فقط مرحله دریافت پول مسکن ملی انجام شده است!
کد خبر: 1038996
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MI0
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
حدود ۱۵ ماه از آغاز ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در نقاط مختلف کشور می‌گذرد، اما بنا به گفته متقاضیان، پس از واریز وجه اولیه خبری از اجرای برخی پروژه‌ها نیست و حتی جانمایی نشده است. در این میان نیز این نگرانی وجود دارد که تکلیف تعهدات دولت در قبال اشخاصی که در طرح مسکن ملی پول داده‌اند به گردن دولت سیزدهم بیفتد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، پنجم شهریورماه ۱۳۹۸پروژه اقدام ملی مسکن به‌طور رسمی آغاز و هجدهم آبان‌ماه ۱۳۹۸ اولین مرحله ثبت‌نام از متقاضیان این طرح در چهار استان شروع شد و سپس به دیگر مناطق کشور تسری پیدا کرد؛ بنابراین حدود ۱۵ ماه از آغاز ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن می‌گذرد، اما هنوز برخی متقاضیان اعلام می‌کنند که وضعیت پروژه‌شان مشخص نیست. تعدادی از افراد که اسمشان برای مسکن ملی تأیید شده و واریز وجه داشته‌اند نیز عنوان می‌کنند که پس از ثبت‌نام و واریز اولیه وجه بلاتکلیف هستند. نه تنها خبری از اجرای پروژه نیست، بلکه در مواردی جانمایی نیز انجام نشده است. عده‌ای هم می‌گویند بعد از واریز ۴۰ میلیون تومان که از ماه‌ها قبل انجام داده‌اند، اطلاع‌رسانی برای انجام مراحل بعدی صورت نگرفته است.

یکی از دلایل عدم پیشرفت کار‌ها در طرح اقدام ملی مسکن، استقبال نکردن سازندگان از فراخوان‌های ادارات راه و شهرسازی استان‌هاست. سازندگان نسبت به مواد قرارداد‌ها نقد‌هایی دارند. از طرف دیگر نوسانات نرخ مصالح ساختمانی، محاسبات آن‌ها را از بازده سرمایه در پروژه مسکن ملی به‌هم ریخته است. طبق اعلام مدیرعامل بانک مسکن که تأمین تسهیلات ۱۴۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن را برعهده دارد، تاکنون حدود ۸ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های اقدام ملی تزریق شده که ۵ هزار میلیارد تومان از طریق آورده متقاضیان و ۳ هزار میلیارد تومان از طریق تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی تأمین شده است.

قرار است پروژه ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن تقریباً در تمام استان‌ها اجرایی شود. از ۶/ ۱ میلیون متقاضی اولیه ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شد‌ه‌اند. ۱۹۸ هزار نفر افتتاح حساب و ۱۳۸ هزار نفر واریز وجه داشته‌اند. آورده اولیه حدود ۴۰میلیون تومان است. البته ظاهراً در برخی پروژه‌ها ۵۰ میلیون و حتی بیشتر از متقاضیان دریافت شده است. از جمله مشکلات اصلی طرح اقدام ملی، تأمین مبلغ آورده است که بسیاری از خانوار‌ها توان پرداخت آن را ندارند. یکی از متقاضیان بیان می‌کند: حدود پنج ماه قبل آورده اولیه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان واریز کردم، اما پس از آن هیچ اطلاع‌رسانی به من نشده و خبری از اجرای طرح نیست. افراد دیگری هم از پرداخت آورده‌های اولیه از حدود هشت ماه قبل خبر می‌دهند و می‌گویند حتی مکان پروژه مشخص نشده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار