ورزش و تاثیر آن بر کنترل وضعیت بدنی سالمندان
کد خبر: 1052899
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PuF
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
تمرینات بدنی به عنوان یک استراتژی مهم برای حفظ و افزایش سلامت جسمانی سالمندان به شمار می‌رود
به گزارش جوان آنلاین ؛ سالمندی فرایندی است که براساس تغییرات آرام و پیشرونده همراه با افزایش سن تمامی وجود انسان را در بر می‌گیرد، این تغییرات طبیعی خود تحت تأثیر عواملی، چون جنس، نژاد، شرایط اجتماعی و حتی شغل بوده و نسبت به درجه تأثیر آن روند سالمندی متغیر خواهد بود.
بر اساس گزارش سازمان ملل پیش‌بینی شده است که طی ۵۰ سال آینده، جمعیت سالمندان جهان از حدود ۶۰۰ میلیون نفر به دو میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. پیشرفت‌های بهداشتی در چند دهه اخیر با افزایش طول عمر و امید به زندگی همراه بوده و این امر در حالی صورت گرفته است که صنعتی شدن و تغییر در سبک زندگی سبب شده است تا الگوی نوع بیماری‌ها در افراد، خصوصا قشر سالمند تغییر یابد
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، پژوهش پیش رو که توسط دکترامیر شمس عضو هیات علمی پژوهشگاه انجام شده است، تاثیر نوع تمرین و دستکاری اطلاعات حسی بر متغیر‌های کنترل پاسچر در سالمندان بوده و جامعه آماری تحقیق حاضر را تمامی سالمندان ۸۰-۶۰ سال و افراد بزرگسال ۴۰-۲۵ سال منطقه ۳ شهر تهران تشکیل داده اند.
نتایج نشان داد افراد به ترتیب در پس آزمون و همچنین آزمون پیگیری بعد از سه ماه بهترین عملکرد را دارند.
همچنین در آزمون پیگیری بعد از شش ماه اگرچه تمامی گروه‌های سالمندان دارای افت عملکرد بودند، اما نسبت به پیش آزمون پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشتند، و گروه‌های تمرینات توانی در هر دو گروه سنی دارای نوسان بالاتری (عملکرد ضعیف تری) نسبت به گروه‌های تمرینات عملکردی بودند.
بر اساس نتایج این پژوهش انجام تمرینات بدنی به عنوان یک استراتژی مهم برای حفظ و افزایش سلامت جسمانی به شمار می‌رود؛ با این وجود برای تاثیر بیشتر این مهم، بهتر است شرایط و امکاناتی فراهم شود تا سالمندان به صورت گروهی و بویژه با همسالان به انجام تمرینات بدنی بپردازند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار