نویسندگان ما در عرصه ادبیات راه حاج قاسم را ادامه می‌دهند
کد خبر: 1035588
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LP2
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
جایزه ادبی فلسطین برگزیدگان خود را شناخت
نخستین دوره جایزه ادبی فلسطین که رضا اسماعیلی دبیری علمی این دوره را بر عهده داشت با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: در مراسم نخستین دوره جایزه ادبی فلسطین که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب برگزار شد، رضا اسماعیلی دبیر جایزه ضمن اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره در سال گذشته منتشر شد، گفت: آثار متعددی به این جشنواره ادبی ارسال شد که به لطف خدا آثار مورد بررسی و داوری قرار گرفت و امروز از برگزیدگان این جشنواره تقدیر به عمل می‌آید. همچنین در این برنامه از هفت استاد بزرگوار که در حوزه فلسطین تألیفات و پژوهش‌های ارزشمندی را داشتند، به رسم ادب تقدیر می‌شود.

در ادامه مراسم محسن پرویز، رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران و دبیر جایزه جهانی فلسطین گفت: برنامه جایزه فلسطین در واقع بررسی آثار منتشر شده در این موضوع بود و امید داریم این رویه و اهدای جایزه فلسطین به همین منوال که برگزار شد، هر چند وقت یکبار تکرار شود و ما دیگران را هم به این کار تشوریق کنیم و هر کس به سهم خودش به حرکت رو به جلوی این جایزه کمک کند. در ادامه مراسم میثم نیلی ضمن تشکر از انجمن قلم برای برگزاری این جایزه گفت: قصه اصلی، قصه جنگ بسیار عمیق و یک مبارزه قدیمی میان کفر و توحید است و دعوای قدیمی میان حق و باطل است که همواره هر دو طیف یارانی داشته‌اند. جمهوری اسلامی و سرمداران ادبیات انقلاب در تمام این سال‌هایی که گذشت، باید نقش ویژه‌ای ایفا می‌کردند. حاج قاسم حامی و الهام‌بخش جریان مقاومت در سراسر دنیا بوده است. همین نقش را ادیبان و هنرمندان ما باید در مقابل هنرمندان سراسر دنیا ایفا کنند. امیدواریم با عنایت حضرت زهرا (س) سرعت این اقدام افزایش پیدا کند و همت مجموعه‌های ادبی و هنری بیش از پیش به کار بسته شود. دیگر سخنران این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی براتی بود که با اشاره به اهمیت و ضرورت استفاده از هنر برای انتقال مفاهیم مقاومت تصریح کرد: این معانی بلند و معنای ژرف نمی‌ماند، مگر اینکه توسط هنرمندان در قالب هنر پیاده شود. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هر اندیشه‌ای که در قالب هنر نگنجد، ماندنی نیست.
دیگر سخنران این مراسم مجتبی رحماندوست، دانشیار دانشکده مطالعات جهان در رشته فلسطین بود که ضمن تشکر از دبیرخانه جایزه ادبی و اعضای شورای سیاستگذاری آن گفت: همانطور که بیان شد فلسطین نماد مقاومت شده نه به معنای نمادین آن بلکه به معنای واقعی نماد شده است. اصل مسئله مقاومت در منطقه، مسئله فلسطین است و اوج مبارزه در منطقه مسئله فلسطین است، یعنی اگر ما از آن نقطه اوج هدف‌گیری کنیم، سایر زیرمجموعه‌های آن و دامنه‌های این حوزه حل می‌شود، چون فلسطین محل اتصال سه قاره است. رحماندوست در ادامه عنوان کرد: معتقدم جنگ نهایی جهان جنگ بین صهیونیست‌های جهان‌خوار با فرزندان خمینی است. قدس یک سنگ نشان است که ره گم نکنیم. اگر این مسیر و این هدف لحاظ شود، مردان حق‌طلب مسیر را گم نمی‌کنند. در بعضی از کشور‌ها با تغییر‌های حکومتیشان دشمنی و دوستی عوض می‌شود، مانند جنگ ایران و عراق که با تغییر حکومت موضع عراق از دشمنی با ما خارج شد. اما رژیم اشغالگر این طور نیست، عین نجاست است و تا کاملاً پاک نشود و از بین نرود و تا به زمین پاک انبیا دسترسی پیدا نکنیم، این جنگ پایان نمی‌پذیرد.

اعلام برگزیدگان جایزه

در پایان این مراسم نفرات برگزیده معرفی شدند و هدایا و جوایز اهدا شد. فاطمه بکزاده و مجتبی صفدری برگزیدگان بخش داستان بزرگسال و رمان بودند و حوریه مشهدی‌ابراهیم (شایسته تقدیر) شناخته شد. در بخش داستان کودک و نوجوان هدا حشمتیان (شایسته تقدیر) شناخته شد. در بخش داستانک الهام نظام‌جو، فاطمه یونسی و فاطمه نودهی برگزیده شدند. برگزیدگان بخش قطعه ادبی حیدری، علی اکبری و ابراهیم قبله‌آرباطان بودند. همچنین در بخش شعر بزرگسال علی سلیمیان، محسن کاویانی، افسانه‌سادات حسینی و سارا جلوداریان برگزیده شدند. در بخش شعر کودک و نوجوان نیز ابراهیم قبله‌آرباطان منتخب این دوره از جایزه ادبی فلسطین شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار