دیپلماسی پارلمانی برای مقاومت فلسطین
کد خبر: 1048208
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Oga
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
قالیباف با رؤسای مجالس ۶ کشور رایزنی کرد
رئیس مجلس شورای اسلامی با رؤسای مجالس فلسطین، عمان، پاکستان، الجزایر، عراق و ترکیه طی تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای در خصوص جنایات صهیونیست‌ها در غزه بحث و تبادل نظر کرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف روز گذشته در تماس‌های تلفنی جداگانه با رئیس مجلس ملی فلسطین، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان، رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان، رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر، رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه و رئیس مجلس نمایندگان عراق در خصوص تحولات فلسطین به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

پاسخی قاطع به رفتار سفاکانه صهیونیست‌ها

قالیباف در ابتدای این تماس تلفنی خود با سلیم الزعنون، رئیس مجلس ملی فلسطین ضمن اشاره به اقدامات جنایتکارانه اخیر رژیم صهیونیستی در بمباران مناطق مسکونی غزه و همچنین کشتار مردم در کرانه باختری و حمله به نمازگزاران در مسجدالاقصی که منجر به شهادت و مجروحیت جمع زیادی از مردم مظلوم فلسطین و غزه شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدامات صهیونیست‌ها در نسل‌کشی فلسطینیان از طریق کشتار زنان و کودکان فلسطینی را که در زمره جنایت جنگی است، به شدت محکوم می‌کند.

وی همچنین افزود: از تمامی رؤسای مجالس کشور‌های اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی حامی فلسطین خواسته‌ایم با محکومیت اقدامات صهیونیست‌ها و حامیان غربی آنها، از مردم مظلوم فلسطین و غزه حمایت کنند. رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اطمینان دارم با جنایاتی که این رژیم کودک‌کش در روز‌های اخیر مرتکب شده است، وضعیت به حالت عادی برنخواهد گشت و مردم و مقاومت فلسطین پاسخی قاطع به رفتار سفاکانه آنان خواهند داد. سلیم الزعنون، رئیس مجلس ملی فلسطین نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی گفت: جنایت اخیر صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین به اندازه‌ای است که تاکنون بی‌سابقه بوده است و حقیقتاً مردم مظلوم غزه که در برابر این تهاجم صهیونیست‌ها بی‌دفاع هستند، نیاز مبرم به کمک و حمایت کشور‌های اسلامی و جامعه جهانی دارند. وی افزود: نتانیاهو یک شرور آدمکش است که برای باقی ماندن در قدرت نیاز داشت دور جدید کشتار و آشوب علیه فلسطینیان را به راه اندازد. رئیس مجلس ملی فلسطین در پایان این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین گفت: لازم است کشور‌های حامی فلسطین، هر چه زودتر خشم خود را به طور آشکار بر سر رژیم صهیونیستی، امریکا، انگلیس و دیگر حامیان صهیونیست‌ها فرود آورند.

تبدیل غزه و مسجد‌الاقصی به قتلگاه فلسطینیان

قالیباف همچنین در تماس تلفنی خود با خالد بن هلال بن ناصر المَعولی، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در بمباران غزه و کشتار مردم مظلوم فلسطین گفت: اقدامات صهیونیست‌ها در قتل‌عام مردم بی‌گناه، زنان، کودکان و تخریب خانه و کاشانه فلسطینیان، جنایت جنگی است و جمهوری اسلامی ایران به شدت این اقدامات را محکوم می‌کند. وی همچنین افزود: تحولات اخیر، وحدت بین فلسطینی‌ها به ویژه مردم کرانه غربی با غزه و قدس شریف را به نمایش گذاشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از تمامی رؤسای مجالس کشور‌های اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی حامی فلسطین می‌خواهیم تا اقدامات صهیونیست‌ها و حامیان غربی آن‌ها را محکوم و از مردم مظلوم فلسطین و غزه حمایت کنند. قالیباف اقدام سفاکانه صهیونیست‌ها را نتیجه چراغ سبز نشان دادن برخی کشور‌های عرب منطقه دانست که اخیراً در پروژه امریکایی- صهیونیستی به عادی‌سازی روابط با این رژیم خونخوار مبادرت ورزیدند. رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این گفت‌وگوی تلفنی تصریح کرد: این پاکسازی قومی و نژادی توسط صهیونیست‌ها به هیچ وجه قابل قبول نیست و تبدیل غزه و مسجدالاقصی به قتلگاه فلسطینیان و حمایت غرب از اقدام آنان مایه تأسف است.

کشتار و کوچاندن اجباری فلسطینیان ظالمانه است

خالد بن هلال بن ناصر المَعولی، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان نیز در این مکالمه تلفنی با اعلام انزجار از اقدامات رژیم صهیونیستی در روز‌های اخیر گفت: جنایت اخیر صهیونیست‌ها در کشتار مردم غزه و کوچاندن اجباری فلسطینیان بسیار ظالمانه است.

رئیس مجلس شورای سلطنت عمان با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و غزه گفت: سلطنت عمان خواستار اقدام فوری جامعه جهانی در جلوگیری از قتل‌عام مردم غزه و فلسطین به دست صهیونیست‌هاست.

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تلفنی جداگانه خود با اسد قیصر، رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان و صالح قوجیل، رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی بیان داشت: در روز‌های اخیر حملات ظالمانه صهیونیستی در فلسطین و نوار غزه به شدت تشدید شده که منجر به از بین رفتن اماکن عمومی و مسکونی و به شهادت رساندن کودکان و زنان بی‌دفاع که نشانه بارز نقض حقوق بشر و نسل‌کشی می‌باشد، شده است. وی افزود: حملات وحشیانه صهیونیست‌ها به مردم بی‌دفاع فلسطین زمانی تلخ‌تر می‌شود که امریکا و برخی کشور‌ها از این اقدام رژیم اشغالگر قدس حمایت می‌کنند. رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر وحدت کشور‌های اسلامی تأکید کرد و افزود: ضروری است مجالس کشور‌های اسلامی نسبت به این جنایات رژیم صهیونیستی مواضع روشن و قاطعی داشته باشند. قالیباف در پایان بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم و مقاومت فلسطین تا آزادی سرزمین‌های اشغالی و قدس شریف قبله اول مسلمین تأکید کرد.

حمایت از فلسطین از اصول اساسی پاکستان

اسد قیصر، رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان در این تماس تلفنی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت کنونی مردم مظلوم فلسطین گفت: جمهوری اسلامی پاکستان نیز هتک حرمت بیت‌المقدس قبله اول مسلمین و حملات هوایی اخیر رژیم صهیونیستی و گلوله‌باران مناطق عمومی و مسکونی را قویاً محکوم می‌کند و خواستار آزاد‌سازی سرزمین‌های اشغالی از جمله قدس شریف است. وی در ادامه بر نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مناقشات منطقه تأکید کرد و گفت: ایران به عنوان کشوری مهم در جهان اسلام می‌تواند نقشی مهم در خصوص فلسطین ایفا کند. رئیس مجلس ملی پاکستان در پایان ضمن حمایت قاطعانه آن کشور از مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین اظهار داشت: طی روز‌های گذشته در پارلمان پاکستان قطعنامه‌ای ضدصهیونیستی با اتفاق آرا به تصویب رسید. حمایت از فلسطین یکی از اصول اساسی کشور ماست.

همیشه در کنار ملت فلسطین خواهیم ایستاد

صالح قوجیل، رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر نیز در این تماس تلفنی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی بر حمایت کشور متبوعش از مردم مظلوم فلسطین تأکید کرد و گفت: همه کشور‌های اسلامی باید به صورت یکپارچه مواضع خود را نسبت به حمایت مردم و مقاومت فلسطین اعلام نمایند. وی در همین راستا افزود: دولت و مجالس کشور‌های اسلامی باید در مقابل کشور‌هایی که به رژیم غاصب صهیونیستی امتیاز داده‌اند تا باعث تقویت این رژیم کودک‌کش در ارتکاب چنین اقدامات اسفناک و هولناکی شوند، واکنش نشان دهند. رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر در پایان با اشاره به مواضع آن کشور در خصوص مسئله فلسطین تصریح کرد: حمایت و دفاع از فلسطین و مقاومت موضع اصلی و اساسی ماست و همیشه در کنار ملت فلسطین خواهیم ایستاد.

اتخاذ موضع مستحکم علیه رژیم صهیونیستی

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین عصر دیروز طی تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با محمدالحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق و مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه در خصوص تحولات فلسطین گفتگو و تبادل نظر کرد.

قالیباف در این تماس‌ها ضمن محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر قدس بر لزوم رایزنی و همفکری رهبران پارلمان‌های کشور‌های اسلامی تأکید کرد و گفت: صهیونیست‌ها در حملات اخیر به ملت فلسطین، روز‌به‌روز جسورتر شده و با حمله به منازل مسکونی و درمانگاه‌ها و حتی ساختمان خبرنگاران دست به جنایات بزرگی زده‌اند، از این رو اتخاذ موضع مناسب و مستحکم از سوی کشور‌های اسلامی ضرورتی انکارنشدنی است. رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در این شرایط حمایت بی‌قید و شرط عملی و سیاسی وظیفه تک‌تک کشور‌های اسلامی و آزادی‌خواه است. قالیباف در پایان مقاومت گروه‌های فلسطینی را تحسین‌برانگیز دانست و ابراز امیدواری کرد در نهایت حق بر باطل پیروز می‌شود و شاهد آزادی همه سرزمین‌های اشغالی از لوث وجود صهیونیست‌ها خواهیم بود.

محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق نیز در این تماس تلفنی با اشاره به تجاوزات اشغالگران قدس گفت: رژیم صهیونیستی اقدامات پستی را انجام می‌دهد. وقت آن رسیده است کشور‌های اسلامی مشکلات خود را کنار بگذارند و به عنوان ید واحده در مقابل صهیونیست‌ها بایستند. وی افزود: موضع عراق در حمایت از ملت فلسطین همیشگی و ثابت است و چه در سطح رهبران و چه مردم عراق در کنار مردم فلسطین خواهیم بود و در هر زمان و مکانی به یاری آن‌ها می‌شتابیم. محمد الحلبوسی در پایان گفت: با رئیس مجلس شورای اسلامی هم‌نظر هستم که اتخاذ موضع واحد از سوی کشور‌های اسلامی ضروری است. ما باید بر آرمان‌های ملت فلسطین تأکید مجدد داشته باشیم.

مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین و قدس شریف گفت: وقت آن رسیده است کشور‌های اسلامی تدابیری داشته باشند که جنایات رژیم اشغالگر قدس را متوقف کنیم و صهیونیست‌ها را سر جایشان بنشانیم. وی افزود: به عنوان کشور ترکیه در هر مبارزه عدالتخواهانه‌ای همراه و در کنار مردم فلسطین خواهیم بود و برای پایان دادن به این وحشت بزرگ هر گونه تدابیر سیاسی و عملی لازم را به کار خواهم گرفت.

مصطفی شنتوپ در پایان برخی از حمایت‌های جامعه بین‌الملل از فلسطینیان را ناکافی و کمرنگ دانست و گفت: مباحثی که گاهی در برخی کشور‌های دیگر مطرح می‌شود کم‌فایده و بی‌اثر است و این کشور‌های اسلامی منطقه هستند که باید تصمیمی جدی در مقابل این رژیم کودک‌کش اتخاذ کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار