برجام زنده و سرحال‌تر از دیروز است!
کد خبر: 1035672
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LQO
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴
رئیس جمهور با تأکید بر شکست ترامپ:
ما تاکنون ندیده بودیم در امریکا یک رئیس‌جمهور صراحتاً اعتراف کند یک فرمانده بزرگ نظامی یک کشور را در کشور دیگری که مهمان بوده ترور کند و بعد رسماً اعلام کند که من دستور ترور داده ام. یعنی واقعاً یک تروریست احمق در تاریخ دیدیم و تروریسم دولتی بر پیشانی کاخ سفید ثبت شد و این کار را انجام داد. او سیاست بلد نبود و برج‌ساز بود و همیشه سیاست را در همان وادی می‌دید و چیز دیگری سرش نمی‌شد، این‌هایی که جدید آمده‌اند در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند.
سرویس سیاست جوان آنلاین: حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح دیروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به فرارسیدن بهمن‌ماه اظهار داشت: امروز روز اول ماه بهمن یادآور روز‌هایی است که در زمستان رایحه بهاری را مردم احساس می‌کردند و در زمستان سال ۵۷ بعد از ۱۶ سال مبارزه و استقامت به پیروزی رسیدند.

از ۹۹ قمری تا ۹۹ شمسی

روحانی افزود: سالی که انقلاب ما پیروز شد سال ۹۹ قمری بود و امروز هم که ما صحبت می‌کنیم سال ۹۹ شمسی است. سال ۹۹ قمری پیروزی در برابر استبداد و استعمار و امسال هم پیروزی در برابر فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی با ایستادگی مردم خواهد بود. وی ادامه داد: باید شکرگزار خداوند باشیم که در سال ۹۹ قمری دوران یک ظالم و مستبد تمام شد و امروز هم در سال ۹۹ شمسی یک مستبد دیگر دورانش سپری شد و امروز روز پایان حکومت نحسش است و دوران کسی که در تمام چهار سال ظلم و فساد و ایجاد فساد برای مردم خود و جهان ثمر دیگری نداشت پایان یافت.

واشنگتن دی‌سی به پادگان نظامی تبدیل شده است

رئیس‌جمهور افزود: امروز الحمدلله دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می‌شود و هر ظالمی که سرنگون شود الحمدلله می‌گوییم؛ حالا ممکن است یک عده خوششان نیاید ولی این دستور ما و اسلام ماست که اگر ظالم و مستبدی سرنگون شد جای حمد خداوند است و باید از نعمت خداوند استفاده کرد.

وی درباره پایان یافتن دوران ریاست جمهوری ترامپ گفت: آدمی که امروز حکومت منحوسش پایان پیدا می‌کند چیزی که از خود در این چهار سال به جای گذاشت، دو قطبی کردن جامعه امریکا بود و می‌بینید که در روز چهارشنبه که روز تحلیف رئیس‌جمهور جدید است، واشنگتن دی‌سی به یک پادگان نظامی تبدیل شده و این همه نظامی مسلح آمده‌اند تا امنیت این شهر را برقرار کنند و این جزو ثمرات کار‌های ناشیانه یا مستبدانه ترامپ است.

روحانی با اشاره به اینکه بی‌اعتمادی جهان نسبت به امضا و تعهد امریکا و تروریسم دولتی میراث ترامپ است، گفت: ما تاکنون ندیده بودیم که در امریکا یک رئیس‌جمهور صراحتاً اعتراف کند که یک فرمانده بزرگ نظامی یک کشور را در کشور دیگری که مهمان بوده ترور کند و بعد رسماً اعلام کند که من دستور ترور داده ام. یعنی واقعاً یک تروریست احمق در تاریخ دیدیم و تروریسم دولتی بر پیشانی کاخ سفید ثبت شد و این کار را انجام داد.
انتظار از دولت جدید امریکا آن است که به تعهدات برگردند

روحانی با بیان اینکه امروز پایان حیات سیاسی ترامپ خواهد بود گفت: انتظار ما از آن‌هایی که قدرت را در کاخ سفید در دست می‌گیرند آن است که به قانون و تعهدات برگردند و اگر بتوانند تلاش کنند در طول چهار سال آینده تمام لکه‌های سیاه چهار سال قبل را اگر پاک‌شدنی باشد پاک کنند.

وی تأکید کرد: بعضی از این لکه‌ها برای همیشه در تاریخ ماند و پاک‌شدنی نیست و یک بار سنگینی را بر دوش خواهند داشت و باید به قانون و تعهدات و مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌ها و قطعنامه ۲۲۳۱ برگردند.

اگر آن‌ها به قانون برگشتند پاسخ ما هم مثبت خواهد بود

روحانی با بیان اینکه البته اگر آن‌ها به قانون برگشتند پاسخ ما هم مثبت خواهد بود و اگر صداقت خودشان را در عمل در برابر این قانون و قطعنامه‌ای که خودشان به آن رأی داده‌اند و تعهدی که خودشان امضا کرده‌اند نشان دهند طبیعی است که ما هم به تمام تعهدات خودمان عمل خواهیم کرد، گفت: برای دنیا و ملت ما بیشتر روشن شد که سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی نسبت به ایران صددرصد شکست خورده است. هرچند مردم در طول این سه سال رنج کشیده‌اند ولی در عین حال شکست این سیاست برای همه مبرهن است و مردم ما در این سه سال مقاومت و استقامت کردند و صبورانه رنج را تحمل کردند.

ترامپ مانع خرید واکسن شد

رئیس‌جمهور افزود: حتی در یک سال اخیر که کرونا هم در کنار تحریم ضمیمه شد باز مردم در صحنه بودند و باز ترامپ جنایات جدیدتری مرتکب شد و حتی در مقطع کرونا هم مانع خرید واکسن کرونا شد. برای اینکه برای مردم کشورمان دارو بخریم سنگ‌اندازی کردند و هر جا که توانستند هر اقدامی علیه منافع ملی ملت ایران انجام دادند و بحمدالله شکست خوردند.

روحانی ادامه داد: امروز می‌بینیم که با این همه فشار مسیر صادرات غیرنفتی ما به سمت عادی شدن است و صادرات نفتی ما هم از ماه‌های پیش به مراتب بهتر است و صادرات فرآورده‌های نفتی ما هم در مسیر درست حرکت می‌کند و این به معنای شکست کامل این سیاست است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کسی که در کاخ سفید روی کار بود امروز پرونده سیاهش بسته می‌شود، گفت: او سیاست بلد نبود و برج‌ساز بود و همیشه سیاست را در همان وادی می‌دید و چیز دیگری سرش نمی‌شد، این‌هایی که جدید آمده‌اند در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند.

امضای ایران در برابر امضای امریکا؛ فرمان ایران در برابر فرمان امریکا

رئیس‌جمهور با اشاره به نحوه اجرای تعهدات برجامی از سوی ایران اظهار داشت: اگر نسبت به تعهدات قطعنامه ۲۲۳۱ امضایی کردند در برابر آن در ایران هم یک امضا خواهند دید، نه بیشتر و اگر آن‌ها فرمانی صادر کردند در برابر آن در ایران هم فرمانی خواهند دید نه بیشتر؛ اگر اجرای مؤثر تعهدات خودشان را انجام دادند این طرف هم اجرای مؤثر همه تعهدات خواهد بود و توپ امروز در زمین امریکا و واشنگتن است.
وی تأکید کرد: اگر برگردند و به تعهدات عمل کنند ما هم به تعهدات خودمان عمل می‌کنیم، ترامپ مُرد و زندگی سیاسی‌اش تمام شد و برجام زنده ماند. تمام تلاشش این بود که برجام را از بین ببرد، ولی نتوانست و تندرو‌های اسرائیل و عربستان، همه دنبال این بودند ولی ناموفق بودند و امروز برجام زنده و سرحال‌تر از دیروز است.
روحانی با بیان اینکه این به «پنج به‌علاوه یک» بستگی دارد و اگر به تعهداتشان عمل کردند بدانند ما هم به تعهداتمان عمل می‌کنیم، گفت: من از رسانه‌ها و دوستان و از آن‌ها که با دولت میانه خوبی ندارند خواهش می‌کنم واقعیت را بگوییم، چون واقعیت را نمی‌شود پنهان کرد.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه آنچه در این سه سال بر سر ما آمد توطئه ترامپ بود اظهار داشت: اگر توطئه‌های ترامپ در این سه سال را کنار بگذاریم، در این سه سال اگر مثل همیشه نفت می‌فروختیم و بانک و بیمه و کشتیرانی ما همین فعالیت را داشت شرایط ما کاملاً متفاوت بود. می‌خواستند حکومت و نظام ما را از بین ببرند و مردم را به خیابان بیاورند و همه این‌ها شکست خورد و از بین رفت. البته رنجی برای مردم ما و ننگی برای خودشان بر جا گذاشتند.
روحانی با تأکید بر اینکه امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید این مسائل حل و فصل شود، تصریح کرد: خیلی سریع هم می‌تواند حل شود و اصلاً هیچ پیچیدگی حقوقی ندارد و بگویند به تمام تعهدات‌مان عمل می‌کنیم و شروع به عمل کنند، ساعت بعد ما به همه تعهداتمان عمل می‌کنیم و این کاری ندارد.
اگر امریکا صداقت نداشته باشد، ما کار خودمان را انجام می‌دهیم
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر صداقت نباشد ما کار خودمان را انجام می‌دهیم گفت: آنچه به وجود آمده اینکه شرایط سه سال پیش تکرار نخواهد شد و ملت ما این را بدانند که آنچه در این سه سال رنج کشیدند تکرار نمی‌شود. حال، اینکه چه شرایطی به وجود می‌آید باید مقداری صبر کنیم ولی آن شرایط ادامه پیدا نمی‌کند و همه آمار و ارقام این واقعیت را می‌گوید. روحانی با اشاره به کاهش نرخ ارز و وضعیت اقتصادی کنونی کشور خاطرنشان کرد: امروز ارز ما به سمت تعادل می‌رود و قیمت مسکوکات ما هم به همین شکل است و انتظارات مردم هم همین علامت‌ها را می‌گوید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار