منفعت مرزنشینی را به مرزنشینان می‌رسانیم
کد خبر: 1041394
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mug
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
رئیس مجلس برای نظارت میدانی به جمع مرزنشینان بانه رفت
در ادامه نظارت‌های میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی از حوزه‌های انتخابیه، دکتر محمد باقر قالیباف در رأس هیئتی متشکل از نمایندگان کردستان و برخی رؤسای کمیسیون‌ها به این استان سفر کرد تا از نزدیک در جریان مشکلات مردم قرار گیرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: دکتر قالیباف دیروز در سنندج مورد استقبال مرادنیا استاندار قرار گرفت و طی سخنانی در جمع خبرنگاران در تشریح عزیمت خود به این استان، عنوان کرد: سفر به کردستان که یکی از مناطق پرظرفیت و متأسفانه مناطق محروم کشور نسبت به شاخص‌های توسعه‌ای به شمار می‌آید، براساس برنامه‌های نظارت میدانی در پروژه‌ها به ویژه نظارت بر پروژه‌های نیمه تمام پس از پایان بررسی لایحه بودجه که کار فشرده‌ای بود، صورت گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این سفر سه نفر از رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس ما را همراهی می‌کنند، افزود: در بازدید میدانی که در استان مستقر خواهیم بود، تقریباً به همه حوزه‌های استان سرکشی خواهیم داشت و موضوعات مدنظر را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین برخی موارد که در استان به کندی پیش می‌رود نیز برای تسریع امور پیگیری خواهد شد.

قالیباف بیان کرد: توجه به موضوع محرومیت زدایی که در بودجه ۱۴۰۰ نیز به خوبی دیده شده یکی از محور‌های ما در استان خواهد بود. استان کردستان ظرفیت خوبی در حوزه صنایع به ویژه صنایع تبدیلی دارد و همین ظرفیت در حوزه کشاورزی نیز وجود دارد که به همین جهت رؤسای کمیسیون‌های کشاورزی و صنایع در این بازدید میدانی حضور دارند. وی با بیان اینکه استان کردستان در حوزه آب شرب دچار مشکلاتی است، گفت: این مشکل در تأمین آب مورد نیاز برای کشاورزی و آب شرب وجود دارد.

رئیس قوه مقننه کشورمان یکی دیگر از موضوعات مهم استان را مسائل مرزی و موضوع کولبر‌ها دانست و گفت: مسئله کولبری در استان یکی از زخم‌های کهنه در حوزه مرزی کشور چه در شمال غرب و چه در جنوب شرق به شمار می‌آید که همه این موضوعات ذکر شده با بهره گیری از نظرات کارشناسان استان و مشورت با وزرا و سازمان برنامه و بودجه مورد پیگیری قرار خواهد گرفت تا تحرک را در استان کردستان در سال ۱۴۰۰ شاهد باشیم.

دکتر محمدباقر قالیباف همچنین در جریان سفر نظارت میدانی به استان کردستان، بازدید هوایی از مناطق مختلف این استان داشت. در این بازدید استاندار کردستان و شیوا قاسمی پور نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف را همراهی کردند.

قرار نیست منفعت مرزنشینی به دیگران برسد

رئیس مجلس شورای اسلامی سپس به شهر مرزی بانه رفت و در گفت‌وگوی بی واسطه با کولبران، گفت: جامعه مرزنشین باید معیشت زندگی‌اش را از مرز تأمین کند، اما همه باید ضابطه‌مندی را بپذیریم و بر اساس آن کار کنیم.

قالیباف در دیدار چهره به چهره با برخی از کوله‌بران، گفت: موضوع رسیدگی به مرزنشینان و کولبری بحث جدیدی نیست و این امر در جنوب شرق و شمال غرب مانند منطقه کردستان وجود دارد. تبادلات مرزی برای مرزنشینان است از این رو ابتدا باید تعریف مشخصی از مرزنشین تبیین و این امر ضابطه‌مند شود، سپس مشخص شود مرزنشین‌ها چه کسانی و در چه حاشیه‌ای از مرز هستند.

منافع کولبری در جیب دلال‌ها!

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل فعالیت در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین نیروی انتظامی نسبت به موضوع مرزنشین‌ها و کولبری آشنایی کامل دارم، افزود: جامعه مرزنشین باید معیشت زندگی‌اش را از مرز تأمین کند، اما همه باید ضابطه مندی را بپذیریم و بر اساس آن کار کنیم. قرار نیست افرادی از نقاط مختلف کشور اینجا بیایند و کار‌های غیرقانونی را تحت پوشش مرزنشینی انجام دهند در حالی که چنین اقداماتی قصد مرزنشینان نیست. وی تصریح کرد: متأسفانه افرادی پیدا می‌شوند که می‌خواهند با پولشان منفعت زیادی ببرند؛ یعنی می‌خواهند مرزنشینان بار آن‌ها را بیاورند، اما این افراد منفعتش را ببرند؛ این مهم در حالی است که چنین افرادی کالا را وارد می‌کنند، در نتیجه تولید آسیب می‌بیند و اقتصاد را دچار مشکل می‌کنند که نهایتا منفعتش در جیب دلال‌ها می‌رود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید به گونه‌ای رفتار کنیم که مرزنشین منفعت اقتصادی خودش را ببرد، افزود: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرمودند کولبری را قاچاق نمی‌دانم، اما این مهم باید برای افراد مرزنشین باشد نه اینکه کالا‌های مجاز و کالا‌های غیرمجاز با همدیگر تلفیق شود. قالیباف اظهار کرد: البته موضوع مربوط به سامان دادن و رسمی کردن بازارچه‌ها و ایجاد منطقه آزاد می‌تواند به این بحث کمک کند. در ادامه یکی از مرزنشینان در گفتگو با رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: وقتی شما فرمانده نیروی انتظامی بودید، نه امنیت کشور دچار مشکل می‌شد و نه در مرز‌ها اتفاقی برای کولبران رخ می‌داد، همه می‌دانیم که برخورد قهری با مرزنشینان تبعات اجتماعی بسیار زیادی دارد. وی خطاب به دکتر قالیباف تصریح کرد: همیشه می‌بینم شما چطور از مستضعفان پشتیبانی می‌کنید، بنابراین عاجزانه می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی شود. یکی دیگر از اهالی بانه نیز حین بازدید رئیس مجلس از بازار این شهر به وی گفت: به این بازار نگاه نکنید، مردم این منطقه کم بضاعت هستند ضمن اینکه الان بازار هم کم رونق شده است. این شهروند بانه‌ای تأکید کرد: به دلیل گرانی اجناس و سختی‌های شدید در واردات کالا مردم به سختی شدیدی افتاده‌اند و حتی برای سرزدن به اقوام شان حین تردد از مرز مشکل دارند.

بازدید قالیباف از طرح زنجیره فولاد بیجار

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر خود به استان کردستان، از طرح زنجیره فولاد بیجار بازدید و از نزدیک با کارگران این مجموعه دیدار و گفتگو کرد.

قالیباف در نظارت میدانی خود از بخش‌های مختلف مربوط به زنجیره فولاد بازدید به عمل آورد و با کارگران این مجموعه از نزدیک گفتگو کرد تا در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار گیرد. سابقه طرح احداث زنجیره فولاد در استان کردستان مربوط به خردادماه سال ۹۴ بوده که مقرر شد، زنجیره فولاد با ظرفیت ۵ /۲ میلیون تن کنسانتره ۵/ ۲ میلیون تن گندله، ۶/ ۱ میلیون تن آهن اسفنجی و ۵/ ۱ میلیون تن ذوب و ریخته گری به منظور تولید ۵/ ۱ تن ورق سیاه؛ نورد گرم فولادی در کردستان اجرایی و هزاران اشتغال زایی ایجاد شود که پس از مصوبات و انجام برآیند اولیه، وزیر وقت صمت در اقدامی قابل تأمل و سؤال برانگیز احداث دو واحد آهن اسفنجی ۸۰۰ هزار تنی به طور جداگانه در شهرستان‌های بیجار و قروه را صادر کرد، اما سال هاست که بلاتکلیف مانده است.

در بیجار علاوه بر واحد‌های کنسانتره سازی و گندله سازی، عملیات اجرایی بخشی از زنجیره فولاد شامل یک واحد ۶/ ۱ میلیون تنی آهن اسفنجی در این شهرستان آغازشد. تجهیز کارگاه و حق چاه صورت گرفته و تأمین برق زمان ساخت در حال اجرا و قرارداد برق زمان بهره برداری منعقد شده و شرکت ایمیدرو مجری آن است. سرمایه گذاری طرح زنجیره فولاد و آهن اسفنج کردستان ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و قرار است این واحد صنعتی بین روستای شیخ تپه در شهرستان قروه و زاغه فولاد در شهرستان بیجار احداث شود.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
0
0
بعد از 41 سال؟؟؟؟؟؟؟
محموداردوخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
0
0
برو دنبال کارت، بااین نحو تیتر زدنت، خوشم میاداصلا تبلیغاتی نیستی،،،، ههههههههه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار