کاهش ۵۱ درصدی تجارت خارجی در سال ۹۹
کد خبر: 1045143
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Nt9
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۱
معاون وزیر صنعت خبر داد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تدوین دو سناریو خوشبینانه و بدبینانه برای تجارت خارجی کشور گفت: براساس سناریوی خوشبینانه رشد تجارت خارجی کشور در سال ۱۴۰۰ باید به میزان ۲۱ درصد افزایش یابد.

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: حمید زادبوم در گفتگو با فارس، در رابطه با چشم‌انداز تجاری کشور در سال ۱۴۰۰ گفت: عوامل مختلفی در هدف‌گذاری و پیش‌بینی‌ها مؤثر است، بنابراین در موضوع تجارت خارجی کشور از آنجا که با عوامل مختلفی مواجه هستیم، باید براساس وقوع احتمالات مختلف سناریو‌های مختلفی نیز برای تحقق اهداف تجاری تدوین شود. رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برخی عوامل تأثیرگذار بر تدوین سناریو‌های سیاست خارجی کشورمان در سال ۱۴۰۰ بیان داشت: یکی از عوامل مؤثر بر تجارت خارجی کشورمان بحث کاهش شیوع ویروس کرونا و میزان واکسیناسیون است، بنابراین این موضوع که چه اتفاقی ناشی از میزان شیوع کرونا در کشور رخ می‌دهد، می‌تواند کسب و کار در ایران را تحت تأثیر قرار دهد و تجارت خارجی کشور نیز ناشی از وضعیت شیوع کرونا تحت تأثیر قرار گیرد.


وی بیان داشت: از عوامل مؤثر بر تجارت خارجی کشورمان، میزان تحقق شعار سال، یعنی تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌هاست و به هر میزان که دستگاه‌های اجرایی و دستگاه‌های خصوصی در تحقق شعار سال تلاش کنند و باعث رونق تولید شوند، اثر مثبت بر تجارت خارجی ما خواهد داشت.


زادبوم با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری بیان داشت: اینکه شرایط سیاسی کشور در سال جاری چقدر بر شرایط اقتصادی ما تأثیرگذار است نیز باعث ایجاد سناریو‌هایی مختلفی برای تجارت خارجی کشور می‌شود.


رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای و برداشته‌شدن تحریم‌ها گفت: استمرار تحریم‌ها یا برداشته‌شدن تحریم‌ها نیز به طور قطع هر کدام در وضعیت تجاری کشورمان نقش دارد، بنابراین هر نتیجه‌ای در این بخش نیز می‌تواند برای اهداف و پیش‌بینی‌های تجارت خارجی کشور تأثیرگذار باشد. بنابراین سناریو‌هایی که برای تجارت خارجی کشور در سال ۱۴۰۰ پیش بینی می‌شود، بستگی به عوامل مختلفی دارد و لذا در چشم‌انداز تجارت خارجی کشور در سال جاری، دو سناریوی بدبینانه و خوشبینانه تدوین شده است.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی تجارت خارجی کشور به لحاظ ارزی و وزنی در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ گفت: واردات نیز در این سال از نظر ارزشی ۷ /۱۱ درصد و از نظر وزنی حدود ۸ /۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. یکی از شوک‌های وارد شده بر تجارت خارجی کشورمان در سال ۹۹ بسته شدن سه ماهه مرز‌ها بر اثر شیوع ویروس کرونا و همچنین کاهش صادرات گاز بود.


زادبوم اظهار داشت: صادرات کشورمان در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ به میزان ۶ میلیارد دلار کاهش یافت که حدود ۲ میلیارد دلار از این کاهش مربوط به کاهش صادرات گاز بود. وی گفت: اگر مبنای سناریوی تجارت خارجی کشور را میزان تجارت سال ۹۹ تدوین کنیم، این یک سناریو بدبینانه برای تجارت خارجی است و اگر سناریوی تجارت خارجی کشور را براساس قانون برنامه ششم یعنی رشد ۲۱ درصدی تجارت خارجی در هر سال تدوین کنیم این یک برنامه خوشبینانه است.


زادبوم اظهار کرد: براساس قانون برنامه ششم توسعه میزان تجارت خارجی کشور باید سالانه به میزان ۲۱ درصد افزایش یابد که البته این موضوع تاکنون محقق نشده و اگر محقق شده بود، وضعیت تجارت خارجی کشور بسیار متفاوت با شرایط فعلی بود.


وی بیان داشت: بنابراین در سال جاری دو سناریو خوشبینانه و بدبینانه برای تجارت خارجی کشور براساس عوامل مؤثر بر تجارت تدوین شده که این سناریو‌ها هنوز ابلاغ نشده است، اما در سازمان توسعه تجارت تهیه شده و در شورای عالی صادرات حتماً مطرح و نظرات مقامات ارشد کشور را در این زمینه دریافت خواهیم کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار