المپیک با تدابیر شدید بهداشتی
کد خبر: 1056117
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qk9
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۳
از ورزشگاه‌های خالی تا ممنوعیت تشویق و گشت‌و‌گذار
سی و دومین دوره بازی‌های المپیک پس از پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های فراوان روز جمعه رسماً آغاز می‌شود. اعمال محدودیت‌های سختگیرانه بهداشتی در جهت حفظ سلامت ورزشکاران، اعضای تیم‌ها و مقامات برگزاری بازی‌ها، این دوره از المپیک را از سایر ادوار متمایز کرده است.
اشرف رامین

سی و دومین دوره بازی‌های المپیک پس از پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های فراوان روز جمعه رسماً آغاز می‌شود. اعمال محدودیت‌های سختگیرانه بهداشتی در جهت حفظ سلامت ورزشکاران، اعضای تیم‌ها و مقامات برگزاری بازی‌ها، این دوره از المپیک را از سایر ادوار متمایز کرده است.
به‌رغم مشکلات ناشی از شیوع کرونا در سراسر جهان و تعویق اجباری المپیک ۲۰۲۰ به مدت یک سال، ژاپن و کمیته بین‌المللی المپیک عزم‌شان را برای برگزاری بازی‌ها جزم کردند و حتی مخالفت مردم ژاپن نیز نتوانست مانع آن‌ها شود. با این حال هنوز نگرانی بابت تشدید اوضاع کرونایی وجود دارد، به همین خاطر قوانین این دوره کاملاً متفاوت است و رعایت آن‌ها کار ورزشکاران را دشوار می‌کند. تخطی از قوانین برخورد جدی کمیته برگزاری بازی‌ها را به همراه دارد و فرد خاطی از ورزشکار و مربی گرفته تا سایر همراهان از دهکده بازی‌ها اخراج خواهند شد.

ماه‌هاست که کشور میزبان بر برگزاری به موقع بازی‌ها تأکید می‌کند و IOC نیز در جهت حمایت از مقامات ژاپن روی آن صحه می‌گذارد. با این حال مخالفان المپیک هنوز خواهان لغو کامل بازی‌ها هستند. آن‌ها معتقدند میزبانی این دوره علاوه بر ضرر اقتصادی، شیوع کرونا در ژاپن را افزایش خواهد داد. با این حال بازی‌های ۲۰۲۰ در موعد مقرر آغاز می‌شود، اما اعمال تغییرات گسترده از عدم حضور تماشاگران گرفته تا محدودیت شدید برای تردد اعضای کاروان کشور‌های مختلف و نحوه توزیع مدال‌ها اقداماتی است که برای این دوره در نظر گرفته شده است.
مهم‌ترین تفاوت سی‌و‌دومین دوره المپیک، عدم حضور تماشاگران در ورزشگاه‌هاست. گمانه‌زنی‌ها برای ورود محدود هواداران به ورزشگاه‌ها از مدت‌ها قبل شروع شد و با توجه به میزان شیوع کووید ۱۹ در ژاپن ابتدا حضور تماشاگران خارجی ممنوع اعلام شد، پس از آن نیز قرار بود در هر رویداد مهم کمتر از ۵ هزار نفر از ژاپنی‌ها حاضر باشند و در رشته فوتبال نیز به ۱۰ هزار نفر اجازه ورود دهند، اما اوج‌گیری دوباره کرونا نظر مسئولان را تغییر داد و قرار شد همه مسابقات پشت در‌های بسته انجام شوند. اعلام شرایط اضطراری در ژاپن در اتخاذ این تصمیم مهم تأثیر زیادی داشته است.

ژاپنی‌ها مدعی هستند دهکده بازی‌ها محل امنی برای همه تیم‌ها و ورزشکاران‌شان خواهد بود. اگرچه در ادوار گذشته نیز ورود و خروج افراد به دهکده بازی‌های المپیک شامل قوانین مختلفی می‌شد، ولی امسال اوضاع به شکل عجیبی تغییر کرده و ترس از کرونا باعث پیچیده شدن اوضاع شده است. اصلی‌ترین مسئله برای مسئولان مسابقات کنترل دقیق رفت و آمدهاست. از آنجا که کرونا در ژاپن دوباره اوج گرفته و تا ۲۲ آگوست شرایط اضطراری در این کشور اعلام شده، مسئولان نگران انتقال بیماری از سایر شهر‌ها به توکیو و دهکده بازی‌ها هستند. بر این اساس قرار است از بیش از ۱۱ هزار ورزشکار مقیم دهکده بازی‌ها روزانه تست کرونا گرفته شود. البته همه تیم‌های در بدو ورود به توکیو قرنطینه می‌شوند و در صورت مثبت اعلام شدن تست PCR‌شان اجازه ورود به دهکده را نخواهند داشت. ممنوعیت خروج ساکنان دهکده و گشت و گذار در پایتخت ممنوع است، علاوه بر این داشتن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی باید از سوی همه ورزشکاران و همراهان‌شان رعایت شود. در صورتی که تست ورزشکاران یا اعضای تیم‌ها مشکوک یا مثبت اعلام شود فرد مورد نظر بلافاصله قرنطینه خواهد شد و حق خروج از اتاق را نخواهد داشت. نکته جالب اینکه هنوز بازی‌ها شروع نشده تست سه ورزشکار مثبت اعلام شده است!

تحمل ورزشگاه‌های خالی از تماشاگر به شدت سخت است. این سختی وقتی بیشتر می‌شود که حتی هم‌تیمی‌ها و اعضای کاروان نیز اجازه تشویق ورزشکاران را نداشته باشند. کمیته بازی‌ها از همه خواسته با رعایت این قانون از شیوع کرونا جلوگیری کنند. علاوه بر این مدال نفرات برتر نیز امسال به شکلی عجیب اهدا خواهد شد. به گفته توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در این دوره هیچ مسئولی برای اهدای مدال نخواهد آمد و ورزشکاران خودشان مدال‌شان را از سینی برمی‌دارند و به گردن می‌آویزند. البته این قانون خیلی زود دستخوش تغییرات شد و قرار است اعضای واکسینه شده IOC با استفاده از دستکش‌های مخصوص مدال نفرات اول تا سوم را اهدا کنند. کاهش تعداد حاضران در مراسم افتتاحیه از دیگر تغییرات این دوره است. ژاپنی‌ها تعداد مهمانان حاضر در افتتاحیه را به هزار نفر کاهش داده‌اند. این در حالی است که تنها ۱۰ ورزشکار از هر کشور در رژه بازی‌ها شرکت می‌کند. ضمن اینکه خبرنگاران نیز باید قوانین و پروتکل‌های اعلام شده از سوی ژاپنی‌ها را رعایت کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار