قبض‌های برق امید به دست مردم رسید
کد خبر: 1033244
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KnE
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۲
طرح تخفیف صد درصدی برق تحت عنوان «برق امید» نزدیک به ۷۰ روز است که به طور رسمی آغاز شده و برخی از مشترکان کم مصرف نیز تا این لحظه از تخفیف صد درصدی برق بهره برده‌اند، اما انتقاداتی به این طرح وارد است مبنی براینکه، یکی از اساسی‌ترین اهداف طرح برق امید کاهش مصرف است. اما بخش عمده‌ای از مصرف انرژی به دست پرمصرف‌ها انجام می‌شود و افزایش فقط ۱۵درصدی برق پرمصرف‌ها در ششمین ماه اجرای طرح نمی‌تواند در تأمین این هدف کارایی خاصی داشته باشد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: آخرین جزئیات ارائه شده از اطلاعات اولین دوره قبض صادر شده پس از آغاز طرح برق امید و پایش ۷۶ درصدی مشترکان، نشان می‌دهد نزدیک به ۱۴ میلیون نفر به طور قطعی و بدون احتساب واحد‌های مسکونی خالی از این طرح بهره برده‌اند. با گذشت بیش از دو ماه از فرآیند اجرای طرح برق، همچنان شاهد انتقاد برخی کارشناسان از این طرح هستیم. بر همین مبنا یکی از این انتقادات به بحث پله‌های مصرفی پرمصرف‌ها بازمی‌گردد. در این راستا به استناد جزئیات مصوبه هیئت‌وزیران در موضوع برق امید، قرار است شش ماه پس از آغاز فرآیند اجرایی این طرح، تعرفه برق پرمصرف‌ها با افزایش ۱۵ درصدی قیمت مواجه شود. همین نکته زمینه انتقاد کارشناسان را فراهم کرده است. در این خصوص محمد پورحمید، کارشناس حوزه انرژی در بیان مشکلات افزایش ۱۵ درصدی قیمت برق پرمصرف‌ها گفت: «یکی از اساسی‌ترین اهداف طرح برق امید کاهش مصرف است. از طرفی بخش عمده‌ای از مصرف انرژی به دست پرمصرف‌ها انجام می‌شود، بنابراین در این شرایط تنها با سیاست‌های مدیریتی قوی می‌توان زمینه کاهش مصرف را مهیا کرد.» این کارشناس انرژی با اشاره منظور خود از سیاست قوی مدیریتی تأکید کرد: «تن‌ها با افزایش قیمت جدی و قابل توجه برای پله‌های پرمصرف می‌توان زمینه کاهش مصرف آن‌ها را مهیا کرد و به اهداف برق امید که کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق است، نزدیک شد.»

۵۱ درصد از یارانه انرژی در جیب ۳ دهک پردرآمد

به گزارش فارس، در حال حاضر قیمت تمام شده حامل‌های انرژی در کشور با قیمت فروش آن‌ها تفاوت چشمگیری دارد و دولت مابه‌التفاوت این قیمت را در قالب یارانه انرژی از محل بودجه کشور تأمین می‌کند. بر این اساس و براساس اطلاعات مندرج در مرکز آمار کشور، نزدیک به ۵۱ درصد یارانه انرژی پرداخت شده از جیب مردم، به جیب سه دهک پردرآمد ۱، ۲ و ۳ می‌رود؛ این یعنی اکثریت پرمصرف‌ها، بخش قابل‌توجهی از منابع دولتی را صرف روشن‌کردن کاخ‌های خود کرده و حتی نسبت به پرداخت هزینه کامل آن نیز اقدام نمی‌کنند.
در چنین شرایطی افزایش تنها ۱۵ درصدی برق برای پرمصرف‌هایی که عمدتاً جزو اقشار پردرآمد جامعه نیز هستند، نه تنها منجر به تحقق اهداف برق امید در ارتباط با کاهش ۱۰ درصدی انرژی برق نمی‌شود، بلکه نمی‌تواند روند توزیع ناعادلانه یارانه انرژی را نیز متوقف کند.

توزیع عادلانه یارانه انرژی در گروی نظام تعرفه‌گذاری صحیح

در همین ارتباط مالک شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این انتقاد به بند افزایش تنها ۱۵ درصدی انرژی برق برای پرمصرف‌ها گفت: «پرمصرف‌ها در صورت ادامه روند فعلی مصرف برق خود باید هزینه واقعی تولید و توزیع انرژی برق را بپردازند و شرکت توانیر باید با درنظرگرفتن پله‌های مصرفی نسبتاً به افزایش قیمت پرمصرف‌ها اقدام کند تا شاهد حرکت سرمایه مردم به جیب ثروتمندان نباشیم.» وی با اشاره به ادبیات جهانی نظام‌های تعرفه‌گذاری افزود: «در همه جای دنیا، هرکسی بخواهد بیشتر از الگوی تعیین شده برق مصرف کند، باید هزینه واقعی تولید و توزیع به همراه ارزش افزوده آن را پرداخت کند.» در شرایطی که وزارت نیرو اصلی‌ترین هدف برق امید را صرفه‌جویی در مصرف برق تلقی می‌کند، اما به نظر می‌رسد کاهش ۱۵ درصدی قیمت برق پرمصرف‌ها نمی‌تواند در تأمین این هدف کارایی خاصی داشته باشد، زیرا قیمت فروش برق با در نظرگرفتن ۱۵درصد افزایش همچنان با قیمت تمام شده تولید و توزیع آن تفاوت دارد. شریعتی اظهار کرد: «بر این اساس در نظرگرفتن پلکان مصرفی با افزایش قیمت بیش از ۱۵درصد می‌تواند علاوه بر تحق اهداف وزارت نیرو زمینه عادلانه‌تر‌کردن پرداخت یارانه انرژی را مهیا سازد.»

اعمال تخفیف ۱۰۰ درصدی برای مشترکان کم مصرف

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر قبض‌های دوره چهارم امسال مطابق با الگو‌های مصرف طرح برق امید محاسبه شده است، گفت: «در شرایط کنونی تمامی مشترکان خانگی کم‌مصرف برق از تخفیف صد درصدی برق برخوردار شده و این تخفیف در قبض این دوره آن‌ها اعمال شده است. دوره جدید قبض‌های برق در آبان و آذر ماه امسال هستند که دقیقاً از اول آبان‌ماه آن دسته از مشترکانی که کمتر از الگوی تعیین شده برق امید مصرف داشته‌اند، از پرداخت تمامی هزینه‌ها حتی بیمه و عوارض برق معاف شده‌اند و این پاداشی برای قدردانی از مشترکانی است که از انرژی به اندازه و درست مصرف می‌کنند.» سخنگوی صنعت برق در پاسخ به فارس در مورد آمار دقیق مشترکان افزود: «با توجه به اینکه سیستم محاسبات و صدور قبض در هر استان به صورت جداگانه و برای مشترکان آن استان انجام می‌شود، در حال حاضر بخش قابل توجهی از قبض‌های این دوره صادر شده و به دست مردم رسیده است و تعداد مشترکان مشمول طرح برق امید و تخفیف صد درصدی قابل توجه است، اما ارائه آمار دقیق مستلزم اتمام فرآیند صدور قبض‌های این دوره و تجمیع آمار در شرکت توانیر است که پیش‌بینی می‌شود به زودی آمار دقیقی از مشترکان کم‌مصرف، خوش‌مصرف و پرمصرف به مردم ارائه شود.»

مصرف‌کنندگان بزرگ برق مکلف به کاهش ۱۰ درصدی مصرف شدند

هچنین روزگذشته شرکت برق منطقه‌ای تهران از مصرف‌کنندگان بزرگ برق مثل کارخانجات خودروسازی، فولادی‌ها و سیمانی‌ها خواست مصرف برق خود را ۱۰درصد کاهش دهند تا در مصرف سوخت نیروگاه‌ها صرفه جویی شود. بختیار ظهوری زنگنه، معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای تهران بر همین اساس طی نامه‌ای از مشترکان بزرگ این شرکت از جمله صنایع بزرگ فولاد، سیمان، خودروسازی و... به عنوان مراکز عمده مصرف انرژی، ضرورت مدیریت و کاهش بار مصرفی خویش در طول زمستان سال جاری را خواستار شد. این اقدامات در حالی است که در روز‌های اخیر، اداره برق استان تهران و برخی از استان‌های بزرگ جهت صرفه‌جویی در مصرف برق، به قطع برق معابر و آزادراه‌ها از ساعت ۱۲ اقدام کرده‌اند و با خاموشی تیر برق محلات و عدم رسیدگی به رفع اشکال آنها، فضایی را برای افزایش دزدی فراهم کرده‌اند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
0
0
فریب کارهای دولت را نخورید چند برابرش را ازجیب دیگران بر می دارد بخشی از آنر ا صدقه می دهد بعنوان برق ناامیدی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار