پژوهشگران دفاع مقدس و مقاومت پاسداران حافظه و میراث تاریخی ملت هستند
کد خبر: 1037231
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LpX
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:
علی‌محمد نائینی گفت: پژوهشگران دفاع مقدس و مقاومت نه‌تنها تولیدکنندگان قدرت نرم و عمق‌بخشی به تفکر انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هستند بلکه با مجاهدت‌های خود از حافظه و میراث تاریخی یک ملت بزرگ حراست می‌کنند.

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، صبح امروز سه‌شنبه چهاردهم بهمن‌ماه سردار دکتر علی‌محمد نائینی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در آئین اختتامیه اولین دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و مقاومت گفت: لازم می‌دانم از حضور ارزشمند تک‌تک سروران عزیزم در اختتامیه «اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت» به‌ویژه سردار سرلشکر باقری ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر سید رحیم صفوی رئیس محترم پژوهشگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تقدیر و تشکر کنم.

وی افزود: از برادر عزیزم سردار کارگر ریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که در شکل‌گیری و هماهنگی این اقدام مهم، حقیقتاً به‌خوبی ما را کمک کردند تقدیر و تشکر می‌کنم. همچنین از حضور ارزشمند سردار سرافراز و جانباز عزیزمان چهره ماندگار دفاع مقدس حاج علی فضلی رئیس ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس سپاه و امیر سید حسام هاشمی فرمانده پیشکسوت ارتش جمهوری اسلامی در جبهه‌های کردستان و دفاع مقدس و جانشین گروه معارف سپهبد شهید صیاد شیرازی صمیمانه تشکر می‌نمایم.

سردار نائینی با اشاره به اینکه مراسم انتخاب آثار برتر پژوهشی یکی از برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که تجربه مشابه قبلی آن، مراسم دوسالانه انتخاب کتاب و فیلم دفاع مقدس و مقاومت است، اظهار کرد: ایده این مراسم همزمان با هفته پژوهش 1398 توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مطرح و در نشست اولیه با حضور یک‌صد نفر از پژوهشگران و مدیران مراکز مطالعاتی حوزه دفاع مقدس و مقاومت ابعاد آن موردبررسی و استقبال قرار گرفت.

وی عنوان کرد: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس باتجربه‌ای قریب 40 سال کار اسنادی و پژوهشی در ضبط، جمع‌آوری، سازمان‌دهی و گویاسازی اسناد دفاع مقدس و ایجاد یک گنجینه بزرگ و منحصربه‌فرد و سپس انجام پژوهش‌های تاریخی و تولید آثار منحصربه‌فرد با بهره‌گیری از منابع دست اول، به‌عنوان مرجع مهمی در تحقیقات جنگ، توفیق و افتخار دارد تا در چهل و دومین فجر انقلاب اسلامی و با یاد و نام سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی را اجرا و اختتامیه آن را با حضور شما عزیزان برگزار نماید.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران به هدف برگزاری دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت اشاره و عنوان کرد: هدف اصلی انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت «جایزه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» بررسی دستاوردهای علمی و پژوهشی در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت و تجلیل از پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی برجسته در چهل‌سالگی دفاع مقدس و انتخاب بهترین کتب پژوهشی و رساله‌های دکتری در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت در دو سال 1397 و 1398 می‌باشد.

وی افزود: جمع‌آوری آثار و پژوهش‌های موجود و تحلیل کارهای انجام شده، احصای نیازهای پژوهشی جدید، گسترش تجربه‌های علمی، تعامل و همکاری میان پژوهشگران و مراکز اسنادی و تحقیقاتی، تقویت فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت هدف‌های دیگر این برنامه هست.

سردار نائینی با قدردانی از دبیران اجرایی و علمی دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت گفت: وظیفه خود می‌دانم از همکاران خودم و مدیریت و تلاش‌های آقای دکتر محسن پرویز دبیر علمی و آقای حسن علایی دبیر اجرایی برنامه تقدیر و تشکر نمایم. همچنین از زحمات و تلاش‌های رؤسای پنج گروه داوری؛ سردار دکتر هادی مرادپیری، سردار دکتر سعدالله زارعی، سردار دکتر بهروز اثباتی، آقای دکتر علی شجاعی صائین و آقای مهدی کاموس صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی باتأکید بر نقش مهم پژوهشگران در حوزه دفاع مقدس و مقاومت گفت: پژوهشگران دفاع مقدس و مقاومت نه‌تنها تولیدکنندگان قدرت نرم و عمق‌بخشی به تفکر انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هستند بلکه با مجاهدت‌های خود از حافظه و میراث تاریخی یک ملت بزرگ حراست می‌کنند. علاوه بر این در شرایط فعلی پژوهشگران، افسران و فرماندهان مقابله با جنگ شناختی و تحریف هستند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس افزود: جنگ‌ها در دنیا مبدأ تحولات هستند. دفاع مقدس از مبانی معرفتی و رویکرد اجتماعی برخوردار و به آن تعبیر گنج شد. تنها با پژوهش استخراج این گنج معنی دارد. به عبارتی پژوهشگران تولیدکنندگان ثروت ملی هستند.

وی متذکر شد: بررسی آثار کنونی در حوزه دفاع مقدس گویای این مطلب است که نمی‌توان از بسیاری از آثار تولید شده به‌عنوان آثار معیار و مستند برای ترسیم کامل شرایط محیطی و تاریخی که در آن حماسه، عزت و شرف شکل گرفت، نام برد. به نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب و به‌رغم مجاهدت‌های موجود فاصله بسیار زیاد است.

سردار نائینی با اشاره به اینکه اگر پژوهش‌های هدفمند و به‌موقع صورت نگیرد به‌طورقطع به تعبیر مقام معظم رهبری هرچه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور شدیم دست‌های تحریف فعال‌تر خواهد شد، تأکید کرد: ازاین‌جهت باید گفت، پژوهش در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت کار جهادی و انقلابی است.

وی با بیان اینکه آثار موجود منتشر شده نشان می‌دهد بعد احساسی، عاطفی و حماسی دفاع مقدس در قالب ادبیات جنگ در این چهل سال موردتوجه بیشتر بوده و به پژوهش، تحقیق و تحلیل به‌عنوان یک ضرورت کمتر توجه شده است، افزود: به همین جهت است که بر اساس داده‌های آماری موجود کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری از میان ۱۹ هزار و پانصد عنوان کتاب منتشر شده با موضوع دفاع مقدس و جنگ ایران و عراق، اگر بخواهیم در میان این آثار، برای منابع پژوهشی آمار جداگانه‌ای بدهیم می‌توان گفت 3500 عنوان آن یعنی 18 درصد اثر پژوهشی هستند.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره تدوین "نظام جامع موضوعات پژوهشی دفاع مقدس" اظهار کرد: خوشبختانه امروز مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس توانسته نظام جامع موضوعات پژوهشی را در چارچوب مراحل و مقاطع دفاع مقدس آماده و در اختیار پژوهشگران قرار دهد. دستاوردهای دوسالانه پژوهش می‌تواند به تکمیل آن کمک کند. "نظام جامع موضوعات پژوهشی دفاع مقدس" در مراسمی جداگانه با حضور پژوهشگران رونمایی و ارائه خواهد شد.

وی افزود: همچنین سامانه خدمات اسنادی به پژوهشگران و تولیدکنندگان آثار هنری و ادبی به‌عنوان زیرساخت حمایتی در مرکز فراهم می‌باشد.

سردار نائینی با اظهار به اینکه در دوره اول این دوسالانه تمرکز بر رساله‌های دکترای دانشگاهی و کتب پژوهشی بوده است، بیان کرد: در دوره‌های بعدی مقالات برتر پژوهشی را موردتوجه قرار خواهیم داد. همچنین می‌توان قلمرو شناسایی و معرفی آثار و عملکرد نهادهای مطالعاتی در حوزه بین‌الملل در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت را بیشتر موردتوجه قرار داد.

وی در خاتمه گفت: امیدوارم به برکت این ایام و دعای خیر شما عزیزان و تجربه‌های به‌دست‌آمده شاهد تقویت بیشتر فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار