در مذاکرات، نگاه سیاسی را بر منافع ملی برتری ندهید
کد خبر: 1044495
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Nih
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
بیانیه ۲ هزار استاد دانشگاه خطاب به دستگاه دیپلماسی
بیش از ۲ هزار استاد و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور با انتشار بیانیه‌ای از مسئولان دیپلماسی و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خواستند که ضمن تلاش برای رفع عزتمندانه تحریم‌ها، نگاه سیاسی کوتاه‌مدت خود را بر منافع ملی و بلندمدت برتری ندهند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش فارس، در بخشی از این بیانیه آمده است: سابقه ذهنی و تاریخی ملت بزرگ ایران اقدام نابخردانه و غیرانسانی دولت امریکا و خروج غیرقانونی از توافقنامه برجام و اعمال سخت‌ترین و بی سابقه‌ترین تحریم‌ها در تـاریخ اقتـصادجهـانی در جهت فشار حداکثری علیه ملت ایران را فراموش نخواهد کرد. به‌رغم همه این فشارها، قرائن نشان می‌دهد دیواره تحریم ترک برداشته، نقشه‌های امریکایی و جنگ ظالمانه اقتصادی آن‌ها در سایه استقامت، وحدت و هوشمندی ملت و مجموعه اقدامات کاهش تعهدات، همراه با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملی و تبدیل تهدید به فرصت به شکست خود نزدیک شده است. در چنین شرایطی دولت جدید امریکا ندای بازگشت به برجام را سرداده است. با توجه به سوابق قبلی و عدم پایبندی به توافقات و عدم اراده جدی مقامات امریکا در رفع تحریم‌ها، به نظر می‌رسد قابل پیش‌بینی باشد که با سنگ‌اندازی‌ها و بهانه‌جویی‌های حقوقی، درهم‌تنیده نمودن تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای، در مسیر رفع واقعی تحریم‌ها مانع ایجاد نموده و همچنین با استفاده از ابزار‌های مختلف ریسک همکاری اقتصادی با ایران را افزایش دهد، بدین جهت مقامات عالی و دستگاه دیپلماسی کشور باید بدانند که امتیاز بزرگی که صبر و استقامات ملت ایران برای دولت و دستگاه حاکمه به وجود آورده است کالایی است گرانبها که باید با عقلانیت و روشن بینی از آن صیانت شود و تلاش جدی صورت گیرد که با بهره مندی از آن گره‌های اصلی کشور باز شود؛ لذا چند نکته اساسی در این جهت مورد جدیت باید قرار گیرد:

۱. تلاش برای صرف رفع حقوقی تحریم‌ها، یک خطای راهبردی بوده و اتخاذ این رویکرد، به هیچ‌وجه نمی‌تواند زمینه انتفاع اقتصاد ایران از ناحیه رفع تحریم‌ها را فراهم کند و بازگشت ایران به تعهدات برجامی زمانی باید باشد که امریکا همه انواع تحریم‌ها اعم از هسته ای، حقوق بشری و حمایت از تروریسم را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها باید مورد راستی‌آزمایی قرار گرفته و تحقق شاخص‌های عملیاتی و سنجش‌پذیر به‌عنوان پیش‌شرط اجرای اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار می‌باشد، و البته همانطور که کارشناسان امر تأکید دارند، این راستی آزمایی در چند ساعت و چند روز ممکن نبوده و ممکن است چند ماه هم زمان ببرد.

حتی در ادامه کار نیز ضروری است که جهت تداوم انتفاع اقتصاد ایران از محل رفع تحریم‌ها در بازه‌های زمانی معین (برای مثال هر شش ماه یکبار) راستی‌آزمایی گردد و بدون آن، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی‌اعتبار خواهد بود.

۲. غلبه بر تحریم و خنثی‌سازی آن از اولویت بیشتری نسبت به رفع تحریم برخوردار می‌باشد. از جمله آن، عدم وابستگی اقتصادی به فروش نفت خام و تبدیل آن به کالا‌های دارای ارزش افزوده، عدم وابستگی به دلار در مبادلات کشور‌های دیگر، استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در جهت تأمین نیاز داخلی و عدم نیاز به واردات و اقدامات دیگری که می‌تواندعامل خنثی‌سازی تحریم گردد، از اهمیت بالاتری برخوردار می‌باشد.

۳. تقویت همکاری‌های اقتصادی با کشور‌های منطقه و قدرت‌های اقتصادی مستقل، ارتقای بازدارندگی نظامی، کاهش سوء حکمرانی‌های اقتصادی در داخل و وحدت نظر مسئولان به ویژه در‌خصوص سیاست خارجی اقدامات موثر دیگری است که در کنار رفع تحریم باید مورد اهتمام جدی باشد.

در پایان این بیانیه آمده است: ما اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از مقامات و به‌ویژه دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره‌کننده ایران انتظار داریم که ضمن اغتنام فرصت پدیدآمده برای رفع عزتمندانه تحریم‌ها و هموارسازی مسیر انتفاع از برجام همه ظرفیت‌های خود را در جهت اجرای موارد فوق فعال نموده و نگاه سیاسی کوتاه‌مدت خود را بر منافع ملی و بلندمدت تفوق ندهند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار