الجزائر ضمن رد عادی‌سازی روابط؛ برای تمام احتمالات آماده‌ایم
کد خبر: 1031451
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KKJ
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
سخنگوی دولت الجزائر گفت، الجزائر برای تمام احتمالات آماده است و مغرب اگر این طمع را دارد که از طریق عادی‌سازی روابط اهدافی سیاسی به دست آورد یا موضع الجزائر در قبال مسائل عادلانه را تغییر دهد، در توهم است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: «عمار بلحیمر» سخنگوی رسمی دولت الجزائر و وزیر ارتباطات در گفت‌وگویی با شبکه «المیادین» به تحولات داخلی این کشور، مداخلات فرانسه و نیز عادی‌سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی پرداخت.

وی گفت، «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزائر از وضعیت کنونی بخوبی آگاه است و الجزائر از اقدام مغرب در عادی‌سازی روابط  متعجب نشده زیرا روابط سلطنتی مغرب با رژیم اسرائیل مربوط به امروز نیست بلکه به بیش از شصت سال پیش بازمی‌گردد.

بلحیمر ادامه داد: وضعیت را از نزدیک دنبال می‌کنیم و امور را متناسب با کشورمان جدی می‌گیریم، سخن رئیس‌جمهور ما گویای موضع ملت الجزائر است، همانطور که قبلا گفتیم : الجزائر به سمت عادی‌سازی روابط نخواهد شتافت.

وی تأکید کرد: الجزائر برای تمام احتمالات آماده بوده و آماده خواهد ماند و مغرب اگر این طمع را دارد که از طریق عادی‌سازی روابط اهدافی سیاسی به دست آورد یا موضع ما در قبال مسایل عادلانه را تغییر دهد، در توهم است.

هشدار به فرانسه

بلحیمر در خصوص نارضایتی الجزائر از تحرکات «فرانسیس قویات» سفیر فرانسه در این کشور هم گفت، عرف دیپلماتیک و بین‌المللی مورد توافقی وجود دارد که هر تیم دیپلماتیکی در کشور میزبان باید رعایت کند، هیچ دیپلماتی از جمله سفیر کنونی فرانسه نمی‌تواند از اصول را نادیده بگیرد.

وی ادامه داد، الجزائر امروز نیز مانند دیروز با طرح فرانسه و صحبت از مرحله انتقالی مخالفت کرده زیرا چیزی جز خونریزی و نابودی برای الجزائر ندارد.

منابع الجزائری می‌گویند که سفیر فرانسه تلاش دارد از عدم حضور عبدالمجید تبون که به علت بیماری به دور از سیاست قرار گرفته است، سوء استفاده کند و احتمال دارد موجب شود تا الجزائر موضع سختی علیه او اتخاذ کند و چه بسا بخواهد تا در روابط خود با پاریس بازبینی کند، روابطی که در یک ماه اخیر پر تنش بود.

بلحیمر ضمن اشاره به این موضوع که نشانه‌ها از وجود تهدیدهای حقیقی در مرزهای الجزائر تأکید می‌کند، گفت، کشور الجزائر با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و اجرای همه‌پرسی برای اصلاح قانونی اساسی راه را به روی پدرخوانده‌های آشوب و فتنه بسته است.

«عبدالعزیز جراد» نخست‌وزیر الجزائر نیز اخیرا گفته بود، رژیم صهیونیستی در مرزهای ماست و برای مقابله با این تهدید باید متحد شویم.

وی درباره سندی که اخیر یک جمعیت حقوقی فرانسه مبنی بر دفن پسماندهای رادیوکتیو فرانسه در صحرای الجزائر فاش کرده، گفت، فرانسه استعمارگر آزمایش‌های اتمی، شیمیایی و بالستیک در صحرای الجزائر انجام داده که این آزمایش‌ها همچنان قربانیان خود را به جا گذاشته و به انسان و محیط زیست تا به امروز ضربه زده است.

بلحیمر درباره «صحرای غربی» هم گفت، باید با برگزاری یک همه‌پرسی سرنوشت صحرای غربی تعیین شود و اتحادیه آفریقا در نشست اخیر خود بر این موضوع تأکید کرده و گفته اهالی این  صحرا باید از حقوق غیرقابل تصرف خود در تعیین سرنوشت برخوردار باشند.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار