مطالبه ما رفع تحریم‌ها است نه بازگشت امریکا به برجام
کد خبر: 1034265
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L3h
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
اگر تحریم‌ها برداشته شد بازگشت امریکا به برجام معنا می‌دهد، البته مسئله خسارت‌ها که جزو مطالبات ماست در مراحل بعدی دنبال خواهد شد، اما بدون رفع تحریم‌ها بازگشت امریکا به برجام حتی ممکن است به ضرر کشور هم باشد. ایشان خاطرنشان کردند: در این موارد به مسئولان در قوای مجریه و مقننه گفته شده که با دقت و رعایت کامل ضوابط پیش بروند

سرویس سیاسی جوان  آنلاین:حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در سخنانی تلویزیونی به مناسبت سالروز قیام ۱۹دی ۱۳۵۶ مردم قم، بر ضرورت حراست از یاد و نام این قیام تعیین‌کننده و مضمون دینی و ضدامریکایی آن تأکید کردند و با افتخارآمیز خواندن تولید واکسن کرونا در کشور گفتند: حضور منطقه‎ای و ثبات‌آور و افزایش قدرت دفاعی و موشکی ایران ادامه خواهد یافت، در مورد برجام هم ما اصرار و عجله‌ای برای بازگشت امریکا نداریم، مهم این است که تحریم‌ها باید فوری و کامل برداشته شود.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی قبل از بیان مباحث اصلی خود درباره حماسه ۱۹دی ۱۳۵۶ مردم قم و برخی مسائل روز، از حضور حماسی و خودجوش مردم در تجلیل از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی قدردانی و تأکید کردند: این فعالیت خودجوش و حماسه‌گونه، ناشی از عواطف، بصیرت و انگیزه‌های عالی مردم بود و روح تازه‌ای در کالبد کشور و ملت دمید. ایشان همچنین از تجمع بزرگ و شگفت‌انگیز مردم عراق در بغداد و چند شهر دیگر در سالگرد این دوشهید بزرگ تجلیل کردند و یاد همراهان سردار سلیمانی و ابومهدی (شهیدان پورجعفری، مظفری‌نیا، طارمی، زمانیان) و نیز شهدای عراقی همراه را گرامی داشتند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با بزرگداشت یاد شهدای جانباخته کرمان در مراسم تشییع سردار سلیمانی و نیز شهیدان جان‌باخته در حادثه بسیار تلخ و ناگوار سانحه هواپیمایی در آسمان تهران، از خداوند متعال برای آن عزیزان لطف و رحمت و برای بازماندگان صبر و تسلا و آرامش مسئلت کردند. رهبر انقلاب افزودند: مسئولان نیز در این زمینه وظایفی دارند که به آن‌ها تذکر داده شده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به چهلمین روز شهادت دانشمند بزرگ کشور شهید فخری‌زاده افزودند: دو شخصیت بزرگ علمی که این اواخر از دست دادیم یعنی شهید فخری‌زاده و آیت‌الله مصباح یزدی، هر دو در عرصه‌های کاری خویش، چهره‌های برجسته‌ای بودند که باید از میراث ارزشمند آن‌ها مراقبت شود و راه آنان به بهترین وجه ادامه یابد.

مضامین عمیق قیام ۱۹‌دی باید حفظ شود

رهبر انقلاب در بخش اصلی سخنانشان با تأکید بر تأثیر تعیین‌کننده قیام ۱۹دی ۱۳۵۶ مردم قم، نگهبانی و حراست از یاد این حادثه و نیز مضمون عمیق آن را ضروری برشمردند. ایشان افزودند: قیام ۱۹‌دی از نقاط اوج حیات ملت ایران است چراکه عزم، اراده و بصیرت ملت را نشان می‌دهد، بنابراین باید یاد آن زنده و پُرنشاط بماند و راه آینده را روشن کند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش دست‌های خائن و تحلیلگران مغرض برای تغییر مضمون و محتوای حوادث بزرگ ملت‌ها در جهت منافع قدرت‌های بزرگ گفتند: با گسترش وسایل ارتباط جمعی، امکان تغییر مضمون اینگونه حوادث بیشتر شده است. ایشان تحریف واقعیت رویداد‌های مهم کشور‌ها و جهان، آن هم با زبان و قلم اشخاص و نویسندگان معروف را از کار‌های مهم دستگاه‌های جاسوسی و امنیتی برشمردند و با اشاره به کتابی که در زمینه اینگونه فعالیت‌های سازمان سیا منتشر شده است، افزودند: این کتاب نشان می‌دهد که سیا چگونه با تسلط بر مطبوعات و رسانه‌های بزرگ امریکایی و حتی اروپایی، حوادث را تحریف و تفسیر‌های تأمین کننده منافع امریکا را به افکار عمومی القا می‌کند. رهبر انقلاب در تبیین ضرورت نگهبانی از مضمون قیام ۱۹‌دی ۱۳۵۶ مردم قم افزودند: حادثه قم به این شهر منحصر نماند و با الگوسازی و گسترش به دیگر شهرها، زمینه‌ساز پیروزی انقلاب عظیم مردم ایران شد، بنابراین باید از مضمون آن به خوبی مراقبت کرد.

قیام ۱۹‌دی ضددیکتاتوری و ضداستکباری بود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، خشم متراکم‌شده مردم نسبت به رژیم دیکتاتور، فاسد و وابسته پهلوی را یکی از دو مضمون اصلی قیام ۱۹‌دی دانستند و افزودند: این حرکت تعیین‌کننده، اساساً دینی بود چراکه بر رهبری، بیانیه‌ها، سخنان و درس‌های امام خمینی (ره) به عنوان مرجع تقلید متکی بود و ایشان هم از روز اول قیام در سال ۱۳۴۱، مردم را بر اساس مبانی دینی رهبری و هدایت می‌کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، مضمون دوم قیام ۱۹‌دی ۱۳۵۶ را «ضد امریکایی و ضد استکباری» خواندند و یادآوری کردند: چند روز قبل از آن قیام، رئیس‌جمهور وقت امریکا در تهران حمایت صد درصدی خود را از رژیم منحط، مستبد و وابسته پهلوی اعلام کرده بود، بنابراین حرکت مردم قم علیه رژیم پهلوی یک حرکت ضدامریکایی هم بود. ایشان در جمع بندی این بخش از سخنانشان گفتند: قیام دینی و ضد امریکایی ۱۹‌دی در واقع اولین ضربه تبر ابراهیمی بر پیکر بت بزرگ به حساب می‌آید؛ ضرباتی که تا امروز ادامه یافته است.

به هم ریختگی بت بزرگ استکبار

رهبر انقلاب با اشاره به اوضاع در هم ریخته بت بزرگ استکبار افزودند: «افتضاح انتخاباتی»، «حقوق بشری که هر چند روز یک سیاهپوست قربانی آن می‌شود»، «برملا شدن ماهیت ارزش‌های ادعایی امریکا که موجب تمسخر دنیا حتی دوستان امریکا شده»، «اقتصاد فلج»، و «ده‌ها میلیون بیکار و گرسنه و بی‌خانمان» نشان دهنده اوضاع نابسامان امریکاست که البته عجیب نیست، اما عجیب این است که عده‌ای هنوز آرزو و قبله‌شان امریکاست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: عده‌ای خیال می‌کنند که اگر با امریکا آشتی کردیم، کشور بهشت بَرین می‌شود. این افراد باید به ایران قبل از انقلاب نگاه کنند که چگونه حمایت امریکا باعث جلوگیری از پیشرفت کشور، گسترش فقر اقتصادی و علمی و رواج فساد و بی‌بند و باری فرهنگی شد، ضمن اینکه امروز هم اوضاع رژیم‌هایی که در منطقه قربان‌صدقه امریکا می‌روند، بر همه روشن است. رهبر انقلاب، بازگشت به سلطه جهنمی قبل از انقلاب را هدف اصلی امریکایی‌ها در فشار‌های ۴۲ساله بر ایران دانستند و افزودند: فرق امریکا با برخی اروپایی‌ها در این است که امریکایی‌ها به علت سابقه سلطه قبلی خود بر ایران و منطقه، دنبال تکرار آن وضع هستند و باید همه در مقابل این هدف شوم هوشیار باشند.

فتنه ۸۸ سال ۹۹ متوجه عاملانش شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان صریح یک کارشناس معروف امریکایی گفتند: امریکایی‌ها تا هنگامی که بر منطقه سلطه نیابند، منافع خود را در ایجاد بی‌ثباتی در ایران، عراق، سوریه، لبنان و دیگر کشور‌های منطقه جست‌وجو می‌کنند که این هدف را گاهی با کار‌هایی شبیه فتنه ۸۸ در ایران و گاهی با تشکیل داعش پیگیر می‌شوند. ایشان با اشاره به حوادث روز‌های اخیر در امریکا مانند حمله به کنگره و فرار نمایندگان از تونل‌های مخفی افزودند: آن‌ها در فتنه ۸۸ به دنبال ناامنی و ایجاد آشوب و جنگ داخلی در ایران بودند که موفق نشدند و خداوند همین مسئله را در سال ۹۹ بر سر خودشان آورد.

تحریم علیه ایران باید متوقف شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بخش دیگری از سخنانشان را به پاسخ قطعی و پایانی نظام اسلامی به ادعا‌های جبهه استکبار به سرکردگی امریکا علیه جمهوری اسلامی در سه موضوع «تحریم»، «حضور منطقه‌ای ایران» و «توان دفاعی و قدرت موشکی کشور» اختصاص دادند. ایشان در خصوص مسئله تحریم تأکید کردند: جبهه غرب و دشمنان موظفند حرکت خباثت‌آمیز تحریم علیه ملت ایران را که واقعاً یک خیانت، جنایت و دشمنی بی‌جهت علیه مردم است، فوراً متوقف کنند و همه تحریم‌ها را بردارند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بار‌ها تأکید کرده‌ایم که باید اقتصاد را با فرض برداشته‌نشدن تحریم‌ها جوری برنامه‌ریزی کنیم تا کشور به خوبی اداره شود و با رفتن و آمدن تحریم و با بازیگری‌های دشمن دچار مشکل نشود که این کار با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ممکن است. اگر چه تحریم‌ها نیز به تدریج در حال بی‌اثر شدن هستند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: بنابراین این حرف طرف مقابل که فلان کار را بکنید یا نکنید، بی‌خود است و تحریم‌ها که خیانت و جنایت در حق ملت است، باید برداشته شود.

منطق حضور منطقه‌ای ایران تقویت‌دوستان و رفع بی‌ثباتی است

رهبر انقلاب اسلامی، معنا و منطق حضور منطقه‌ای ایران را تقویت دوستان و طرفداران جمهوری اسلامی خواندند و گفتند: حضور جمهوری اسلامی در منطقه «ثبات‌آفرین» و موجب رفع بی‌ثباتی است، همچنان‌که در سوریه و عراق این واقعیت را همه دیدند، بنابراین این حضور، قطعی است و باید وجود داشته باشد و خواهد داشت. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری تجربه تلخ ناتوانی کشور در مقابل حملات هوایی صدام، خاطرنشان کردند: ایران آن روز‌ها در مقابل موشکباران و بمباران تهران و شهر‌های مختلف ناتوان و بی‌دفاع بود و جمهوری اسلامی حق نداشت کشور را در آن شرایط نگه دارد. ایشان با یادآوری نمونه‌هایی از قدرت دفاعی امروز ایران مثل ساقط کردن پرنده متجاوز امریکایی در آسمان ایران یا در هم کوبیدن پایگاه عین‌الاسد، گفتند: دشمن در مقابل این واقعیت‌ها ناگزیراست قدرت و توانایی‌های دفاعی ایران را در محاسبات و تصمیمات خود در نظر بگیرد.

بازگشت امریکا به برجام، تنها با رفع تحریم‌ها معنا پیدا می‌کند

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به مسئله پرتکرار دیگری در افکار عمومی یعنی برجام و کنار گذاشتن بخشی دیگر از تعهدات و آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد اشاره کردند و گفتند: این بحث را مطرح می‌کنند که امریکا به برجام برگردد یا برنگردد؟ جمهوری اسلامی هیچ اصرار و عجله‌ای برای بازگشت امریکا به برجام ندارد، بلکه مطالبه منطقی ما رفع تحریم‌ها و بازگرداندن حق غصب‌شده ملت است که این وظیفه امریکا و اروپایی‌های دنباله‌‎رو آن است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر تحریم‌ها برداشته شد بازگشت امریکا به برجام معنا می‌دهد، البته مسئله خسارت‌ها که جزو مطالبات ماست در مراحل بعدی دنبال خواهد شد، اما بدون رفع تحریم‌ها بازگشت امریکا به برجام حتی ممکن است به ضرر کشور هم باشد. ایشان خاطرنشان کردند: در این موارد به مسئولان در قوای مجریه و مقننه گفته شده که با دقت و رعایت کامل ضوابط پیش بروند.

کاهش تعهدات برجامی درست و عقلانی بود

رهبر انقلاب اسلامی تصمیم مجلس و اقدام دولت برای کاهش بخش دیگری از تعهدات برجام را کاملاً درست و عقلانی دانستند و گفتند: عمل کردن جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود در شرایطی که طرف مقابل به همه تعهدات خود عمل نمی‌کند، بی‌معنی است. ایشان افزودند: البته اگر آن‌ها به تعهدات خود بازگردند ما نیز برمی‌گردیم، همچنان‌که بنده از ابتدای برجام گفتم اقدامات باید به صورت متناظر و «کار و تعهد آن‌ها در مقابل کار و تعهد ما» باشد که البته این، اولِ کار انجام نگرفت، اما اکنون باید انجام شود.

موضوع دیگری که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، منافات نداشتن به کارگیری جوانان با انگیزه و کاربلد، با استفاده از افراد کارکشته و باتجربه بود. ایشان به پخش بخشی از سخنانشان در یک برنامه تلویزیونی که در صدر آن بر روی کار آمدن «دولت جوان حزب‌اللهی» و در ادامه بر استفاده از افراد با تجربه تأکید شده بود، اشاره کردند و گفتند: این دو مورد با هم منافاتی ندارد، بنده از قدیم به تکیه به نیرو‌های جوان اعتقاد راسخ داشته‌ام به این معنی که به آن‌ها اعتماد و در برخی مدیریت‌های مهم کشور از آن‌ها استفاده و از ابتکار، انگیزه و نشاط آن‌ها استقبال شود. رهبر انقلاب اسلامی گفتند: باید از کار، روحیه و خلاقیت جوانان و بچه‌های کشور حداکثر استفاده بشود، اما این به معنای حذف و کنار گذاشتن نسل قبل نیست، بلکه بر حسب اقتضا، یک‌جا مدیریتِ جوان و یک‌جا مدیریت فرد مجرب و کارکشته لازم است، همچنان که در زمان امام بزرگوار نیز همین‌طور بود، البته در خصوص دولت جوان حزب‌اللهی در ایام نزدیک انتخابات سخن خواهیم گفت. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شهید سرافراز سردار سلیمانی افزودند: البته بعضی از افراد میانسال هم مثل جوانان هستند. شهید سلیمانی در حدود ۶۰سالگی از هیچ چیز نمی‌ترسید و تحرک، تلاش و فعالیت‌های متراکم او اعجاب‌آور بود.

انتقاد از کسانی که هر کار بزرگ در‌کشور‌ را انکار می‌کنند

بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب به مسئله کرونا اختصاص داشت. ایشان با تشکر از وزارت بهداشت و دست‌اندرکاران تولید واکسن آزمایش‌شده برای مقابله با کرونا، این واکسن را مایه افتخار و عزت کشور خواندند و با انتقاد از افرادی که هر کار بزرگ در کشور را انکار می‌کنند، به سوابقی از این انکار‌ها در مقابل پیشرفت‌های علمی اشاره و خاطرنشان کردند: سال‌ها قبل وقتی جوانان کشور دستگاه‌های سانتریفیوژ را درست کرده بودند، عده‌ای نامه نوشتند که مبادا فریب این ادعا‌ها را بخورید، همچنین پس از موفقیت مرحوم کاظمی و جوانان همکار او در سلول‌های بنیادی پیغام‌های مشابهی داده شد، اما آن پیشرفت‌ها واقعاً قابل باور بود و پس از آن نیز پیشرفت‌ها ۱۰برابر شد.

ورود واکسن امریکایی و انگلیسی ممنوع است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، ورود واکسن امریکایی و انگلیسی به کشور را ممنوع اعلام کردند و گفتند: امریکایی‌ها اگر توانسته بودند واکسن تولید کنند این افتضاح کرونایی در کشورشان به‌وجود نمی‌آمد که در یک روز حدود ۴هزار نفر تلفات داشته باشند، ضمن اینکه اساساً به آن‌ها اعتمادی نیست و گاهی این واکسن‌ها برای آزمایش بر روی ملت‌هاست. ایشان افزودند: البته با سابقه‌ای که فرانسوی‌ها در قضیه خون‌های آلوده دارند، به آن‌ها هم خوش‌بین نیستم، اما تهیه واکسن از کشور‌های دیگر هیچ مشکلی ندارد. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم استمرار مراقبت‌های بهداشتی مردم و انجام وظایف مسئولان برای مقابله با کرونا، گفتند: برخی تجربه‌های خوب، موفق و امتحان‌پس داده دارویی در زمینه کرونا وجود دارد که مسئولان هم آن‌ها را تصدیق می‌کنند، این موارد نباید انکار شود بلکه باید مورد بررسی قرار بگیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان خطاب به ملت ایران، مردم قم و حوزه علمیه معظم خاطرنشان کردند: دیروز ملت ایران در سایه اتحاد، عزم راسخ، دینداری، حضور بهنگام و مجاهدت توانست با رقم زدن این انقلاب عظیم، مسیر تاریخ دنیا و بشر را تغییر دهد و امروز نیز ملت با توانایی‌ها و تجارب و امکانات بیشتر می‌تواند بر همه موانع در زمینه مسائل اقتصادی مثل تولید و ارزش پول ملی و در زمینه مسائل فرهنگی، سیاسی و نظامی فائق آید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار