تصویب آیین نامه اجرایی تعرفه گذاری خدمات پرستاری
کد خبر: 1053570
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q54
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
جلسه شورای عالی بیمه سلامت به ریاست وزیر بهداشت برگزار شد و ۲۴موضوع مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
 

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مهمترین دستور این جلسه با موضوع تعرفه پرستاری، آیین نامه اجرایی تعرفه گذاری خدمات پرستاری و تعدیل کارانه‌های پرستاری بود که با حضور نمایندگان جامعه پرستاری مورد تایید اعضای شورای عالی بیمه سلامت قرار گرفت و پس از تایید سازمان برنامه و بودجه برای تصویب به هیئت دولت ارجاع شد.

به گزارش «اقتصاد ما»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از جلسه شورای عالی بیمه در جمع خبرنگاران، از تقبل صددرصد بیمه ها برای خدمات ناباروری و نازایی، بیمه شدن تشخیص ناهنجاری های جنینی با آزمایش nipt، آیین نامه اجرایی تعرفه گزاری خدمات پرستاری و بیمه شدن خدمات پرستاری نوزدان نارس که از بانک شیر تغذیه می شوند به عنوان مهمترین مصوبات شورای عالی بیمه خبر داد.

نمکی به مصوبات مهم این شورا اشاره کرد و گفت: یکی از مصوبات این بود که با توجه به این که بانک شیر مادر در ۱۱ بیمارستان مناطق محروم کشور و در جاهای دیگر در حال توسعه است خدمات مربوط به این بانک شیر را که مرتبط با نوزادان نارس می شود بیمه ها تقبل کنند.

وی گفت: نوزادان نارسی که در ان آی سی یو بودند و از شیر مادر محروم بودند غالبا از شیرخشک استفاده می کردند که درصد بالایی از آن ها دچار گرفتاری های بالای شدید روده ای می شدند و حتی جان خود را از دست می دادند قرار شد خدماتی که از بانک شیر که به صورت رایگان به این نوزادان نارس هدیه می کنند و پرستارانی که این خدمات را برای نوزادان تقبل می کنند هزینه هایشان را بیمه تقبل کند تا فشاری بر مردم نیاید.

وزیر بهداشت ادامه داد: فرانشیز خدمات تشخیص زودرس سرطان را امروز مصوب کردیم که بیمه های تأمین اجتماعی، خدمات درمانی و بیمه سلامت آن را متقبل شوند و رایگان شود تا در تشخیص زودرس اگر از نظام ارجاع بیایند بتوانیم همه هزینه های این خدمات را پوشش دهیم.

نمکی گفت: امروز همچنین خدمات توانبخشی که تاکنون تحت پوشش بیمه ها نبود قرار شد در بیمه سلامت و نیروهای مسلح تحت پوشش قرار بگیرد.

وی افزود: همچنین آزمایش ان آی پی تی که برای تشخیص ناهنجاری های جنینی است تحت پوشش بیمه ها قرار گرفت، این آزمایش می تواند از انجام آم نیوسنتز که باعث حدود ۳ هزار مرگ و میر و سقط جنین در سال می شد کاهش دهد و در راستای افزایش جمعیت کمک کننده باشد.

وزیر بهداشت ادامه داد: بستری موقت در اورژانس تاکنون برای بیماران ۳۰ درصد بود و بیمه ها ۷۰ درصد آن را پرداخت می کردند امروز قرار شد از جیب بیمار پرداختی بستری موقت در اورژانس به ۱۰ درصد برسد.

نمکی گفت: خدمات نازایی و ناباروری نیز قرار شد از طریق بیمه ها به رایگان انجام شود و بیمه ها به طور کامل این خدمات را پوشش دهند.

وی همچنین با قدردانی از خدمات پرستاران و این که تشکر از زحمات این قشر با هیچ مادیاتی قابل تقدیر نیست گفت: یکی از مهمترین بحث های شورای عالی بیمه امروز برای حمایت از جامعه پرستاری بود زیرا آئین نامه تعرفه خدمات پرستاری که ۱۴ سال بر زمین مانده بود در طول چند ماه گذشته کار کارشناسی دقیق بر روی آن صورت گرفت و این آیین نامه امروز مورد تصویب شورای عالی بیمه قرار گرفت.

وزیر بهداشت افزود: تعرفه کلیه خدمات پرستاری با کار دقیق مشخص شده و پس از تصویب در این شورا برای تأیید در هیأت وزیران تقدیم دولت شد این کار نشانی از پاسداری خدمات پرستاران عزیز است که نمی توان با هیچ عامل مادی و انگیزه مالی این خدمات و زحمات را جبران کرد، امیدواریم به عنوان نشانی از قدرشناسی دولت و کارگزاران نظام در راستای اجرای دستور رهبری برای به سرانجام رساندن این قانون بر زمین مانده توانسته باشیم انجام وظیفه کنیم.

رییس سازمان نظام پرستاری گفت: امروز آیین نامه اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در جلسه شورای عالی بیمه تصویب شد.

محمد میرزا بیگی در حاشیه این جلسه با اشاره به اینکه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ۱۴ سال پیش در مجلس تصویب شد، اما اجرایی نشد گفت: با سخنان مقام معظم رهبری در روز پرستار و پیگیری مسؤولان مربوطه با توجه به خدمات این قشر فداکار در عرصه کرونا خوشبختانه امروز آیین نامه اجرایی این قانون به تصویب شورای عالی بیمه رسید.

وی افزود: بعد از این جلسه آیین نامه به شورای وزیران می‌رود که امیدواریم به سرعت نهایی شود تا جامعه پرستاری به هویتی که سال‌ها به دنبال آن بوده است برسد.

وی ادامه داد: برجسته‌ترین موضوع این بحث هویت پرستاری و خدمات پرستاری است که در تیم خدمات سلامت به مردم ارایه می‌شود.

میرزابیگی گفت: تصویب ساماندهی کارانه‌های پرستاری که از یک نظم و روش مشخص تبعیت کند و پیچ و تاب‌های غیر ضرور نداشته باشد از دیگر مصوبات امروز شورای عالی بیمه بود که با اکثریت قاطع تصویب شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار