بازگشت ۲ هزار نخبه علمی و دانشگاهی از یکصد دانشگاه برتر جهان به کشور
کد خبر: 1041257
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MsT
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق راه‌اندازی کردند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: تاکنون ۲ هزار نخبه علمی و دانشگاهی به کشور باز گشتند که باهدف گسترش کسب و کار‌های فناورانه توسط کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق راه‌اندازی شد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور (Connect. isti. ir) ایجاد زمین بازی مناسب برای ایرانیان توانمندی است که قصد بازگشت به کشور را دارند. ظرفیت‌های دانشی و تخصصی که می‌توانند به نیاز‌های کشور پیوند بخورد و پاسخی باشد برای آنها. بازگشت نخبگان، فناوران، کارآفرینان و متخصصان ایرانی که در دیگر کشور‌ها زندگی می‌کنند فرصتی مناسبی برای توسعه کشور در عرصه‌های علمی است. چون این افراد از دانش و تخصص کافی برای گسترش ابزار‌های این کار برخوردارند و به دنبال اثرگذاری در جامعه هستند.

در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دست به ابتکاری نوین زده‌است تا مسیری مطمئن و ماندگار برای ترغیب به بازگشت ایرانیان توانمند ایجاد کند تا در ایران کسب و کاری فناورانه و خلاق داشته باشند. این طرح آغاز شد و تاکنون بیش از ۲ هزار نفر از نخبگان و سرآمدان علمی کشور از یکصد دانشگاه برتر دنیا را به ایران بازگردانده‌است.

هدف از اجرای آن، بهره‌مند کردن کشور از توان دانشی و تخصصی ایرانیانی است که روزی از ایران رفته‌اند، ولی امروز می‌توانند در پیوند با مراکز علمی و صنعتی کشور نقش اثرگذار خود را ایفا کنند.

این کار در قالب برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور اجرایی‌شده و با هدف استفاده از ظرفیت علمی و تخصصی محققان و متخصصان ایرانی و برقرار ارتباط با مراکز علمی، فناوری و صنعتی منتخب کشور در حال اجرا است.

شکل‌گیری ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان، فناور و خلاق در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری یکی از دستاورد‌های قابل توجه این برنامه است. همچنین با اجرای درست آن تاکنون ۵۵۰ متخصص ایرانی در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول به کار شده‌اند.

گزارش فارس حاکی است مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که مجری این پروژه است برای اجرای درست آن و بازگرداندن متخصصان و کارآفرینان به کشور برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته است که از آن جمله می‌توان به ارائه فرصت مطالعاتی در مقاطع دکتری و پسادکتری، انجام پروژه‌های تحقیقاتی و دعوت از آن‌ها به عنوان اساتید مدعو اشاره کرد. اما یکی از اقدامات مؤثری که در این زمینه صورت گرفته، ایجاد شرایط مناسب برای راه‌اندازی کسب و کار‌های فناورانه است. کاری که تاکنون به شکل‌گیری ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و فناور توسط متخصصان و کارآفرینان خارج از کشور منجر شده‌است.

هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای این برنامه در کشور، جذب و جلب توانمندی ایرانیانی است که توانایی علمی و تخصصی دارند و می‌توانند نیازی از کشور را در حوزه‌های توسعه فناوری‌های نوظهور، ایجاد شرکت‌هایی در زمینه فناوری‌های پیشرفته و انتقال مهارت‌ها و فناوری به کشور برطرف کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار