مؤدبیان: امیدوارم دوباره تئاتر را به تلویزیون بیاورم
کد خبر: 1033936
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KyO
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
به گفته کارگردان هنری «محله برو بیا» و بسیاری از تئاتر‌های تلویزیونی، ما از تلویزیون انتظار دانشگاه داشتیم، اما سطح فرهنگی‌اش نازل و سطحی شده است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: داریوش مؤدبیان در پاسخ به این سؤال که چرا در تلویزیون غیبت‌تان طولانی شده است به تسنیم گفت: اعتقاد دارم درباره ساخته نشدن تئاتر‌های تلویزیونی باید از مدیران سؤال کنید که چرا این کار را نمی‌کنند، حتماً در سیاستگذاری‌هایشان تولید تئاتر‌های تلویزیونی در اولویت نیست، البته اصراری نیست کار تئاتر می‌کنم و وقتم را برای نگارش می‌گذارم. در تلویزیون مدت‌هاست کار نکرده‌ام و باید از آن‌ها سؤال کنید. این فعال عرصه هنر‌های نمایشی عنوان کرد: من سال‌ها به عنوان پژوهشگر و مدرس با تلویزیون ارتباط داشته‌ام و این ارتباط هنوز هم ادامه دارد. روند تولید به سیاست‌های کلان وابسته است و باید ایده‌پردازی‌ها و اندیشه‌ورزی درست اتفاق بیفتد تا کالای مصرفی فرهنگی ما از شکل روزانه‌ای به ماندگاری برسد، همچون کار‌هایی که بار‌ها پخش می‌شوند و بیننده خودشان را دارند. متأسفانه بسیاری از تولیدات تلویزیونی به اجبار دچار مصرف روزانه شده‌اند، مثل گزارش‌های خبری و برنامه‌های تلویزیونی و گفتاری که در آرشیو رسانه ملّی قرار دارند، حتی مجموعه‌های مناسبتی که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود و عموماً دو سه بار بازپخش در روز بعد دارند، اما آن‌طور که باید و شاید دیده نمی‌شوند و تأثیرگذاری تلویزیون را پایین می‌آورند. وی در پاسخ به این سؤال که بسیاری اعتقاد دارند تلویزیون این روز‌ها دچار رفتار‌های عوامانه شده است، اینگونه پاسخ داد: این مسائل بیشتر باید بررسی شود، بیشتر هیجان‌های کاذب القا می‌کند. ما از تلویزیون انتظار دانشگاه داشتیم، به نظرم می‌آید سطح فرهنگی‌اش نازل و سطحی شده است. از گفتارِ یک گوینده تا اجرای یک مجری می‌توان به این نکته رسید که چقدر پر از ادا و اصول شده‌اند، همان رفتار‌های عوامانه‌ای که شما اشاره کردید، در واقع سطحی‌انگاری و سطحی‌نگری حادث شده است. همه این تقصیر‌ها گردنِ رادیو و تلویزیون هم نیست. من به عنوان استاد یا آموزگار اجتماعی هم مقصرم، باید درباره این موضوع‌ها بدون رودربایستی و تعارف صحبت کرد.

مؤدبیان درباره اینکه آیا در شرایط کرونایی و بیکاری تئاتری‌ها، تلویزیون نمی‌توانست شرایطی فراهم کند تا این هنرمندان، در قالب تولیدات تئاتر تلویزیونی حضور پیدا کنند، گفت: بار‌ها پیشنهاد کردیم، حتی پیشنهاد‌های عملی داشتیم. با بازگشت تئاتر‌های تلویزیونی به آنتن که بازپخش همان کار‌های قبلی است، می‌توانستند کار‌های جدیدی را تولید کنند و کنار این گنجینه غنی قرار دهند، هم آن کار‌های قبلی را پخش کنند و هم این کار‌های جدید را. در این سال‌ها کار‌هایی را پیشنهاد دادم و فکر می‌کنم با تجربیاتی که در این سال‌ها پیدا کرده‌ام، خیلی بهتر از سال‌های گذشته می‌توانم تئاتر تلویزیونی بسازم، امیدوارم به دغدغه‌های من پاسخ دهند و بتوانم تئاتر را به تلویزیون بیاورم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار