بهترین رشته ها برای تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان
کد خبر: 1045817
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O41
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲

امروزه قشر جوان و جویای علم و پیشرفت ایرانی ، به دلایل مختلف درصدد مهاجرت و اخذ کشورهای خارجی از طریق ادامه تحصیل هستند. اما برای انتخاب کشور بعنوان یک مقصد تحصیلی خوب ، ملاک های زیادی را باید در نظر گرفت. از جمله :

هزینه های مقرون به صرفه و ارزان تحصیل

کیفیت بالای تدریس و نظام آموزشی

رنکینگ بالای دانشگاهها

امکان پیدا کردن کار پس از فارغ التحصیلی

مورد تأیید بودن مدرک دانشگاهی آن کشور توسط دیگر کشورها

امکان اخذ بورسیه

و ...

شاید اغراق نکرده باشیم اگر بگوئیم، برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور، مسئله شهریه های تحصیلی و هزینه زندگی دانشجویی بزرگترین ملاک در انتخاب کشور مقصد است. اما در نظر داشته باشید که صرف تحصیل ارزان در خارج از کشور، شما را به آن آینده ی روشن و دلخواه تان نخواهد رساند. بعنوان مثال تحصیل در برخی کشورهای آسیایی نظیر هند، مالزی ، فیلیپین یا ترکیه و حتی روسیه ممکن است ارزان و با شهریه کم باشد؛ اما شما می بایست در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل خود ، به گونه ای عمل کنید که نه سیخ بسوزد نه کباب. بعبارت بهتر کشوری را انتخاب کنید که هم شهریه ها و هزینه های زندگی دانشجویی در آن کم باشد و هم کیفیت تحصیل در دانشگاههای آن بالا. کشور مجارستان! شاید به گزینه « تحصیل در مجارستان » به هیچ عنوان فکر نکرده بودید اما بد نیست بدانید که مجارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی است که تحصیل را به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا با کیفیت بالا ارائه میدهد. مجارستان یک سکوی پرتاب عالی برای خیزی بزرگ به سمت کشورهای پیشرفته تر نظیر انگلستان ، آلمان ، سوئیس ، اتریش و حتی آمریکا و کاناداست که به راحتی می تواند بعنوان یک کاتالیزور برای رسیدن به آینده مطلبوتان شما را یاری کند. با ما همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بحث کنیم.

 

تحصیل در مجارستان

مجارستان کشوری تقریبا 10 میلیون نفری است که دروازه ی آسان ورود به قاره اروپا برای دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان ایرانی تلقی می گردد. این کشور بطور معمول  هر ساله ، میزبان بیش از 30 هزار دانشجوی بین المللی است که در انواع رشته ها نظیر : رشته های پزشکی ، مهندسی ، هنری ، مدیریت ، علوم انسانی و اجتماعی و ... مشغول تحصیل هستند. امکان تحصیل در مجارستان از همان کالج ، لیسانس گرفته تا فوق لیسانس و دکتری وجود دارد. برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در مجارستان می بایست در غالب رشته ها در آزمون ورودی قبول شوید. لذا دانشجویان خارجی به منظور قبولی در این آزمونها بهتر است دوره های پیشنیاز را در همین کشور بگذرانند. بعنوان مثال اگر شما قصد داشته باشید در یکی از رشته های زیر شاخه پزشکی یا پیراپزشکی به تحصیل بپردازید، می بایست در دوره های Pre-Medical مجارستان شرکت نمایید. به همین منوال انواع دوره های آمادگی نظیر دوره های پیش مهندسی ، پیش مدیریت ، پیش پزشکی و حتی دوره های زبان ، در کالج های مجارستان وجود دارد که دانشجو را برای ورود به دانشگاه و حتی بازارکار این کشور آماده می کند. شایان ذکر است که در کالج های مجارستان دوره های نظیر Pre Master و حتی Pre PhD نیز ارائه می گردد که دانشجویان خارجی را برای تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا آماده می نماید.

از جمله مهمترین و معتبرترین کالج ها در مجارستان می توان به :

کالج دونا

کالج مک دنیل

کالج اویسینا ( یا ابن سینا )

و کالج پچ اشاره کرد.

شهریه های تحصیل در مجارستان بسته به رشته ، مقطع و نوع کالج یا دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید، بین 11 الی 20 هزار یورو متغیر است و هزینه زندگی دانشجویی نیز بسته به Life Style تان بین 500 تا 1000 یورو می تواند باشد. شایان ذکر است که امکان اخذ بورسیه در مقاطع مختلف در مجارستان وجود دارد؛ مهم ترین این بورسیه ها اراسموس است که در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه گردیده و بخشی از شهریه را تحت پوشش قرار می دهد.

همچین معتبرترین دانشگاهها در مجارستان عبارتند از :

University of Szeged

Eötvös Loránd University

University of Debrecen

Corvinus University of Budapest

Budapest University of Technology and Economics

University of Pécs

 

از جمله مهمترین شرایط و محدودیت های اخذ ویزای دانشجویی مجارستان، شرایط سنی متقاضی است. بعبارت بهتر نباید گپ تحصیلی متقاضی از زمان گرفتن آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اپلای به مجارستان، بیش از 3 الی 4 باشد. شاید در مورد بهترین رشته ها برای تحصیل در مجارستان هم سوال داشته باشید که در پاسخ باید گفت؛ بهترین رشته رشته ای است که متقاضی به آن علاقه داشته باشد و آن را با علاقه دنبال کند؛ اما در ادامه رشته هایی که با تحصیل آنها در مجارستان می توانید آینده خوبی را برای خود رقم بزنید ارائه شده اند :

رشته های مهندسی ( نظیر مهندسی معماری، کامپیوتر ، فناوری اطلاعات ، برق ، مکانیک ، مکاترونیک و ... )

رشته های مدیریتی ( نظیر مدیریت بازرگانی ، مدیریت بازاریابی ، مدیریت اجرایی ، بیمه و ... )

رشته های پزشکی ( ازجمله پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری و ... )

شرح اینکه شرایط ورود به هر یک از این رشته ها چیست، خارج از حوصله این مقاله است. اما اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در خصوص شرایط اپلای و کار پس از تحصیل هر یک از این رشته ها داشته باشید، کافی است به وبسایت ملکپورلا یا malekpourlaw مراجعه کنید؛ یا اینکه با موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس بگیرید تا متخصصان ما شما را بصورت تلفنی و رایگان در خصوص بهترین رشته ها برای تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان راهنمایی نمایند.

در میان رشته های فوق، رشته های مرتبط با پزشکی محبوبیت خاصی دارند. لکن بعنوان مثال شرایط ورود به این رشته ها را بیان می داریم :

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

برای تحصیل پزشکی یا تحصیل دندانپزشکی در مجارستان شما می بایست در کنکور یا آزمون ورودی دانشگاه در مجارستان قبول شوید؛ به همین منظور می بایست در یک دوره کالج یک ساله که در آن دروسی نظیر زیست ، شیمی ، زبان و ... تدریس می شود، شرکت کنید. بعبارت بهتر شرکت در این دوره کالج به شما کمک می کند تا آمادگی مورد نیاز برای قبولی در کنکور پزشکی یا دندانپزشکی در مجارستان را بدست آورید. دانشجویانی که در آزمون ورودی دانشگاه قبول شده اند برای دندانپزشکی می بایست 5 سال و برای پزشکی می بایست 6 سال تحصیل نمایند. شایان ذکر است که غالب دانشگاههای پزشکی مجارستان ، مورد تأیید و وزارت بهداشت و علوم ایران بوده و در کل اروپا حائز اعتبار می باشند. لذا کسانی که از این دانشگاهها فارغ التحصیل می شوند می توانند هم به ایران بازگردند و در میهن خود مشغول کار طبابت خود شوند و هم برای کار پس از تحصیل نه تنها در کشور مجارستان بمانند بلکه در دیگر کشورهای اروپایی نیز امکان کار مرتبط با رشته خود را خواهند داشت، تنها باید با به زبان مردم آن کشوری که قصد کار در آن دارند، مسلط باشند. بد نیست بدانید که بهترین دانشگاه در مجارستان برای تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه سملوایز می باشد.

دوره زبان آلمانی در مجارستان

اگر قصد اخذ اقامت اروپا را دارید اما با مشکل زبان مواجه هستید ، چند کشور وجود دارند که دوره های زبان را با شرایط مناسب و عالی ارائه می دهند؛ از جمله این کشور ها می توان به مجارستان ، اتریش و هلند اشاره کرد. دوره های زبان در مجارستان به منظور آمادگی متقاضی جهت ادامه تحصیل طراحی شده اند. بعنوان مثال اگر میخواهید در اروپا به زبان آلمانی به تحصیل یا کار بپردازید، دوره زبان آلمانی در مجارستان ، یک گزینه مقرون به صرفه است. البته دوره های زبان انگلیسی در مجارستان نیز ارائه می گردند. در این مورد نیز بد نیست بدانید که امکان اخذ ویزای مجارستان تنها به منظور شرکت در دوره های زبان در حال حاضر وجود ندارد؛ دلیل اخذ ویزای شما می بایست یک پذیرش مشروط یا (Conditional admission ) باشد. البته خبرهای جدید حاکی از آن است که گرفتن ویزا بر روی دوره های زبان انگلیسی در مجارستان راحت تر است از شرکت در دوره های زبان آلمانی. همچنین این دوره ها می بایست که مورد تأیید سفارت مجارستان باشند. دلیل اینکه سختگیری سفارت مجارستان در اعطای ویزا برای متقاضیانی که قصد شرکت در دوره زبان آلمانی در این کشور را دارند این بود که متقاضیان پس از گذراندن این دوره، به جای اینکه در داخل مجارستان بمانند، به آلمان می رفتند و در آنجا به کار یا ادامه تحصیل می پرداختند. گفتنی است هزینه دوره های زبان در این کشور نیز بین 5 الی 11 هزار یورو متغیر می باشد.

 

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱
سیما کاظمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
0
0
سلام تشکر میکنم از مقاله کاملتون. مطالب خیلی مفید و کاربردی رو ذکر کردید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار