تصمیمی که باعث خروج ۲۵ هزار میلیارد تومان از بورس شد
کد خبر: 1047649
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OXZ
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۴
تصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر بازگشت به دامنه نوسان مثبت ۵ تا منفی ۵، می‌تواند تا حدودی شرایط بازار را به حالت عادی بازگرداند، اما نکته اصلی در این زمینه را می‌توان ضربه خوردن اعتبار سازمان بورس در بین مخاطبان خرد تلقی کرد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش فارس، حدود سه ماه از تغییر دامنه نوسان از حالت متقارن مثبت ۵ تا منفی ۵ به حالت نامتقارن مثبت ۶ تا منفی ۲ می‌گذرد. در این مدت بسیاری از سهامداران، کارشناسان و فعالان بازار سرمایه این تغییر را یک تصمیم اشتباه از سوی سازمان بورس می‌دانستند و البته بعضی منابع معتقد بودند این تصمیم با حمایت تمام وزارت اقتصاد گرفته شده است.

بعد از هفته‌ها رکود در بازار سرمایه، سازمان بورس و تصمیم گیرندگان در این‌باره یک بازگشت به عقب را تجربه کرده‌اند، اما نکته قابل تأمل در این زمینه خسارت جبران‌ناپذیر به بسیاری از سهامداران خرد و البته کاهش اعتبار سازمان بورس به عنوان متولی بازار سرمایه در کشور بوده است.

کارشناسان اقتصادی در همان زمان تصویب این دامنه نامتقارن نوسان، هشدار داده بودند که این شیوه مدیریت بازار سرمایه راه به جایی نخواهد برد. رکود حاصل از این تصمیم در ماه‌های گذشته نتیجه‌ای جز زیان سهامداران خرد نداشته است. از ۲۵ بهمن تا آخرین روزکاری پیش از بازگشت به دامنه نوسان قبلی، تنها در چهار روز سهامداران خرد ورود پول به بازار سرمایه را داشته‌اند.

بازار سرمایه در این مدت در تمام روز‌های اجرایی‌شدن این طرح شاهد خروج پول بوده است. میزان پول ورودی در روز‌هایی که بازار شاهد ورود پول بوده حدود هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان بوده است.

در این مدت بازار سرمایه شاهد خروج بیش از ۷ /۲۵ هزار میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی بوده است. البته در مجموع ورود و خروج پول در این مدت باید گفت ۲۴ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج شده است. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد سهامداران خرد از هر فرصتی برای خروج از بورس استفاده کرده‌اند.

رکود و رکود بیشتر

نکته قابل توجه دیگر اینکه میزان معاملات در سه ماه گذشته و از زمان اجرای تصمیم سازمان بورس مبنی بر تغییر دامنه نوسان، ارزش معاملات روزانه به شدت کاهش یافته است.

این کاهش را می‌توان در تفاوت زیاد میان آخرین قیمت معاملات و قیمت پایانی نماد‌ها نیز به وضوح مشاهده کرد.

پرنشدن حجم مبنا یکی از دلایل عدم تخلیه فشار فروش در این مدت بوده است. به نظر می‌رسد مدیریت جدید بورس که در اولین تصمیمات خود دامنه نوسان متقارن را به عنوان حل‌کننده مشکل بورس می‌دانست، امروز به اشتباه خود پی برده است. البته اصرار بیش از حد رئیس سازمان بورس درخصوص دامنه نوسان نامتقارن را می‌توان به نوعی کنترل‌کننده شاخص دانست.

کنترل کردن شاخص و نوسان دادن آن پیرامون شاخص کل یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی به مدت چند ماه می‌توانست بسیاری از انتقادات به سازمان بورس و دولت را کم کند.

تصمیمات اشتباه بورس

همین تصمیم اشتباه سازمان بورس در هفته‌های گذشته مسبب تشکیل جمعیت‌های اعتراضی به روند بورس بوده است. این نوع تصمیم‌گیری به همراه عدم حمایت دولتی که همه را به بورس فراخوانده بود از بازار سرمایه، تنها اعتماد از دست رفته را به وضعیت بدتری می‌کشاند.

در صورتی که اطلاعات بازار نشان می‌دهد، حدود ۸۰ درصد نماد‌های بازار قفل در صف فروش بوده‌اند. در این مدت به صورت روزانه کمتر از ۱۰ نماد وجود داشته که صف خرید برای آن تشکیل شده است. حال باید منتظر ماند و دید، اعتراف سازمان بورس به تصمیم اشتباهش درخصوص تغییر دامنه نوسان می‌تواند بازار را از فشار فروش تخلیه کند یا سهامداران خرد همچنان به دنبال خروج از بازار هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار