جنجال بر سر طرحی که نه به بار است نه به دار
کد خبر: 1053442
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q30
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی به انتقادات از طرح صیانت از کاربران فضای مجازی
قرار گرفتن طرحی با نام «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان‌های اجتماعی» در دستور کار سه شنبه صحن علنی مجلس موجب واکنش‌های بسیاری در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی شد. ا

سرویس جامعه جوان آنلاین: قرار گرفتن طرحی با نام «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان‌های اجتماعی» در دستور کار سه شنبه صحن علنی مجلس موجب واکنش‌های بسیاری در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی شد. اما پس از بحث‌ها و شوخی‌های بسیار، مشخص شد آنچه محل بحث قرار گرفته است، نسخه اولیه طرحی است که در تیرماه سال ۹۹ در هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شده و سپس برای بررسی به مرکز پژوهش‌های مجلس رفته و بیش از ۷۰ درصد از آن تغییر یافته است. با این وجود باز هم متن شفافی در رسانه‌ها منتشر نشده است و تنها پیش‌نویسی غیررسمی از آن منتشر و کاربران مختلف از تغییر متن اولیه خبر می‌دهند، در ادامه بخش‌هایی از توئیت‌های کاربران در خصوص تغییر این طرح را می‌خوانید.

زینب حسینی:
اول می‌خواستم بگم اگر طبق طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی جایی مجرم شناخته شدم برایم کمپوت گیلاس بیارید...، ولی متوجه شدم طرح در مرکز پژوهش‌های مجلس کلاً اصلاح شده و طی فردا و پس فردا اصلش منتشر میشه. (به خیر گذشت)
عبدالله گنجی:
در طرح مجلس که نه به دار است نه به بار چیزی به نام فیلتر ندیدم، اما فیلتر با فهم دینی یعنی حریص‌سازی و حریص‌سازی یعنی هدایت به سمت فیلترشکن. آنچه مهم است ر‌هایی ایران از اشغال مجازی است. وقتی عکس سردار شهید و... منجر به انسداد پیج شود و حکومت نتواند کاری کند یعنی ایران اشغال مجازی است.
محمدصادق عبداللهی:
محل بحث طرح اولیه‌ای است که در تیر۹۹ اعلام وصول شده، اما این طرح بعداً بر اساس ماده ۱۴۲ آیین‌نامه داخلی مجلس و با تصویب کمیسیون فرهنگی به مرکز پژوهش‌ها ارسال شد و طی کار کارشناسی حدود ۷۰درصد تغییر کرد و متن جدید تقدیم کمیسیون شد؛ تصمیم‌گیری برای انتشار متن جدید با مجلس است نه مرکز.
کاربری به نام «طارق»:
خودتون این طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی رو نخونده علیه آن توئیت زدید، بعد شاکی هستید که چرا اصلاح‌طلب‌ها برجام رو نخونده ازش دفاع میکنن؟! شما که مدعی باشید، از مردم عادی چه انتظاری میره دیگه...
محمدرضا رهبرپور:
آنچه در سایت مرکز پژوهش‌ها منتشر شده مربوط به طرح مشابهی است که پیش‌تر توسط عده‌ای از نمایندگان مطرح شده و در حال حاضر طرح دیگری در دستور کار رسیدگی قرار گرفته است. یک طرح صیانت از حقوق کاربران است که ظاهراً کنار گذاشته شده و بررسی نخواهد شد و یک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی است که این دومی جایگزین قبلی شده و خیلی از این مطالب به این شکل در آن نیست.
وحید یامین‌پور:
طرح موسوم به «صیانت از کاربران در فضای مجازی» اساساً در دستور کار مجلس قرار ندارد. طرحی که برخی به نقد آن پرداخته‌اند نسخه‌ای تأیید نشده و قدیمی است که به اشتباه در برخی رسانه‌ها منتشر شده است. آنچه برخی نمایندگان درخواست کرده‌اند بررسی پیش‌نویسی طبق اصل۸۵ است. یعنی نسخه نهایی وجود ندارد.
کاربری با نام «حنیف»:
طرح اصلاح شده مجلس برای حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی انصافاً نسبت به طرح قبلی زیر و رو شده. مهم‌ترین مشخصه بارز طرح جدید توجه به صیانت از حریم خصوصی کاربران و اصل ٢٥ قانون اساسی است. یعنی دیگه میشه نگران نبود که هرکسی بدون حکم قضایی به مکالمات فضای مجازی دسترسی داشته باشه.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار