فرش قرمز زير پاي كرونا و توريست‌ها
کد خبر: 1051295
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PUN
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۷
صدور ويزا براي گردشگران خارجي از تيرماه آغاز مي‌شود
صدور ويزاي گردشگري ايران براي گردشگران خارجي در شرايطي كه هر روز اخبار تازه‌اي از جهش كرونا در گوشه و كنار جهان شنيده مي‌شود، آغاز خواهد شد.
محمد صادق عابديني

صدور ويزاي گردشگري ايران براي گردشگران خارجي در شرايطي كه هر روز اخبار تازه‌اي از جهش كرونا در گوشه و كنار جهان شنيده مي‌شود، آغاز خواهد شد.
ولي تيموري، معاون گردشگري، وزارت ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، با اعلام خبر آغاز صدور ويزاي گردشگري براي توريست‌هاي خارجي از نيمه دوم خردادماه‌ گفت:‌« توافق اوليه براي بازگشايي مرزهاي ايران به روي گردشگران خارجي با وزارتخانه‌هاي امور خارجه، كشور و بهداشت شده‌است كه پس از تهيه و تأييد نهايي مقررات و پروتكل سفر، صدور ويزاي توريستي ايران نيز از سرگرفته مي‌شود.»
تيموري بيان داشت:‌«موضوع بازگشايي مرزها به روي گردشگران خارجي تا به حال، دو سه مرتبه در كميته امنيتي، اجتماعي و انتظامي ستاد ملي مديريت كرونا مطرح شده و قرار بود اين ستاد مصوبه آن را صادر كند كه كشور با پيك كروناي انگليسي و هندي مواجه شد و موضوع متوقف ماند.»
معاون گردشگري ادامه داد:‌« ما موضوع را سرسختانه از طريق وزارتخانه‌هاي مرتبط پيگيري كرديم، فضاي كميته‌هاي تخصصي ستاد ملي كرونا نيز نسبت به بازگشايي مرزها به روي گردشگران خارجي مثبت بود. غير از وزارت بهداشت كه ملاحظاتي داشته‌است، اين طرح مخالف ديگري ندارد. بنابراين موضوع را يك‌بار ديگر دوشنبه هفته گذشته در كميته‌هاي تخصصي مطرح كرديم و با اشاره به مصائب معيشتي و شغلي فعالان گردشگري در بيش از يك سال گذشته، قرار شد پروتكلي در ارتباط با سفر گردشگران خارجي و بازگشايي مرزها در وزارت كشور با محوريت اداره كل امور مرزي نهايي شود و دوباره در كميته امنيتي، اجتماعي و انتظامي ستاد ملي كرونا مورد بررسي قرار گيرد تا پس از تأييد و تصويب، از نيمه دوم تيرماه صدور ويزاي توريستي ايران از سر گرفته شود.»
مرزهاي ايران از اسفندماه سال 98 روي ورود گردشگران خارجي بسته شده‌است. سال گذشته، وزارت بهداشت، شرايطي را براي ورود توريست‌ها به ايران اعلام كرد كه شامل داشتن گواهي سلامت به زبان انگليسي و تست كوويد ۱۹ (PCR) ٩۶ ساعت قبل از سفر به ايران بود. با اين حال وزارت «ميراث فرهنگي. . . » تلاش كرد تا پروتكل جداگانه‌اي براي حضور گردشگران خارجي در ايران تدوين كند و در مردادماه سال گذشته، روابط عمومي اين وزارتخانه اعلام كرد:‌«‌پيش‌نويس پروتكل ورود گردشگران بين‌المللي به كشور پس از تأييد نهايي ارگان‌هاي فرابخشي مرتبط اين هفته، براي ورود به مرحله اجرا و عملياتي شدن، به ستاد ملي مقابله با كرونا ارسال مي‌شود. با توجه به اينكه در چند ماه گذشته تهيه پروتكل ورود گردشگران بين‌المللي با حضور مستمر معاون گردشگري كشور و مسئولان ارشد نهادهاي فرابخشي مرتبط در دستور كار قرار گرفته بود، بنابراين طبق آخرين نشست تصميم بر آن شده‌است تا پس از تأييد نهايي نمايندگان، متن نهايي‌شده پروتكل در ستاد ملي مقابله با كرونا مصوب و پس از آن به شكل رسمي و از طريق مجاري ذي‌ربط در كشورهاي مختلف اطلاع‌رساني شود.‌» اكنون با نزديك‌شدن به يك سالگي وعده تدوين پروتكل ورود گردشگران بين‌المللي به ايران، هنوز زمان مشخصي براي رونمايي و ابلاغ آن پروتكل مشخص نشده، از سوي ديگر در طول سال گذشته، ويروس كرونا بارها جهش داشته‌است و گونه‌هاي جهش‌يافته اين بيماري، همه‌گيري و كشندگي بيشتري از خود نشان مي‌دهند. اكنون آغاز صدور ويزا براي گردشگران خارجي، مي‌تواند زمينه را براي ورود نمونه‌هاي جهش‌يافته اين ويروس كرونا به ايران را تسهيل كند! موضوعي كه وزارت ميراث فرهنگي هنوز راهكاري براي جلوگيري از بروز آن ارائه نداده‌است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار