«دلتا» شمال ایران را هم تسخیر کرد
کد خبر: 1055530
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qag
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
باز هم هشدار‌ها در حد هشدار ماند و نه مسئولان شرایط موجود و حرف‌های خودشان را جدی گرفتند و نه شهروندان در رفتار و آمد وشدهایشان تغییری ایجاد کردند، تا موج پنجم تمام ایران را فرا گرفت. دلتا از جنوب به شمال رسیده و حالا اردبیل و مازندران و گیلان روز‌های سختی را تجربه می‌کنند
سیداحمد هاشمی اشکا

باز هم هشدار‌ها در حد هشدار ماند و نه مسئولان شرایط موجود و حرف‌های خودشان را جدی گرفتند و نه شهروندان در رفتار و آمد وشدهایشان تغییری ایجاد کردند، تا موج پنجم تمام ایران را فرا گرفت. دلتا از جنوب به شمال رسیده و حالا اردبیل و مازندران و گیلان روز‌های سختی را تجربه می‌کنند. اما آنچه بیش از هر چیز به چشم می‌خورد بی‌توجهی‌ها، ساده انگاری‌ها و قوانین سهل و قابل خریدی است که موجب شده گروهی با پرداخت جریمه‌ها به سفر‌هایی بروند که علاوه بر خودشان برای دیگر شهروندان نیز مشکلات و هزینه‌های زیادی به همراه دارد.

از اوایل ماه وقتی اعلام شد ویروس دلتا از جنوب کشور در حال حرکت به سمت شمال است، همه فقط ترسیدند و مثل هر دفعه از شدت سرایت و کشندگی آن گفتند. همه می‌دانستند دلتا ویروسی جهش یافته است و سرعت سرایتش ۱۴۰ درصد از ویروس‌های قبلی بیشتر بوده و حتی برخی واکسن‌ها هم نسبت به آن بی‌اثر هستند. تک‌تک شهروندان و بیشتر از آن‌ها مسئولان و متولیان امر خوب می‌دانستند در صورت بی‌توجهی به این موضوع موج پنجم کرونا کشور را فرا می‌گیرد و حالا با رسیدن دلتا به استان‌های شمالی باید گفت، ایران قرمز شد.
رفت و آمد‌هایی به قیمت مرگ
براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل آمار کل بیماران بستری شده کرونایی در این استان به ۲۵۰ نفر رسیده و بررسی‌ها حکایت از انتقال بیماری در دورهمی‌ها و مراکز پرتردد دارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان با بیان اینکه طبق مشاهدات کارشناسان و ناظران بهداشتی در برخی معابر پرتردد و شلوغ شهر اردبیل شاهد عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم، گفت: «عدم رعایت فاصله‌گذاری در نانوایی‌ها، پیشخوان‌ها، مراکز خرید و... موجب افزایش تعداد بیماران کرونایی شده که در صورت تداوم این وضعیت به اوج تشدید شیوع کرونا در اردبیل خواهیم رسید.»
شهرام حبیب‌زاده، بر عدم برگزاری مراسم‌های عروسی و عزاداری تأکید کرد و افزود: «هرگونه تجمع در مکان‌های سر بسته و با تعداد نفرات بالا موجب انتقال بیماری می‌شود و شهروندان ضروری است از برگزاری یا شرکت در این دورهمی‌های خانوادگی اجتناب کنند.» این مسئول، کرونای دلتا را یکی از خطرناک‌ترین نوع جهش یافته کرونا عنوان و گفت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد فرد آلوده به بیماری کرونای دلتا همزمان می‌تواند بیش از ۵۰ نفر را در زمان کوتاه مبتلا کند و در صورت عدم استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی میزان درگیری بالاتر هم می‌رود.»
بیمارستان‌های مازندران درگیر دلتا
دیگر نیاز نیست وقتی در مورد دلتا حرف می‌زنیم به سراغ استان‌های جنوبی برویم. زیرا شمالی‌ترین استان‌ها هم درگیر این ویروس شده‌اند و اینک فقط باید فکری برای جلوگیری از انتشار بیشتر آن بود. براساس گزارش‌ها دلتا بیش از هزار و ۲۰۰ نفر را به بیمارستان‌های کشانده و این اعداد برای مازنی‌ها رقمی نیست که بخواهند پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به روند روبه رشد ابتلای به کرونا در استان، شمار شهر‌های قرمز مازندران را رو به افزایش اعلام کرده و گفته: «تمام مازندران در منطقه پرخطر کرونایی قرار دارد. شهر‌های قائمشهر، ساری، آمل، محمودآباد، بابل، چالوس، نوشهر، نور، سوادکوه در وضعیت قرمز قرار دارند و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش استفاده از ماسک می‌تواند برای استان و مردم این منطقه خطرناک باشد.»
سیدعباس موسوی ادامه داد: «در حال حاضر بیشتر موارد بستری و ابتلای بیماری خانوادگی است و بیشتر این افراد در دورهمی‌ها و سفر‌های پایان هفته مبتلا شدند.» وی با بیان اینکه تزریق واکسن کهنسالان نمی‌تواند ایمنی در همه افراد ایجاد کند، افزود: «قطعاً عمومی شدن واکسن تا پایان بهمن ماه طول می‌کشد از این‌رو باید رعایت بهداشت را در اولویت قرار دهیم.»
خوشگذرانی‌هایی به رنگ قرمز در سواحل
کمی آن طرف‌تر یعنی در گیلان هم شرایط مثل بقیه استان‌هاست و کسی هنوز باور ندارد دلتا بازی سختی را برایشان تدارک دیده است.
وضعیت قرمز کرونا در برخی از شهر‌های گیلان و روند افزایشی آمار بیماران بستری و بی‌برنامگی و نبود نظارت‌های کافی سبب شده تا این روز‌ها سواحل این استان شاهد حجم زیادی از مسافر باشد.
وقتی اکثر استان‌های کشور با ویروس جهش یافته کرونا به نام دلتا درگیر هستند و بیش از ۱۴۰ شهر در وضعیت قرمز قرار دارد، در گیلان هم شهر‌های آستارا، رشت، انزلی، رودبار و رودسر رنگشان را قرمز کرده‌اند. به جز رشت باقی شهر‌های قرمز گیلان در مبادی ورودی قرار داشته و متأسفانه با وجود توصیه مسئولان و محدودیت‌های ترددی، این منطقه همچنان شاهد حضور مسافران است. مسافرانی که جریمه یک میلیون تومانی و خطر ابتلا به کرونا آن هم از نوع دلتایش را به جان می‌خرند، اما دست از سفر نمی‌کشند. براساس گفته استاندار گیلان در روز‌های گذشته هشت مورد ابتلا به کرونا دلتا در شهر‌های قرمز استان با مثبت شدن آزمایشات شناسایی شده است. همچنین مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز از روند صعودی ابتلا و بستری بیماران کرونا در بیمارستان‌های استان خبر داده و آن را یک هشدار عنوان کرده‌اند. کافیست سری به سواحل شمال بزنیم. شهر‌های ساحلی مملو از مسافر هستند و سواحلی که افراد حاضر در آن حتی ابتدایی‌ترین پروتکل‌های بهداشتی که همان استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی است را هم رعایت نکرده‌اند.
این خوشگذرانی‌ها روز‌های سختی را برای گیلان رقم خواهد زد و افزایش آمار مبتلایان در روز‌های آینده محصول تخمی است که امروز می‌کاریم. «متأسفانه باز تعداد بستری‌های روزانه ما به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است.»
این‌ها بخشی از حرف‌های معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان است که با اشاره به روند صعودی بیماری کرونا در استان، گفته: «در حال حاضر ۴۱۱ بیمار در مراکز درمانی استان بستری هستند و تعداد بیماران بد حال و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان گیلان نیز به سه رقمی شدن نزدیک می‌شود.» آبتین حیدرزاده به شناسایی مواردی از کرونا دلتا در گیلان اشاره و اضافه کرد: «با توجه به سرعت ۶۰ درصدی سرایت کرونا دلتا در صورت عدم رعایت شهروندان شاهد افزایش تعداد بیماران بستری و رسیدن به شرایط سخت در استان خواهیم بود. براساس آمار‌ها میزان رعایت پروتکل‌ها در استان به پایین‌تر از میانگین کشوری رسیده که بسیار خطرناک است. هرگونه عادی انگاری، عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها در اصناف و پروتکل‌های بهداشتی از سوی شهروندان وضعیت را خطرناک‌تر خواهد کرد.» وی با توجه به روند واکسیناسیون تنها راهکار مقابله با کرونا را استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در دورهمی‌ها و رعایت پروتکل‌ها برشمرد و گفت: «تا زمانی که شهروندان مشارکت نکنند نمی‌توانیم کرونا را مهار کنیم. بر همین اساس و با توجه به آخرین مصوبات جلسه ستاد مدیریت کرونا استان، مقرر شد با سختگیری و شدت بیشتری از ورود خودرو با پلاک غیر بومی به استان گیلان جلوگیری شود.»
کوتاه سخن اینکه با وجود همه تأکیدات و توصیه‌های علوم پزشکی گیلان و حتی مصوبات ستاد استانی مدیریت کرونا متأسفانه نبود برنامه از سوی مسئولان سبب شده تا شاهد ازدحام جمعیت در تفرجگاه‌ها و سواحل استان باشیم که قطعاً این موضوع زمینه را برای افزایش آمار‌های کرونایی و وخیم شدن وضعیت و شرایط گیلان فراهم می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار