فروش قطعات مرغ به جای مرغ کامل در فروشگاه‌ها!
کد خبر: 1029749
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jsr
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
قیمت مرغ در چند روزگذشته تا حدودی کاهش یافته، اما هنوز به کف قیمتی که مسئولان ادعا می‌کنند (۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان) نرسیده است. خبر‌ها حاکی از آن است که برخی از عرضه‌کننده‌های مرغ نیز از فروش مرغ درسته خودداری می‌کنند و با قطعه‌کردن مرغ و تعیین قیمت‌های جدید برای قطعات مختلف گران‌فروشی می‌کنند.
بهناز قاسمی
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: در یک‌سال گذشته به دلیل ضعف مدیریتی متولیان صنعت مرغداری مرغ از کیلویی ۱۰هزار تومان به ۳۶هزار تومان افزایش یافت. در پی این افزایش قیمت که یک هفته‌ای طول کشید، وزارتخانه‌های جهاد و صمت در حال پاسکاری وظایف‌شان بودند و هر یک گرانی مرغ را به دیگری پاس می‌دادند که رئیس‌جمهور دستور پیگیری و کاهش قیمت را صادر کرد. مسئولان وزارتخانه‌های جهاد و صمت در پی این دستور برای کنترل بازار دست به کار شدند تا قیمت را پایین بیاورند. وزارتخانه بخش تولید از سه روز پیش عرضه را بیشتر و وزراتخانه کنترل قیمت هم نظارت‌ها را تشدید کرد. وزیر جهاد کشاورزی در نهایت اعلام کرد: «بازار مرغ را کنترل کردیم.»

قضاوت زودهنگام رسانه‌ها از بازار مرغ

طی دو روز گذشته برخی رسانه‌ها نوشتند: بازار مرغ آرام گرفت و قیمت‌ها کاهش یافت که در حقیقت هم راستا با اظهارات وزیر جهاد کشاورزی بود که اعلام کرد: «قیمت مرغ را در بازار کنترل کردیم و به دنبال کنترل بازار تخم‌مرغ هستیم.» رسانه‌ها هم قیمت‌های بازار مرغ را ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۲ هزار تومان نوشتند که خبر از فروکش التهاب بازار و کاهش قیمت‌ها بود، اما آیا واقعاً قیمت مرغ کاهش یافته است؟ گزارش‌های میدانی از منطقه ۱۹ تهران که پنج دقیقه تا میدان بهمن محل عرضه مرغ عمده فروشی فاصله دارد، حاکی از آن است مرغ در برخی فروشگاه‌ها بزرگ وجود ندارد و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم مرغ‌های بسته‌بندی قطعه‌بندی شده وجود دارد که قیمت‌های آن‌ها سرسام‌آور است.

برخی فروشگاه‌ها هم که مرغ دارند، اما به قیمت‌های بسیار بالاتر از آنچه مسئولان و برخی رسانه‌ها می‌گویند به فروش می‌رسانند. برخی دیگر نیز از فروش مرغ کامل خودداری می‌کنند و فقط قطعات مرغ را با قیمت‌های گران می‌فروشند. اقدامی که در گذشته نیز اتفاق می‌افتاد، اما مصرف‌کننده قدرت انتخاب داشت که مرغ کامل بخرد یا سینه، ران، بال و....

فارس روزگذشته در گزارشی میدانی اعلام کرد که یک فروشگاه بزرگ هایپر در منطقه ۱۹ تهران ویترینش خالی از مرغ بوده است. البته دیگر محصولات پروتئینی یعنی انواع گوشت گوساله، گوسفندی و ماهی و دیگر محصولات فراوان است. دستوری، مدیر این فروشگاه درباره دلیل نبودن مرغ در فروشگاه می‌گوید: «دو روز است از اول صبح به میدان بهمن تهران که محل عرضه گوشت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومانی است، می‌رویم، اما دست خالی برمی‌گردیم. به برخی فروشگاه‌های سطح شهر می‌دهند و به همه خریداران نمی‌رسد.» برای اینکه از سوی بازرسان جریمه نشویم، مرغ گرا‌ن‌تر نمی‌آوریم و به همین دلیل در فروشگاه مرغ وجود ندارد.»

مدیر فروشگاه می‌افزاید: «در چند روزگذشته به رغم میل تولیدکنندگان در قبال قول تأمین نهاده مرغ به قیمت ارزان ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری و بازار را پر می‌کنند، در حالی که مرغداران می‌گویند تولید یک کیلوگرم مرغ برای آن‌ها ۲۴ هزار تومان هزینه داشته و عرضه مرغ فعلی مقطعی است و نمی‌تواند ادامه داشته باشد.»

گران‌فروشی با ترفند‌های حرفه‌ای در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

برای بررسی بیشتر به فروشگاه زنجیره‌ای کوروش در این محل می‌رویم. اثری از مرغ گرم نیست، اما ویترین پراست از مرغ‌های لوکس قطعه‌بندی شده و بدون پوست با اسامی عجیب و غریب، اما عجیب‌تر قیمت آنهاست که بسته هزار و ۸۰۰ گرمی را وابسته به نوع قطعه از ۹۰ هزار تومان تا ۱۴۰ هزار تومان می‌فروشند.
مدیر فروشگاه اجازه گرفتن عکس و حتی نوشتن قیمت‌ها را نمی‌دهد. بدیهی است بدشان نمی‌آید حالا که در بی‌نظارتی مسئولان هر کاری که دلشان می‌خواهد می‌کنند و به هر بهانه و ترفندی به قشر ضعیف مردم فشار می‌آورند و جیب‌شان را با قیمت‌های چندبرابری خالی می‌کنند، کسی هم از گران فروشی آن‌ها گزارشی تهیه نمی‌کند. می‌دانند اگر مرغ در بازار نباشد مشتری مجبور است به سراغ آن‌ها برود. به همین دلیل از قبل توجیه‌های گوش‌نواز، اما غیرمنطقی مانند قطعه‌بندی شده، پوست‌کنده، سایز کوچک و ... را برای گرانفروشی آماده کرده‌اند. جالب است که وزیر جهاد اینگونه فروشگاه‌ها را محل عرضه مرغ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومانی اعلام کرده بود، اما فروشگاه کوروش ظاهراً از فروش در بسته‌های شیک، اما به سه برابر قیمت که سود خوبی دارد، به مرغ ارزان دولتی اهمیتی نمی‌دهد.

مسیر ما برای پیداکردن مرغ ارزانی که مسئولان در این چند روز مرتب گفته‌اند و برخی رسانه‌ها هم با آن‌ها هم صدا شده‌اند، ادامه دارد. به یک مغازه فروش محصولات پروتئینی مرغ و گوشت وارد می‌شوم. فروشنده قیمت هر کیلوگرم مرغ را ۲۸ هزار تومان می‌گوید، از اینکه بالاخره مرغ در فروشگاهی پیدا شد، خوشحالم، اما تعجب می‌کنم که چرا با قیمتی که طی این سه روز گفته شده فاصله زیادی دارد. قیمتی که ۸ هزار تومان بیشتر از نرخ مصوب است، اما نسبت به اوج قیمت خود هشت تا ۱۲ هزار تومان در سه روز گذشته کاهش داشته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار