سپر بلای پاریس و لندن نمی‌شویم!
کد خبر: 1043913
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NZJ
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۸
مرتضی سیمیاری
لیست جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا شامل هشت فرد و سه نهاد ایرانی به طور مشخص امنیت ایران را هدف قرار داده است. رویترز گزارش داده که اتحادیه اروپا با تمسک به چند بهانه واهی تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی ایران را در لیست سیاه خود قرار داده است. تجربه نشان داده که تحریم‌های نمادین علیه مقامات کشورمان جنبه کارکردی نداشته و تنها نمایشی سیاسی از سوی اروپا و امریکا برای تحت‌الشعاع قرار دادن مناسبات بین‌المللی است.

وزارت امور خارجه ایران در اقدامی قابل‌توجه به موج جدید تحریم‌های اروپایی واکنش نشان داده و بنا بر آنچه سخنگوی دستگاه دیپلماسی اعلام کرده است، کلیه مذاکرات با اروپا لغو شده است. این اقدام نشانه‌ای روشن از یکدست بودن سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران است. غربی‌ها گمان می‌کردند که با تحریم چند مقام نظامی در ایران، دستگاه دیپلماسی کشورمان دچار تردید در انتخاب شده و میان ادامه راه با ۴+۱ یا حمایت از نماد امنیت ملی مجبور است دست به انتخاب بزند. اظهارات شایسته، سریع و به‌جای سخنگوی وزارت خارجه نشان داد که تهران هیچ‌گاه در دوراهی انتخاب اجباری قرار نداشته و حفظ مؤلفه‌های امنیت ملی را به هر نوع امتیاز ناچیز از سوی چند کشور اروپایی ترجیح می‌دهد. از سویی، بنا بر اعلام وزارت خارجه، از این پس تمامی همکاری‌های ایران و اروپا، به‌ویژه در حوزه‌های تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان به حالت تعلیق درمی‌آید. این تصمیم، برای تروئیکای اروپایی هزینه‌های جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت. کشور‌های اروپایی در دوران ترامپ و انزوای ناتو مجبور بودند برای حفظ امنیت داخلی خود در برابر باند‌های مافیا، مواد مخدر و نیز حملات داعش هزینه گزاف پرداخت کنند و حالا دوباره به همان بلا گرفتار خواهند شد. اقدام جدید اتحادیه اروپا با مدیریت امریکایی‌ها سه تغییر در مناسبات میان ایران و غرب ایجاد می‌کند:

۱- دوران سپر بلای شهر‌های پاریس، وین و برلین شدن به پایان رسید! طی سال‌های گذشته چه بسیار سربازان و نظامیان فداکاری که جانشان را در راه مبارزه با عناصر خرابکار و محافل سوداگر از دست داده و به شهادت رسیده‌اند. از این پس، اما اتحادیه اروپا یک راه‌حل بیشتر پیش رو نخواهد داشت: آن‌ها باید یا هزینه امنیت خود را بپردازند؛ یا آنکه از تروریست‌های تکفیری و قاچاقچیان در شهر‌های خود پذیرایی کنند. اروپا باید متوجه شود که نشانه رفتن نماد‌های امنیت ملی در ایران هزینه چند صد هزار برابری برای خودشان دارد. قابل توجه آنکه حضرت آقا در چندین نوبت نسبت به تروریسم خودساخته امریکا و غرب علیه اسلام روشنگری کردند. ایشان سرنوشت این معضل و آتشی را که امریکا، عربستان و سرویس‌های امنیتی اروپایی و صهیونیستی به دامان اسلام انداخته تسری آن به خود غرب دانستند و بیان داشتند که این مسئله دامن لکه‌دار غرب را نیز خواهد گرفت. از چندین سال قبل پیش‌بینی رهبر انقلاب تحقق یافته و از حالا بحران روز به روز برای غرب بیش از قبل خواهد بود.

۲- اروپایی‌ها در دور جدید تحریم‌ها دست به «تحریم نیابتی» زدند. امریکایی‌ها پس از مذاکرات وین تمایل نداشتند به‌صورت مستقیم با تهران سرشاخ شوند و برای خودشان هزینه‌سازی کنند. تحریم‌های ضد امنیتی جدید از سوی امریکا می‌توانست آینده مناسبات منطقه‌ای را تغییر دهد، از این‌رو واشنگتن، بار اقدام ضد ایرانی جدید را بر دوش اروپایی‌ها انداخت.

۳-امریکا در دوران بایدن با تمایز‌گذاری میان پرونده‌های اختلافی اعم از هسته‌ای، موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشری، با اعمال هر یک به دنبال تغییر رفتار ایران است، سناریو نویسان جدید تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری امریکا معتقد بودند که لزوماً تعامل یا تقابل در یک موضوع را به موضوع دیگر تسری نخواهد داد. واکنش جدید ایران در لغو کلیه مناسبات، برنامه هدفمند غرب را برهم زد.

از حالا هر نوع عمل ضد ایرانی با عکس‌العمل مواجه خواهد شد. تاوان عملیات صهیونیست‌ها در نطنز و دو دور تحریم‌های نیابتی و مستقیم امریکا در یک ماه گذشته را آن‌ها یکجا باید بپردازند. بایدن از امروز باید به دنبال راه‌حلی جدید برای حفظ امنیت شهر‌های اروپایی باشد. مواضع ایران در برخورد‌های سیاسی قاطع و روشن است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار