تولید دومین واکسن نوترکیب آنفلوآنزای جهان در ایران
کد خبر: 1043454
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NRu
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۷
به همت شرکت‌های دانش‌بنیان، روز گذشته تولید نخستین واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انسانی کشور رونمایی شد. ایران دومین کشوری است که موفق به تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزا در جهان شده‌است. تاکنون واردات این واکسن سالانه حداقل ۱۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌کرد.
ابراهيم مشيريان
سرویس جامعه جوان آنلاین: تولید دارو‌های نوترکیب، فناوری بسیار پیچیده‌ای دارد. این دارو‌ها با دی‌ای ان بدن ارتباط می‌گیرند و از طریق ژن‌ها به تحریک سیستم ایمنی می‌پردازند و در نتیجه دارو‌هایی بسیار کارآمدی هستند. تاکنون فقط کمپانی چند ملیتی جانسون اند جانسون در ایالات متحده، موفق به تولید این واکسن شده‌بود.

واکسنی که ترمز کرونا را هم می‌کشد

روز گذشته در مراسم رونمایی از نخستین واکسن آنفلوآنزای انسانی، از این دارو که فلوگارد نامیده شده به عنوان یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین واکسن‌های سیستم درمانی دنیا نام برده‌شد.

شرکت دانش‌بنیان «آریوژن فارمد» در یک همکاری تکنولوژیک با چند شرکت داخلی دیگر، موفق به تولید انبوه واکسن آنفلوآنزای فصلی شده‌است. این شرکت قبلاً هم از سوی وزارت بهداشت به عنوان مؤثر‌ترین شرکت دارویی برای صرفه‌جویی ارزی در حوزه بیماران هموفیلی و سرطانی در کشور معرفی شده‌است.

این شرکت دارویی خوشبختانه در سال گذشته هم بعد از تولید و به بازار رساندن داروی «تمزیوا» برای بیماران کرونایی (دارویی برای خفیف کردن بیماری کرونا)؛ امسال مفتخر به رونمایی از واکسن آنفلوآنزا شده‌است تا قدمی دیگر در راستای سلامت کشور بردارد.

همچنین در این مراسم رونمایی در اهمیت این دارو عنوان شد که در حال حاضر بر پایه یکسری مطالعات انجام‌شده با توجه به همزمانی شیوع بیماری آنفلوآنزا و کرونا در فصول پاییز و زمستان، مصرف واکسن آنفلوآنزا تا حد زیادی از درصد ابتلای افراد جامعه به بیماری کرونا جلوگیری می‌کند.

امیر فرشچی، مدیر عامل شرکت «آریوژن فارمد» با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا از دیدگاه استراتژیک نقشی مهم در سیستم سلامت یک کشور دارد و خوشبختانه برای نخستین‌بار است که ما در تاریخ داروسازی کشورمان موفق به بومی‌سازی دانش تولید آن در ایران شده‌ایم، گفت: «تا قبل از بومی‌سازی تولید واکسن آنفلوآنزا تمام نیاز کشور به این محصول از طریق واردات و با پرداخت قیمت‌های بالا انجام می‌شد. از طرفی همزمان با شیوع کرونا واکسن آنفلوآنزا در سطح جهان کمیاب شد؛ در نتیجه یافتن آن و واردات این واکسن برای شرکت‌های وارداتی هم سخت‌تر شد و با تولید داخلی آن ارزش این اقدام خیلی بیشتر نمایان می‌شود.»

وی که قبلاً هم عنوانی همچون صادر‌کننده نمونه کشور و مدیر جوان صنعت داروسازی را کسب کرده، تصریح کرد: «اگر فقط نیاز معمول کشور به واکسن آنفلوآنزا در سال‌های قبل را مدنظر قرار دهیم، تولید داخلی آن حداقل ۳۰ میلیون دلار و در شرایط مناسب برای تولید بیشتر تا ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه خواهد داشت.»

۲ داروی مهم دیگر هم در راهند

رئیس کمیسیون دارو و سلامت اتاق بازرگانی توضیح داد: «همزمانی شیوع کرونا و بیماری آنفلوآنزا موجب شد که مصرف واکسن آن با افزایش همراه باشد و اگر فعلاً کرونا مهار نشود به همان نسبت درخواست‌ها برای مصرف این واکسن آنفلوآنزا هم بیشتر می‌شود. دستیابی به تولید واکسن آنفلوآنزا در واقع اقدامی در راستای تکمیل زنجیره تکنولوژی‌هایی است که در شرکت آریوژن به ثمر رسیده است.»

فرشچی در مراسم رونمایی از این دارو در ارتباط با رقابت‌پذیری واکسن تولید شده آنفلوآنزا در ایران در قیاس با دیگر نمونه‌های خارجی گفت: «اکنون در دنیا سهم عمده تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب فقط توسط یک شرکت معتبر انجام می‌شود و بر اساس مطالعه بالینی انجام شده تا کنون واکسن ایرانی در مقایسه با نمونه خارجی از لحاظ اثربخشی و ایمنی مشابه است.» جالب اینکه محصولات دارویی دیگری هم امسال توسط شرکت دانش‌بنیان آریوژن فارمد به بهره‌برداری خواهد رسید. آنطور که این شرکت قول داده تا پایان سال جاری حداقل از دو محصول دیگر رونمایی خواهد کرد.

یکی از دارو‌هایی که رونمایی می‌شود، نوعی از آنتی‌بادی‌های مونوکلونال است که در زمینه بیماری آرتریت روماتوئید (روماتیسم فصلی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصول دیگری هم که فاز نهایی را طی کرده و این داروساز کشور امیدوار است امسال بتواند مطالعات بالینی را به انجام برساند، دارویی است که در درمان بیماری‌های خونی بسیار مؤثر است و فعلاً فقط از خارج وارد می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار