تمرکززدایی، شرط لازم توسعه ورزش
کد خبر: 1036018
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LVy
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
دنیا حیدری
بدون شک تمرکززدایی گام بلندی در راستای موفقیت است، چراکه در واقع با پراکندن و تقسیم کردن امکانات در شهر‌ها و استان‌های مختلف می‌توان فرصتی برای شکوفایی استعداد‌ها و جذب آن‌ها فراهم کرد. مسئله‌ای که غلام محمدی، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران نیز به واسطه تجربیاتی که از برپایی اردو‌های تدارکاتی یا حتی مسابقات مختلف در شهر‌ها و استان‌های کشور داشته به آن اشاره و تأکید دارد، به‌خصوص بعد از برپایی اردو‌هایی که قبل از رقابت‌های جهانی کشتی در استانبول در شهر‌های مختلف ایران انجام شد.

استقبال مردم به‌ویژه نسل جوان از اردو‌ها و مسابقاتی که در شهر‌ها و استان‌های مختلف برگزار می‌شود، خود تأییدی است بر راهکاری که سرمربی تیم کشتی آزاد ایران برای جذب نوجوانان و جوانان به ورزش و شکوفایی استعداد‌های آن‌ها ارائه می‌دهد.

بی‌تردید نبود امکانات مناسب در شهر‌های مختلف باعث هرز رفتن و عدم شکوفایی استعداد‌های ورزشی ایران می‌شود، اما با اقدامی ساده می‌توان شرایط را برای بالا بردن انگیزه جوانان و نوجوانان کشور و جذب آن‌ها به رشته‌های مختلف ورزشی فراهم کرد. البته با برنامه‌ریزی اصولی و توجه به سطح علاقه مردم شهر‌ها و استان‌های مختلف. برای نمونه برگزاری اردوی تیم‌های ملی کشتی یا برگزاری مسابقات کشوری و بین‌المللی در شهرهایی، چون مازنداران، کرمانشاه، لرستان، همدان، خوزستان و خراسان که خواستگاه کشتی هستند، مطمئناً انگیزه نونهالان، نوجوان و جوانان را برای حضور در کشتی تا حد زیادی افزایش خواهد داد. مسئله‌ای که در برگزاری رقابت‌های کشتی در اندیمشک (قبل از شیوع کرونا) به وضوح دیده شد و استقبال مردم به‌گونه‌ای بود که تعجب زایدالوصف مهمانان خارجی را به دنبال داشت.

این داستان، اما تنها مختص به کشتی نیست. تجربه ثابت کرده که حضور قهرمانان و ورزشکاران در شهر‌ها و استان‌های مختلف تأثیر بسیاری در بالا بردن انگیزه جوانان و نوجوانان برای روی آوردن به ورزش دارد و این مهم را استقبال چشمگیر مردم به‌خصوص نسل جوان از اردو‌ها و مسابقات رشته‌های مختلف بار‌ها و بار‌ها ثابت کرده است. حضور قهرمانان ورزشی در بین مردم، یکی از مهم‌ترین راه‌های جذب جامعه جوان و تشویق آن‌ها برای روی آوردن به ورزش است. هرچند که برپایی اردو‌ها و مسابقات مختلف ورزشی چه در سطح کشوری باشد و چه بین‌المللی، علاوه بر تشویق مردم برای جذب شدن به سمت ورزش و فراهم کردن زمینه شکوفایی استعداد‌های ورزشی جوانان و نوجوانان می‌تواند گامی مؤثر و بلند در زمینه مهیا کردن امکانات و زیرساخت‌های لازم نیز باشد.

کسب میزبانی مسابقات مختلف ورزشی بدون شک یکی از بزرگ‌ترین هدف‌های مسئولان شهر‌ها و استان‌های مختلف است. درست مانند تلاشی که کشور‌های مختلف در زمینه کسب میزبانی مسابقات مختلف دارند. این میزبانی فواید بسیاری برای شهرها، استان‌ها و حتی کشور‌های مختلف دارد که لازمه کسب آن داشتن امکانات و زیرساخت‌های مناسب است. حال اگر شرایطی فراهم شود که استان‌های مختلف بتوانند رقابت سالمی در کسب میزبانی مسابقات کشوری و بین‌المللی داشته باشند، می‌توان امید زیادی به فراهم کردن زیرساخت‌ها در شهر‌ها و استان‌های مختلف کشور داشت، چراکه میزبانی مسابقات تنها در صورت داشتن امکانات و شرایط مناسب است که داده می‌شود. در کنار این مسئله اگرچه شهر‌ها و استان‌ها می‌توانند در صدر اخبار قرار بگیرند و سود‌های اقتصادی نیز ببرند، اما مهم‌ترین موضوع در این بین یکی فراهم شدن امکانات و توجه به ایجاد زیرساخت‌های مناسب است و دیگری استقبال مردم که خود همچون محرکی برای جذب آن‌ها و همچنین روی آوردن هرچه بیشتر جامعه جوان به ورزش است که باعث ایجاد شکوفایی استعداد‌های ناب خواهد شد.

سال‌هاست که تنها چند شهر استان خاص موفق به کسب میزبانی اردو‌های و مسابقات کشوری و بین‌المللی (در رشته‌های مختلف ورزشی) شده‌اند، اما تجربه برپایی اردو‌های تیم‌های ملی کشتی قبل از مسابقات جهانی استانبول و نتیجه مثبت آن می‌تواند گام نخست و الگویی برای پیاده کردن این برنامه برای رشته‌های مختلف ورزشی باشد که بی‌تردید نه فقط شکوفایی استعداد‌های ورزشی و رونق ورزش را به دنبال دارد که باعث مناسب‌سازی در زمینه زیرساخت‌ها و امکانات ورزشی هم می‌شود که از هر سو به آن نگاه شود نتیجه‌اش مثبت و سود‌آور است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار