رونمایی فرمانده کل سپاه از هواپیمای پهن‌پیکر « غزه»
کد خبر: 1048565
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OmL
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳
در آستانه فرا رسیدن سوم خرداد روز «مقاومت، ایثار و پیروزی»‌، در مراسمی با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، از سه دستاورد مهم و راهبردی دفاعی و نظامی سپاه در حوزه‌های پهپادی و پدافندی رونمایی شد.

در آستانه فرا رسیدن سوم خرداد روز «مقاومت، ایثار و پیروزی»‌، در مراسمی با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، از سه دستاورد مهم و راهبردی دفاعی و نظامی سپاه در حوزه‌های پهپادی و پدافندی رونمایی شد.
هواپیمای بدون سرنشین فوق سنگین و پهن پیکر «غزه» با تنوع مأموریت در حوزه‌های مراقبتی‌، رزمی و شناسایی و مداومت پروازی ۳۵ ساعت، نخستین دستاورد دفاعی سپاه بود که سرلشکر سلامی از مراحل ساخت آن بازدید کرد. پهپاد غزه علاوه بر کاربرد نظامی و دفاعی، در پایش جنگل‌ها، عملیات امداد و نجات و کمک‌رسانی در حوادث و بلایای طبیعی، مانند سیل و زلزله می‌تواند به اجرای مأموریت بپردازد. رونمایی از سامانه موشکی زمین به هوای تمام ایرانی «9دی» که توانایی درگیری با انواع تهدیدات در فاصله نزدیک مانند کروز، بمب هواپیما و انواع پهپاد‌‌ها و انهدام آنها را دارد و نیز سامانه راداری «قدس» با قابلیت استقرار در موضع و جابه‌جایی سریع از دیگر دستاوردهای رونمایی شده توسط فرمانده کل سپاه بود.
توسعه‌ قلمرو دفاعی در اعماق وسیع و ارتفاع بالا
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه آیین رونمایی از دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی سپاه با اشاره به قابلیت‌‌‌ها و ویژگی‌های این دستاوردهای دفاعی از ساخت پهپاد سنگین غزه به عنوان دستاوردی پیشرفته و راهبردی نام برد و اظهار کرد: پهپاد سنگین و پهن پیکر «غزه» که امروز از سوی نیروی هوافضا سپاه توسعه یافته و ما را درقلمرو نبردهای هوایی به تراز جدیدی از قدرت و قابلیت می‌رساند‌، جایگزین پرنده‌های با سرنشین در نبردهای هوایی می‌شود و قادر است در ارتفاع بیش از ۳۵ هزار پا از سطح زمین پرواز کند و با سرعتی حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی 35 ساعت اهداف هوایی را در اعماق طولانی مورد هدف قرار دهد. وی افزود: این پهپاد پیشرفته توانایی حمل ۱۳ بمب همزمان را دارد و می‌تواند علیه اهداف زمینی به اجرای عملیات بپردازد؛ علاوه بر این قادر است در پروازهای شناسایی و جمع آوری‌های الکترونیک مشارکت داشته باشد و سال آینده به توان عملیاتی سپاه وارد خواهد شد و توانمندی ما را در نبردهای هوایی بهبود خواهد بخشید.
سرلشکر سلامی در ادامه با اشاره به رونمایی از سامانه پدافندی ۹ دی اظهار کرد: ما برای اینکه بتوانیم با اهدافی در سطح پایین و با سرعت بالا اعم از موشک‌های کروز، پهپادها‌، بالگرد‌‌ها و هواپیماهای با سرنشین که در ارتفاعات نزدیک به سطح زمین حرکت می‌کنند مقابله کنیم، به سیستم دفاعی اطمینان بخشی از موشک‌های پدافند هوایی نیاز داشتیم و امروز این موشک‌‌ها در مرحله تولید قرار دارد؛ این موشک‌‌ها قادرند اهداف با ارتفاع کم در شعاع حدود ۲۰ کیلومتر در طول و ۱۰ کیلومتر در ارتفاع با هر سرعتی را مورد هدف قرار دهند. وی افزود: علاوه بر این ما برای اینکه به سیستم‌های جست‌وجوی راداری برای اهداف هوایی دست پیدا کنیم و نقشه جامع راداری خود را تکمیل کنیم به یک رادار جدید باند VHF با قدرت عملیاتی زیاد و چابکی و جابه‌جایی سریع نیاز داشتیم که بحمدالله این دستاورد مهم نیز در مرحله تولید قرار دارد و به توان رزم سپاه اضافه شد.
فرمانده کل سپاه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه استراتژی و سیاست عملیاتی ما توسعه‌ قلمرو دفاعی در اعماق وسیع و در ارتفاع بالا است، اظهار کرد: سامانه‌‌هایی که امروز از آنها بازدید کردیم بخشی از این نیازهای ما را پاسخ می‌دهند ؛ ما نیازمند به دست آوردن قابلیت جنگ از راه دور هستیم که به فضل الهی به این قابلیت دست یافته ایم و سامانه‌‌هایی که توسعه پیدا می‌کنند در تکمیل این هدف راهبردی یاریگر ما هستند و به امید خدا در آینده نزدیک از دستاوردهای بزرگ‌تری برای مردم عزیزمان صحبت خواهیم کرد. سرلشکر سلامی با تأکید بر «‌بلندتر شدن دست برتر ایران در اشراف اطلاعاتی و ظرفیت‌های مقابله با تهدیدات»‌ گفت: توانمندی‌های امروز ما در عرصه‌های مختلف از جمله آنچه دیده شد‌، شعاع بازدارندگی‌، اقتدار و آمادگی‌های برای صیانت از امنیت کشور و آرامش مردم عزیز و مقابله با تهدیدات محتمل و متصور را توسعه و به مرحله اطمینان بخش تری رسانده است.
فرمانده کل سپاه با اشاره به تقارن ایام سالگرد فتح خرمشهر به عنوان نماد مقاومت ملت ایران با ایام مقاومت شرافتمندانه مردم فلسطین برابر رژیم غاصب صهیونیستی‌ تصریح کرد: تقارن این ایام با رونمایی از دستاوردهای دفاعی ما را بر آن داشت تا پهپاد پهن پیکر نیروی هوافضای سپاه را با نام غزه نامگذاری کنیم تا افتخاری جاودان باشد برای کسانی که در آن سرزمین امروز در مقابل تهاجم و تجاوز صهیونیست‌‌ها ایستادگی می‌کنند و غیرتمندانه و جوانمردانه از شرف و حیثیت خود دفاع می‌کند.
دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی در لبه تکنولوژی دنیا
سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حاشیه آیین رونمایی از دستاوردهای پهپادی و پدافندی سپاه اظهار کرد: امروز به توفیق الهی و همت دانشمندان و متخصصان کشور شاهد رونمایی از سه دستاورد راهبردی و مهم که در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن متولد و ایجاد شده‌اند‌، هستیم. وی با بیان اینکه با رونمایی از پهپاد استراتژیک غزه سطح و تراز حوزه پهپادی ایران اسلامی ارتقا یافت گفت: این پهپاد با ۳۵ ساعت مداومت پروازی قادر است تا ۳۵ هزار پا پرواز کند؛ در مأموریت‌های عملیاتی توانایی حمل ۱۳ بمب را داشته و در مأموریت‌های شناسایی و پایش اطلاعاتی تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد و تا پایان سال جاری آزمایش‌های عملیاتی و فنی آن به پایان رسیده و سال ۱۴۰۱ رسماً وارد چرخه عملیاتی خواهد شد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه با اشاره به قابلیت‌‌‌ها و ویژگی‌های سامانه راداری قدس اظهار کرد: ما در این سامانه از تجربه ساخت رادار‌های قبلی استفاده کردیم ؛ برجستگی رادار قدس این است که هواپیماهای پنهانکار را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر کشف می‌کند و استقرار و جابه‌جایی سریع از ویژگی‌های متمایز‌کننده این سامانه به شمار می‌رود. وی در خصوص سامانه پدافندی ۹ دی نیز اظهار داشت: این سامانه با ارتقای سامانه سوم خرداد که در گذشته توانایی شلیک موشک‌های تا برد ۱۰۰ کیلومتر را داشت و با شکار پهپاد جاسوسی و متجاوز گلوبال هاوک امریکایی قابلیت‌های خود را به نمایش گذاشت؛ امروز قادر به شلیک موشک‌های پیشرفته کوتاه برد و مقابله با تهدیدات نزدیک از قبیل کروز،پهپادها، بالگرد‌‌ها و بمب‌های ر‌‌ها شده از هواپیما می‌باشد.
سردار حاجی‌زاده با تأکید بر اینکه دستاوردهای امروز در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد، گفت: ما امروز درحوزه سامانه‌های پدافندی در زمره ۱۰ کشور اول دنیا قرار داریم در تولید رادارهای هشدار اولیه نیز جزو ۲۰ کشور اول جهان قرار داریم و تمامی این اتفاقات فرخنده در شرایط تحریم و با همت متخصصان توانمند داخلی حاصل شده است. فرمانده نیروی هوافضا سپاه در پایان با اشاره به اذعان فرمانده سنتکام مبنی بر اینکه ایران با پهپاد‌‌ها برتری هوایی را از امریکا گرفت، گفت: این اعتراف دشمنان به توانمندی ما است و همان گونه که نشان دادیم در حوزه‌های دفاعی که پیچیدگی‌های صد‌‌ها برابری نسبت به بخش‌های غیر نظامی دارد، در حوزه‌‌هایی مانند خودرو‌ و پتروشیمی بسیار بهتر خواهیم توانست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار