غربالگری ۶۱ میلیون ایرانی با ۲۶۰ هزار بسیجی
کد خبر: 1036136
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LXs
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸
طی ۲۴ ساعت منتهی به روز یک‌شنبه ۵ بهمن ماه و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۹۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۳۷ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۹۷۷ نفر رسید.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: در شرایطی که قربانیان کرونا در دنیا در حال رکوردزنی است و مرگ‌های چندین هزار نفره در امریکا و اروپا، وحشت از ویروس تاجدار را در دنیای غرب بیشتر و بیشتر می‌کند، در ایران با به کارگیری ظرفیت ۲۶۰ هزار بسیجی و اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، تاکنون ۶۱ میلیون نفر غربالگری شده‌اند. همین مسئله هم موجب شده تا طی روز‌های اخیر، شاهد تثبیت آمار دو رقمی فوتی‌های کرونا باشیم. این در حالی است که به گفته سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین با توجه به ظرفیت موجود ۵۰۰ هزار نفری بسیجیان در این طرح، ظرفیت‌های بیشتری برای به کارگیری وجود دارد. در عین حال و با وجود گام بلند مقابله با کرونا در طرح شهید سلیمانی، سرمای هوا، برداشته شدن محدودیت‌ها و باز شدن پای ویروس کرونای انگلیسی به کشور، اوضاع را شکننده می‌کند و هشدار می‌دهد برای از دست ندادن دستاورد‌های طرح شهید سلیمانی باید حساب شده‌تر عمل کرد.

طی ۲۴ ساعت منتهی به روز یک‌شنبه ۵ بهمن ماه و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۹۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۳۷ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۹۷۷ نفر رسید. در همین زمان ۸۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۷ هزار و ۳۸۳ نفر رسید. تا کنون یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۹۴ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۴ هزار و ۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۵۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۷۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند و هم اکنون هیچ شهری در کشور قرمز نیست و این دستاوردی است که با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به دست آمده‌است.

اعجاز طرح شهید سلیمانی

سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه در جلسه قرارگاه امام رضا (ع) با اشاره به اجرای موفق طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: «این طرح توانسته‌است در مدتی کوتاه اعجازگونه عمل و از این طریق آمار فوتی‌های ناشی از ابتلا به بیماری کرونا را دورقمی کند، اما در عین حال کاهش آمار‌های مربوط به ابتلا و مرگ و میر کرونا نباید انگیزه‌ها را برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نیز تلاش‌ها را برای مقابله با آن کاهش دهد.»

غربالگری ۶۱ میلیون نفر

سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین هم در این جلسه در گزارشی از اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: «تاکنون در قالب طرح مقابله با کرونا موسوم به طرح شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ۶۱ میلیون نفر از جمعیت کشور غربالگری شده‌اند و در این چارچوب بیش از ۲۶۰ هزار بسیجی به کار گرفته شده‌اند که هنوز با توجه به ظرفیت موجود ۵۰۰ هزار نفری بسیجیان در این طرح، ظرفیت‌های بیشتری برای به کارگیری داریم.»

به گفته وی بیش از ۴ میلیون سفیر سلامت در طرح شهید سلیمانی همکاری می‌کنند که نقش مؤثری در پیشبرد موفق این طرح داشته‌اند.

سردار سلیمانی با اشاره به شناسایی مواردی از ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا در کشور و نزدیک شدن به پایان سال و افزایش دید و بازدید‌ها تأکید کرد: «جدی گرفتن هر چه بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی برای جلوگیری از افزایش آمار‌های کرونایی ضروری است.»

وی افزود: «در ادامه اجرای طرح شهید سلیمانی، برای بهمن و اسفند اقدامات بیشتری را پیش‌بینی کرده‌ایم. در این چارچوب علاوه بر تداوم این طرح یک مرحله ریشه‌کنی را هم با همکاری وزارت بهداشت و درمان برنامه‌ریزی خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم این مرحله را در فروردین و اردیبهشت سال آینده عملیاتی کنیم و از این طریق بیماری کرونا را در کشور کاملاً ریشه‌کن کنیم.»

نگرانی از جهش و چرخش کرونا

سعید نمکی در بازدید از ستاد پلیس راهور ناجا و تکریم و تجلیل از خدمات پلیس راهور وزیر بهداشت تأکید کرد: «این ویروس بسیار پیچیده است و هر لحظه ممکن است شکل خاصی را از خودش بروز دهد که با شکل قبلی و نوع علامت‌های قبلی کاملاً متفاوت باشد. ما نگران موج سفر‌های آینده هستیم. یکی از دغدغه‌ها در استان هرمزگان، سفر‌های سنگین به جزایر جنوب کشور بود. وقتی ویروس جهش یافته به چرخش درآید، بسیار خطرناک است.»

وی با اشاره به جهش ویروس کرونا در انگلیس گفت: «امروز اثبات شد که انگلیسی‌ها دروغ گفتند که ویروس جهش یافته فقط ۷۰ درصد قدرت سرایتش بالا رفته است، بلکه چند شب قبل بعد از مدت‌ها اعلام کردند که این ویروس هم بیماری‌زایی‌اش بالاتر و هم مرگ‌زایی آن بیشتر است. این جهش فقط مختص اروپا نیست، بلکه در هر اقلیمی می‌تواند اتفاق بیفتد. ویروس نه به پاسپورت نیاز دارد و نه به ویزا. همانطور که ویروس ووهان را در قطب جنوب یافتید، ویروس انگلیس هم می‌تواند در دنیا بچرخد.»

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه ما به پهنه چندین کشور اروپایی پهنه اقلیم و تنوع ژنتیک و قوم و رفتار‌های اجتماعی داریم، افزود: «جهش در ویروس در درون مرز‌ها پدیده غیرمنتظره‌ای نیست. آنچه می‌تواند ما را گرفتار طوفان کند، چرخش ویروس است. خیلی نگران این چرخش هستیم.»

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روز‌های آتی

نمکی با اشاره به وضعیت ورود واکسن کرونا در کشور گفت: «در روز‌های آینده اولین پارت‌های واکسن وارداتی را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد و بر این اساس واکسیناسیون را برای گروه‌های آسیب‌پذیر آغاز می‌کنیم. در عین حال ساخت واکسن ملی مان با تلاش شبانه‌روزی پیش می‌رود و در آینده نزدیک یکی از مراکز مهم ساخت واکسن بیماری کووید ۱۹ در جهان خواهیم بود.»

امسال راهپیمایی ۲۲ بهمن برگزار نمی‌شود

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت هم با اشاره به مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: «میزان همه‌گیری و کشندگی ویروس کرونا افزایش یافته‌است. تاکنون ۶۰ کشور، ویروس کرونای انگلیسی را شناسایی کرده‌اند. این ویروس قدرت بیشتری دارد و جوانان را درگیر می‌کند و امکان جهش کرونا در داخل کشورمان هم وجود دارد و همین موضوع زمینه‌ساز موج چهارم خواهد شد.»
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به تغییر شیوه مراسم هر سال در مراسم ۲۲ بهمن اشاره کرد و گفت: «امسال برخلاف سال‌های گذشته راهپیمایی و پیاده‌روی نخواهیم داشت و حرکت مردم با موتور‌سیکلت و با رژه خودرو‌ها برگزار می‌شود، بنابراین امسال در کل کشور در سالگرد انقلاب اسلامی سخنرانی نخواهیم داشت و تنها سخنرانی از صدا و سیما پخش خواهد شد.»

اضطراب ۲ هفته بعد

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نیز ضمن ابراز نگرانی از بروز موج چهارم کرونا از اواسط بهمن ماه در کشور گفت: «افزایش آمار بیماران سرپایی، افزایش میزان بروز بیماری در کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال طی دو الی سه ماه اخیر و طرح بحث بازگشایی مدارس چند عاملی هستند که این پیش‌بینی و پیشگویی را ایجاد می‌کنند که امکان اینکه آغاز موج چهارم بیماری را در اواسط بهمن ماه شاهد باشیم؛ این موضوع بسیار خطرناک است؛ چراکه هنوز واکسیناسیون هم آغاز نشده‌است.»

وی با بیان اینکه در تعطیلات اخیر موج سفر‌ها را به استان‌های شمالی و جنوبی کشور شاهد بودیم، گفت: «نتیجه عادی‌انگاری‌ها را دو هفته بعد از رفتار‌های پرخطر خواهیم دید.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار