پرداخت کمک معیشتی به ۳۴ میلیون نفر از محل هدفمندسازی یارانه‌ها
کد خبر: 1034177
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L2H
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
کمک معیشتی مجلس که قرار بود به ۶۰‌میلیون ایرانی اختصاص یابد از سوی دولت به ۳۴‌میلیون نفر کاهش یافت و سخنگوی طرح معیشتی خانوار نیز اعلام کرده که راه اعتراض وجود ندارد و جمعیت افراد مشمول دریافت کمک معیشتی حمایتی تکمیل و بسته شده است.
بهناز قاسمی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: نیمه نخست امسال چند طرح حمایتی در کشور تأیید و تصویب یا رونمایی شد. اواخر تیرماه‌سال جاری بود که مجلس به یک فوریت طرح تأمین کالا‌های اساسی با استفاده از کالابرگ یا کارت الکترونیکی رأی موافق داد. در این طرح پیش‌بینی شد که ۳۰‌هزار میلیارد تومان برای تأمین کالا‌های اساسی در اختیار مردم قرار گیرد. بدین شکل که به ۶۰ میلیون نفر کارت طرح معیشت داده‌شود که ۲۰‌میلیون نفر از آن‌ها تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند. همچنین ماهانه برای هر نفر ۱۲۰‌هزار تومان یعنی برای یک خانوار پنج‌نفره ۶۰۰‌هزار تومان در این کارت شارژ شود که این مبلغ برای ۲۰‌میلیون نفر بدون هزینه خواهد بود و ۴۰‌میلیون نفر باقی‌مانده، باید ۵۰‌درصد پول را پرداخت کنند. پیش‌بینی شده‌بود محل تأمین اعتبار برای اجرای این طرح از محل فروش اموال دولتی باشد. مجلسی‌ها اعلام کردند که قرار نیست یک طرح ادامه‌دار باشد، نخست این طرح را از مهر سال جاری تا اسفند اجرا می‌کنیم، اگر وضعیت اینگونه بود ادامه خواهیم داد، در غیر این صورت حذف می‌شود. به هر صورت جزئیات طرح تأمین کالا‌های اساسی در هفتم آبان‌ماه‌۱۳۹۹ و پس از گذشت یکماه از تصویب کلیات آن، با رأی مثبت نمایندگان رو‌به‌رو و برای تصویب به شورای نگهبان ارسال شد.

در ابتدا شورای نگهبان، طرح مجلس پیرامون تأمین کالا‌های اساسی توسط دولت را به تصویب رساند و سپس رئیس‌جمهور از اعطای بسته کمک معیشتی دولت به یک سوم جامعه رونمایی کرد. این طرح‌های حمایتی به چالش جدیدی بین دولت و مجلس تبدیل شد و دولتی‌ها با جار و جنجال درخصوص ابهامات تأمین مالی این طرح از اجرای طرح مجلس سر پیچی کردند. تا اینکه سرانجام ۲۸‌آبان‌ماه رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: همزمان با اجرای تعطیلات از اول آبان‌ماه، فشار اقتصادی به مردم زیاد می‌شود، در این بین افرادی که حقوق ثابت نمی‌گیرند دچار مشکل می‌شوند و نیاز به حمایت دارند؛ بنابراین، به یک سوم جامعه برای چهار ماه یک بسته کمک معیشتی اعطا خواهد شد، افرادی که مشمول این کمک خواهند شد نباید بیمه پرداز باشند و درآمد ثابتی نیز نداشته باشند. آن‌ها در ماه آذر، دی، بهمن و اسفند ماهانه به ازای هر نفر، ۱۰۰‌هزار تومان دریافت خواهند کرد.

به عبارت دیگر، دولت برای طرح تأمین کالا‌های اساسی مجلس نبود منابع لازم را بهانه کرد، اما خود یک طرح کمک معیشتی ارائه کرد. این موضوع نشان داد که امکان اجرای طرح مجلس وجود داشت، اما دولت زیر بار نرفت و اعلام کرد این یارانه تا پایان سال پرداخت می‌شود، اگر مجلس تصمیم دیگری دارد در لایحه بودجه‌۱۴۰۰ لحاظ کند. در این خصوص روز گذشته سخنگوی طرح کمک معیشتی خانوار با بیان اینکه فهرست افراد مشمول دریافت کمک معیشتی بسته شده‌است، گفت: به ۳۴‌میلیون نفر کمک معیشتی حمایتی پرداخت شد.

حسین میرزایی، در گفتگو با فارس در پاسخ به این سؤال که آیا برای کسانی که خود را مستحق دریافت کمک معیشتی حمایتی دولت می‌دانند، امکان ثبت‌نام وجود دارد، گفت: راه اعتراض وجود ندارد و جمعیت افراد مشمول دریافت کمک معیشتی حمایتی تکمیل و بسته شده است. وی افزود: در مرحله اخیر که در آذر‌ماه صورت گرفت، به ۳۴‌میلیون نفر کمک معیشتی حمایتی پرداخت شد که از این تعداد ۹/ ۸ میلیون نفر افراد مشمول تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند و ۲۵‌میلیون‌نفر نیز افراد خارج از این دو نهاد حمایتی بودند که هیچگونه درآمد ثابتی نداشتند.

به گفته سخنگوی طرح کمک معیشتی خانوار در آذر‌ماه برای کمک معیشتی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نفری ۱۲۰‌هزار تومان و برای بقیه افراد ماهانه نفری ۱۰۰‌هزار تومان و در مجموع برای ۳۴‌میلیون نفر پرداخت شد که قرار است این کمک‌ها به مدت چهار ماه تا پایان سال جاری ادامه داشته باشد. میرزایی گفت: ملاک شناسایی افراد که بر اساس اطلاعات سامانه جامع رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طراحی شده، نداشتن درآمد ثابت، نداشتن بیمه یعنی فرد بیمه‌پرداز تأمین اجتماعی نباشد، کارمند دولت نباشد، بازنشسته یا بیمه‌گیر یا بیمه خودپرداز مانند بیمه رانندگان و کارگران ساختمانی هم نباشد و درآمد ثابتی هم نداشته باشد که بر اساس اطلاعات این سامانه فعلاً ۳۴‌میلیون نفر شناسایی شده‌اند و اولین کمک هزینه معیشتی حمایتی در آذر‌ماه از سوی سازمان برنامه و بودجه واریز شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار