بازار ارز تحت تأثیر مذاکرات وین
کد خبر: 1044838
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NoE
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۹
مشاهدات خبرنگار ما طی دو روز گذشته در صرافی‌‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از خریداران دلار با جدی شدن اخبار پیرامون لغو تحریم‌های امریکا اقدام به فروش‌ دلار خانگی کرده‌اند که همین اتفاق باعث افت قیمت دلار به کانال ۲۳ هزارتومان شد.
 

به گزارش جوان آنلاین به نقل از اقتصاد ما، بازار ارز و سکه که طی سال‌ گذشته بیشترین نوسانات را به خود اختصاص داده بود بار دیگر تحت تأثیر مذاکرات برجام روزهای نزولی را سپری می‌کند.

پس از شکست ترامپ در انتخابات امریکا و خبرهای پیرامون بازگشت مجدد امریکا به برجام قیمت دلار از بالای ۳۲ هزارتومان روند نزولی آغاز کرد و همچنان نیز ادامه دارد.

مشاهدات خبرنگار ما طی دو روز گذشته در صرافی‌‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از خریداران دلار با جدی شدن اخبار پیرامون لغو تحریم‌های امریکا اقدام به فروش‌ دلار خانگی کرده‌اند که همین اتفاق باعث افت قیمت دلار به کانال ۲۳ هزارتومان شد.

تردید در ادامه دار بودن افت قیمت دلار
بنابرگزارش اقتصاد ما، البته از دید برخی از کارشناسان این افت قیمت نمی‌تواند ادامه دار باشد زیرا حجم بالای نقدینگی موجود در اقتصاد ایران باعث صعود قیمت دلار می‌شود. این تحلیلگران معتقدند بدون شک پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات قیمت‌‌ها به خصوص در بازار ارز در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت کاهشی خواهد شد اما این کاهش پایدار نخواهد بود و نرخ ارز به همین محدوده‌های فعلی بازمی‌گردد و در همین مرز‌ها باقی می‌ماند. از آنجا که تولید در کشور رابطه مستقیم با دلار دارد و صادرات کشور نیز تحت تأثیر قیمت دلار و بازارهای جهانی است کاهش بیش از حد دلار باعث کاهش تولید ووردی ارز به کشور خواهد شود و به همین دلیل نه دولت و نه بدنه اقتصاد کشور موافق کاهش بیش از حد قیمت دلار نیستند.

از سوی دیگر عده ای دیگر بر این باور هستند که اگر روند نزولی ادامه دار نباشد به دلیل گشایش‌های تحریم کانال‌های ورودی دلار به کشور افزایشی خواهد شد و همین اتفاق باعث خواهد که روند صعودی دلار حداقل طی یک سال آینده وجود نداشته باشد. به هر حال فروش بیشتر نفت و کم شدن تحریم‌های بانکی باعث خواهد شد که درآمدهای دولت طی ماه‌های آینده افزایش چشمگیری داشته باشد و برای کنترل بازار ارز به راحتی اقدام کند.

در پایان باید گفت پر شدن جیب دولت از دلار و سیاست‌های ارزی بانک مرکزی طی ماه‌های آینده می‌تواند حتی برای کوتاه‌مدت بیشترین تأثیر را بر بازار ارز دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار