورزشی در نظام آموزش عالی ازیک‌طرف و ضعف‌های علمی و تکنولوژیک در صنعت ورزش و سازمان‌های ورزشی در کشور از سوی دیگر سبب شده است تا توسعه علمی و اقتصادی ورزش به‌طور اعم و اشتغال فارغ‌التحصیلان در ورزش به‌صورت اخص، مساله‌ای مهم و راهبردی تلقی شود. ازاین‌رو بازنگری در سیستم آموزش، هدایت و اشتغال فارغ‌التحصیلان علوم ورزشی و تحلیل محیط اشتغال در ورزش کشور ضرورت دارد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، به همت پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، طرح پژوهشی " نظام اشتغال دانش‌آموختگان تربیت‌بدنی و علوم ورزشی با رویکرد خصوصی‌سازی" توسط دکتر سید محمدحسین رضوی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و دکتر محمدرضا برومند عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان مجریان طرح و دکتر اعظم فضلی درزی و دکتر عادله عظیمی به‌عنوان همکاران طرح خاتمه یافت.
این تحقیق از نوع مطالعات راهبردی مبتنی بر تحلیل اسنادی و پیمایش کیفی بود. جامعه پژوهش شامل دو جامعه اطلاعاتی (منابع علمی و کتابخانه‌ای، اسناد اجرایی، محتوای رسانه‌ای) و جامعه انسانی (مدیران، کارشناسان، اساتید، کارآفرینان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان و صاحبان کسب‌وکار در ورزش) بود. نمونه آماری به روش هدفمند و در دسترس انتخاب و بررسی گردید.
یافته‌های تحقیق محور‌های تحلیلی پژوهش شامل ابعاد تحصیلی- شغلی فارغ‌التحصیلان، ظرفیت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی صنعت ورزش، خصوصی‌سازی، تحلیل ساختاری راهبردی می‌باشد. ابعاد تحصیلی- شغلی فارغ‌التحصیلان شامل: مسیر تحصیلی – شغلی، گروه‌بندی به لحاظ قابلیت‌های اشتغال و کارآفرینی، شایستگی‌های کانونی شغلی، امید به اشتغال، شاخص انتظار اشتغال، شاخص گذار از تحصیل به کار، روش‌های اشتغال، ادراک دانشجویان از موانع اشتغال و مسیر‌های شغلی بود. ظرفیت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی صنعت ورزش نیز در محورهای: انواع مشاغل ورزشی، ظرفیت‌های اشتغال‌زایی در رشته‌های ورزشی، ظرفیت‌های اشتغال‌زایی در رشته‌های علوم ورزشی، ظرفیت‌های اشتغال‌زایی در رشته گرایش‌های اصلی علوم ورزشی، ظرفیت‌های موجود در بخش‌های مختلف بازار و صنعت ورزش، ظرفیت‌های موجود در سطوح ورزش کشور، ظرفیت‌های موجود در سطوح ورزش کشور، ظرفیت‌های موجود در سازمان‌ها و نهاد‌های ورزشی، ظرفیت‌های نهادی برای مجوز‌های انواع کسب‌وکار‌های مرتبط با ورزش ارزیابی گردید.
یافته‌های بخش خصوصی‌سازی دربرگیرنده وضعیت انواع روش‌های خصوصی‌سازی در حوزه ورزش، محور‌های واگذاری و خصوصی‌سازی در بخش‌های دولتی ورزش و چالش‌های مراحل خصوصی‌سازی در ورزش بود. تحلیل ساختاری راهبردی شامل سه بخش تحلیل ساختاری، تحلیل راهبردی و الگوی تقسیم‌کار ملی و بین سازمانی بود. تحلیل راهبردی شامل محورها، قابلیت‌ها، چالش‌ها، اهداف و استراتژی‌های توسعه اشتغال فارغ‌التحصیلان علوم ورزشی بود که به‌تفصیل ارائه‌شده است.
یافته‌های کلی پژوهش بیانگر این بود که اکوسیستم اشتغال فارغ‌التحصیلان تربیت‌بدنی از نظام‌مندی و کارآمدی مناسبی برخوردار نیست. خصوصی‌سازی علیرغم نداشتن سابقه مناسب در کشور، اما به‌عنوان بهترین راهبرد توسعه اشتغال‌زایی مورد ارزیابی قرار گرفت. به‌صورت کلی بر مبانی چارچوب تحلیلی طرح و یافته‌ها می‌توان گفت که در توسعه اشتغال فارغ‌التحصیلان علوم ورزشی ابتدا باید به تغییر نقش‌ها در یک فرآیند از دانشجویی به فارغ‌التحصیلی، جویای کار و شاغل به‌صورت محوری توجه داشت. سپس باید ارتباط ساختاری-کارکردی بین محیط‌های مربوط به هر یک از این نقش‌ها (از دانشگاه تا صنعت) تقویت گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار