قهربا صندوق مشکلی را حل نمیکند/رشد اقتصادی، آمریکا را به وین آورد
کد خبر: 1052158
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PiI
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
روحانی:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه قهر با صندوق رای هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند، گفت: پای صندوق رفتن در این شرایط قدرت ما را بیشتر می‌کند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت، گفت: مهمترین مسئله‌ای که پیش رو داریم، روز جمعه ۲۸ خرداد روز انتخابات است و همیشه انتخابات برای ما مهم و سرنوشت‌ساز بوده است.

وی افزود: در این انتخابات همانطور که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند، ممکن است در بررسی احراز صلاحیت‌ها، ظلمی صورت گرفته باشد، در جریان تبلیغات انتخاباتی که در این مدت ما شاهد آن بودیم، حتماً ظلم‌های فراوانی رخ داده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه ما باید خودمان را موظف بدانیم به رفع و جبران آن ظلم‌ها و این کار هم شدنی است.

روحانی با بیان اینکه به نظر من، مردم بزرگ ایران در طول این ۸ سال، بار مسئولیت سنگینی را بر دوش داشتند و در مراحل مختلف این مسئولیت را به خوبی انجام داده‌اند، افزود: این بر ما لازم و واجب است که کار، فداکاری و موفقیت را به خوبی برای مردم تشریح کنیم.

وی اضافه کرد: باید ترسیم کنیم که اگر با رهبری، رهبر معظم انقلاب و ارشادات ایشان و حضور و حمایت مردم و تدبیر دولت نبود و برجام تحقق پیدا نمی‌کرد همان وضع و همان سیر ادامه پیدا می‌کرد، شما در نظر بگیرید که در سال ۹۳ و ۹۴ ما چه وضعی داشتیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در این صورت، صادرات نفت به طور کلی قطع می‌شد چون هر شش ماه به شش ماه، یک بخش از صادرات نفت قطع می‌شد، اظهار داشت: روابط بانکی ما نیز که با دنیا قطع بود و مردم با یک شرایط بسیار سختی مواجه می‌شدند.

برجام سند کار بزرگ ملت ایران است

روحانی گفت: مسئولان امر این را باید در یک سند ترسیم کنند که اگر برجام نبود، در سالهای بعد چه می‌شد. این سند کار بزرگ ملت ما هست.

وی خطاب به دولتمردان، افزود: سند دومی که باید ترسیم شود این است که اگر برجام در سال ۹۷ توسط فردی که دارای بیماری روانی بود و متاسفانه در آمریکا مسئولیت کاخ سفید را به دست گرفته بود، اگر این بیمار روانی نمی‌آمد و آدم سالمی رییس‌جمهور می‌شد و روند سال ۹۴ و ۹۵ اگر ادامه پیدا می‌کرد، ترسیم این وضعیت از لحاظ اقتصادی کار سختی نیست.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: شرایطی که سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ داشتیم، را در نظر بگیریم و با همان شرایط ترسیم کنیم که وضعیت رشد اقتصادی و وضع تورم چه می‌شد؟، نقدینگی به کجا می‌رفت؟، اشتغال چه می‌شد؟. این خیلی ساده است و این سند دومی است که باید در اختیار مردم قرار بگیرد تا مردم بدانند که اگر جنایت آمریکا نبود چه می‌شد.

روحانی تاکید کرد: در ایام تبلیغات انتخابات کسی از جنایت آمریکا هم نزد یک نفر اسمی از ترامپ نبود مثل اینکه ما وسط جنگ تحمیلی بودیم و می‌خواستیم انتخاباتی برگزار کنیم کسی می‌خواست علیه امنیت ایران صحبت کند، اسم جنگ و صدام را نمی برد. این حرف، منطقی بود؟

وی افزود: در شرایطی که یک جنایتکاری آمده  اقدام تروریستی انجام داده و جنگ اقتصادی توام با تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران انجام داده است. یعنی حتی در دارو و مواد غذایی هر دو با هم بوده است.

رئیس‌جمهور افزود: چند روز پیش مقامی در سوئیس اعلام کرد که با «بایدن» ملاقات کرده است و  رئیس جمهور آمریکا گفته است که اگر سوئیس می‌خواهد در زمینه دارو و غذا اقدامی کند، ما مخالف نیستیم.  

روحانی تاکید کرد: بعد از سه سال و نیم، تازه رئیس جمهور جدید آمریکا که باید در اولین لحظه، دستور می داد همه‌ تحریم های تروریستی، فورا قطع شود، تازه بعد از چند ماه می گوید، از لحاظ ما بلامانع است.

وی اظهار داشت:  سند دیگری که باید توسط همین دولت نوشته و منتشر شود و همه ببینند، این است که از سال ۹۷ تا امروز چه خسارت‌هایی در اثر اقدام تروریستی آمریکا و جنگ اقتصادی به مردم ایران تحمیل شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه دستگاه‌ها می‌توانند این را بنویسند، گفت: وزارت نفت، صنعت، راه و شهرسازی و همه وزارتخانه‌های مربوطه می‌توانند بنویسند که در این مدت خسارات مستقیم و خسارت غیرمستقیم ما چقدر بوده است. مثلا سه سال ما نتوانستیم نفت و میعانات خودمان را در بازار بفروشیم و چقدر به ما خسارت وارد شده است.

تحریم نبود حداقل ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم

روحانی افزود: این روشن است که ما چقدر می‌توانیم نفت صادر کنیم و قیمت نفت نیز معلوم است. می‌توان این ها را محاسبه کرد. در بخش‌های دیگر نیز می توان ضربه غیرمستقیم را محاسبه کرد. اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود حداقل ۵۰- ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در اینجا سرمایه‌گذاری می‌شد 

وی تصریح کرد: کسی باید توضیح بدهد، تا می‌خواهند توضیح دهند، می‌گویند با بیرون، کار نداریم! خیلی جالب است!  ۲۸ مرداد را چه کسی برای ما درست کرد؟ بیرون بود یا داخل؟ بیرون، ۲۸ مرداد را برای ما درست کرد. در جنگ جهانی دوم چه کسی آمد کشور ما را اشغال کرد؟، از بیرون آمدند اشغال کردند. در جنگ تحمیلی ۸ ساله مگر از بیرون نیامدند؟ از بیرون جنایتکاران وارد کشور ما شدند.

رئیس‌جمهور  با بیان اینکه جنایتکار را باید نشان بدهیم و بگوییم صدام یا ترامپ با ما چه‌کار کرده‌اند، گفت: اگر سکوت کنیم و بگوییم در جنگ ۸ ساله ما کاری به بیرون نداریم. حالا صدام حمله کرده و ما کاری به بیرون نداریم. بحث ما داخل است، در داخل بحث کنیم که آیا نیروها خوب تجهیز شده‌اند یا نشده‌اند، خوب جنگیده‌اند یا نجنگیدند! ما کاری به آنها نداریم.

روحانی گفت: مساله مهمی است که ما در این مقطع جای نفت، از پتروشیمی و فولاد استفاده کردیم چون برای وارد کردن کالا و دارو به درآمد ارزی نیاز داشتیم و عمدتا پتروشیمی و فولاد ارز را به صحنه آورد و توانست کشور را اداره کند.

وی تصریح کرد: یک کسی بیاید بگوید، در این سه سال و نیم، دولت چگونه توانست کشور را اداره کند. عجیب است در تبلیغات چند روزه، کسی نیامد و بگوید در شرایط جنگ اقتصادی و بسته شدن تمام دروازه ها برای کشور، چگونه ملت توانست نفس بکشد.

 دیگران جای ما بودند امروز سایه همه قطعنامه‌های فصل ۷ بر سرکشور بود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ملت رنج فراوان برد، اظهار داشت: سختی‌های بسیار زیادی کشیدند، اما در عین حال توانستند با مقاومت در مقابل دشمن ایستادگی کنند. این مقاومت ملت است که امروز آنها آمده‌اند سر به زیر در وین  با ما مذاکره می‌کنند.

روحانی تصریح کرد: این نکته را هم مردم بدانند اگر دولت دوازدهم نبود و دیگران جای ما بودند، حتما امروز در فصل ۷ سازمان ملل متحد، همه قطعنامه ها روی سرمان ریخته بود؛  شک نکنید.

وی با بیان اینکه ما مشکلات و تهدیدات را به فرصت تبدیل کردیم، افزود: یک روزی بود ما هم ناچار بودیم، بنزین وارد کنیم و بنزین ناسالم پتروشیمی به مردم بدهیم. ما کاری کردیم مردم در بنزین خودکفا باشند و روی پای خودشان بایستند، به گونه ای که  امروز یکی از صادرکننده های مهم بنزین هستیم و بنزین ما بنزین یورو ۴ است.

رئیس‌جمهور ادامه داد:  ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در روز تحویل مردم می‌شود، یعنی بنزین صادر شود و بنزین وارد نشود و از پول این بنزین یک کمک معیشتی جدید برای ۶۰ میلیون نفر پیش‌بینی کنیم.

روحانی با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم این طراحی فقط مخصوص دولت بوده است، اظهار داشت: روسای سه قوه با هم تصمیم گرفتند و از مقام معظم رهبری کمک گرفتیم. اما در عین حال یک تهدید را تبدیل به یک فرصت بزرگ کردیم و این مسئله، مسئله مهمی است.

وی گفت: دیروز بانک مرکزی، گزارش رشد اقتصادی سال ۹۹ را برای من فرستاد. رشد اقتصادی سال ۹۹ یکی از افتخارات این دولت است.  سال ۹۹ در بسیاری از کشورهای مهم و پیشرفته، رشد اقتصادی آنها منفی بوده است، گاهی ۳- و یا ۱۰- و حتی ۱۵-  بوده است.

روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قهر با صندوق رای هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند، گفت: پای صندوق رفتن در این شرایط قدرت ما را بیشتر می‌کند و باعث استحکام ما خواهد شد.

وی افزود: عرض این خادم کوچک خود را گوش کنید؛ اگر مشکلی وجود دارد، راه‌حل آن مشکل باز هم صندوق انتخابات است. این مشکلاتی که داریم، بخشی به دست دولت و بخشی به دست مجلس و سایر نهادها حل می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت: مشکلات بزرگی که در ذهن شما وجود دارد، آن هم با صندوق رأی حل می‌شود. بدانید اگر انتخابات سرد و پای صندوق‌ها خالی باشد، هیچ نفعی نمی‌بریم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار