ردیف بودجه شرافتمندانه برای تئاتر در نظر بگیرید
کد خبر: 1053215
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PzL
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱
درخواست یک کارگردان تئاتر
تفاوت دستمزد‌ها در سینما و تئاتر، تنها یکی از موارد اجحاف در پرداخت به مسائل هنری در دولت دوازدهم بوده است.
هادی عسگری

تفاوت دستمزد‌ها در سینما و تئاتر، تنها یکی از موارد اجحاف در پرداخت به مسائل هنری در دولت دوازدهم بوده است.
امیر دژاکام، کارگردان و بازیگر تئاتر در آخرین هفته‌های فعالیت دولت دوازدهم، این دولت را به سیاستگذاری‌های غلط در حوزه فرهنگ متهم کرد.
دژاکام در مصاحبه‌ای اعلام کرد: از بزرگ‌ترین معضلات هنر‌های نمایشی کشور عدم اختصاص بودجه کافی است، در حالی بودجه یک سال تئاتر کشور حدود ۲۰میلیارد است که هنرپیشه‌های معمولی برای بازی در سریال‌های خانگی ماهانه حدود ۵۰میلیون دستمزد می‌گیرند و این ظلم آشکار و اجحاف در حق هنر تئاتر و هنرمندان و فعالان این حوزه است، البته متأسفانه بی‌توجهی به حوزه تئاتر در کشور ما نهادینه شده است و معضلاتش به یک دولت خاص مربوط نمی‌شود، اما من امیدوارم دولتمردان جدید ردیف بودجه شرافتمندانه‌ای را برای حوزه تئاتر در نظر بگیرند، ما همه ایرانی هستیم و برای اعتلای کشورمان در تمامی حوزه‌ها فعالیت می‌کنیم و همانطور که در کنار رئیس‌جمهورمان ایستاده‌ایم هر کسی را که ایشان به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کنند، یاری خواهیم کرد و امیدواریم وزیر محترم هم تدبیری برای رسیدگی به معضلات ما اندیشه کنند.
کارگردان نمایش‌های «ضیافت شیطان» و «سیاوش خوانی» تصریح کرد: هنرمندان تئاتر در هیچ گروه و باند و دسته سیاسی نیستند، آن‌ها همه می‌خواهند برای رشد و اعتلای فرهنگ و هنر این مرز و بوم کار کنند و کمترین انتظارشان همراهی مدیران فرهنگی و دولتمردان است. وی تأکید کرد: در حال حاضر ما برای اجاره یک سالن معمولی باید حداقل شبی ۳ میلیون تومان کرایه بدهیم که در ماه مبلغی حدود ۹۰ میلیون تومان می‌شود، حداقل رقمی حدود ۲۰۰ میلیون تومان نیز هزینه لباس، دکور و تبلیغات می‌شود و نتیجه این می‌شود که یک تئاتر بدون در نظر گرفتن هزینه دستمزد عوامل حدود ۳۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود!
دژاکام همچنین از دولت آینده خواست با همکاری شهرداری‌ها، بودجه‌های سرگردان فرهنگی را به سمت احیای تئاتر هدایت کند. این هنرمند ابراز امیدواری کرد: تمامی مدیران فرهنگی دولت آینده تئاتر را به رسمیت بشناسند، برای تئاتر هزینه کنند و دست هنرمندان را با ممیزی‌های بسیار نبندند، همه هنرمندان تئاتر می‌دانند که هنر تئاتر باید با احترام به فرهنگ ملی راستگو باشد و بی‌تردید هیچ یک از هنرمندان راستین این حوزه علیه اعتقادات ملی و شرعی و عرفی مبادرت به تولید اثر نخواهد کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار