رفتن به سوی جنگ مذهبی در افغانستان فتنه جدید استکبار جهانی است
کد خبر: 1056923
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qx9
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
بیانیه تحلیلی جامعه مدرسین درباره وقایع اخیر افغانستان

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه‌ای درباره تحولات اخیر در افغانستان تأکید کرد که همه مردم افغانستان، رهبران سیاسی این کشور و گروه طالبان باید توجه داشته باشند که رفتن به سوی جنگ مذهبی، فتنه جدید استکبار جهانی، صهیونیسم و ایادی دست‌نشانده آنهاست.
به گزارش ایسنا، در بخشی از بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با امضای آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری منتشر شده، آمده است:
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از منظر اهتمام به امور مسلمین و انجام وظیفه شرعی با حساسیت ویژه تحولات جاری در افغانستان را پیگیری می‌کند، نگرانی‌های مشفقانه دلسوزان و بزرگان به ویژه مراجع عظام تقلید (حفظهم‌الله) را ارج می‌نهد و بر نکات زیر تأکید می‌نماید:
۱. مکر، فریب، شیطنت، تجاوز و اشغالگری امریکای جنایتکار و همراهی ایادی و گروه‌های وابسته و نوکران خودفروخته آن، ریشه همه جنایت‌ها، شرارت‌ها، ناامنی‌ها، عقب‌ماندگی‌ها، مشکلات و بحران‌های افغانستان مظلوم است.
۲. مقاومت ملت دلاور افغانستان پس از ۲۰ سال اشغالگری، امریکا را وادار به عقب‌نشینی، پایان اشغال و خروج مفتضحانه و ذلیلانه و تحقیرآمیز از افغانستان نمود. این شکست تاریخی، فتح و ظفری شکوهمند برای همه ملت‌های مقاوم منطقه و ملت عزیز افغانستان است.
۳. امریکا که در حال خروج نظامی از افغانستان است، در پس پرده به دنبال گسترش افراط‌گرایی و ایجاد جنگ فرقه‌ای و مذهبی و بروز ناامنی و بی‌ثباتی داخلی در افغانستان است. اکنون امریکا سعی دارد با کارشکنی در روند‌های مختلف مذاکرات و گفتگو‌های بین‌الافغانی از جمله روند مذاکرات افغانی- افغانی تهران، تلاش‌ها برای برقراری صلح پایدار در افغانستان را به سمت ناکامی ببرد و فضا را برای ادامه حضور خود از طرق دیگر در افغانستان مهیا و نقشه‌های شوم خود علیه ملت‌های مظلوم مسلمان به ویژه ملت مظلوم افغانستان را اجرایی کند.
همان‌طور که مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای دام ظله الوارف در پیام مهم چند روز گذشته خود به مناسبت مراسم حج اشاره فرمودند، مردم افغانستان باید مراقب شیطنت و جنگ نرم امریکا بوده و برای مقابله با این شیطان بزرگ آماده باشند.
۴. لازم است تمام طرف‌های افغانستانی در تصمیمات خود بر پایه عدالت و انصاف در حق همه افغانستانی‌ها و با عنایت به تنوع قومی و مذهبی این کشور برخورد نموده و حق عموم مردم اعم از زن، مرد و کودک و جوان در این تصمیمات لحاظ گردد. همچنین به این موضوع توجه داشته باشند که سعادت آن‌ها در عدم دخالت خارجی‌ها از جمله امریکایی‌ها در روند مذاکرات داخلی آنهاست و هرگونه دخالت امریکایی‌ها سرنوشتی شوم و تاریک برای مردم مظلوم افغانستان رقم خواهد زد.
۵. بهترین مسیر برای مذاکرات بین‌الافغانی، قرار دادن قطار این مذاکرات بر ریل اصول و ارزش‌های اسلامی و بر پایه عقلانیت، حکمت، اخلاق، عدالت، مدنیت، مصلحت، عزت و وفای به عهد است.
۶. همه مردم افغانستان، رهبران سیاسی این کشور و گروه طالبان باید به این نکته توجه داشته باشند که رفتن به سوی جنگ مذهبی، فتنه جدید جبهه استکبار جهانی، صهیونیسم بین‌المللی و ایادی دست‌نشانده آنهاست و همه اطراف باید با نگاه راهبردی به مسئله تقریب بین مذاهب اسلامی و احساس مسئولیت برای پیوند میان مسلمانان افغانستان، مبارزه مشترک و متحد با جریان‌های تکفیری، افراطی و تفرقه‌انگیز با حفظ روابط مسالمت‌آمیز با کشور‌های همسایه را در دستور کار خود
قرار دهند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار