انجام ۹۰ درصد معاملات خودرو در فضای مجازی
کد خبر: 1029722
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JsQ
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه ۹۰‌درصد معاملات خودرو از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد، گفت: جلوگیری از فرار مالیاتی در خرید و فروش خودرو نیازمند فعال شدن سامانه ثبت معاملات خودرو است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: خبر‌های رسیده از فرار مالیاتی بنگاه‌های خرید و فروش خودرو حاکی از آنست که بنگاه‌داران به عنوان واسطه عمل کرده و هیچ رد و اثری از خود به جا نمی‌گذارند. یعنی ابتدا خودرو را از فروشنده خریده بدون اینکه در سامانه‌ای ثبت شود، می‌خرند و پس از فروش خودرو، آن را از خریدار به فروشنده در محضر انتقال سند می‌دهند و در این میان نام بنگاه قابل ردیابی و پیگیری برای وصول مالیات نیست. سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در گفتگو با فارس، نبود سامانه ثبت معاملات خودرو را دلیل اصلی این مسئله دانست و گفت: نمایشگاه‌های خودرو هر سال مالیات خود را طبق حساب و کتاب به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌کنند، اما باید توجه کنیم که فقط ۱۰‌درصد معاملات خودرو از طریق نمایشگاه‌های دارای مجوز صورت می‌گیرد و ۹۰‌درصد بقیه از طریق فضای مجازی و فقط با یک تعویض پلاک اتفاق می‌افتد. وی ادامه داد: افرادی که در خرید و فروش خودرو سرمایه‌گذاری می‌کنند و خودرو را با استفاده از حق صلح، به فرد دیگری انتقال می‌دهند، نامشان در جایی درج نمی‌شود و مالیاتی نمی‌پردازند در حالی که اگر سامانه ثبت معاملات وجود داشت، این اتفاق نمی‌افتاد. در حال حاضر به دلیل نبود این سامانه مشاهده می‌کنیم که فردی پژو‌۲۰۰۸ را ۱۰۰‌میلیون تومان از کارخانه می‌خرد و آن را هشت‌برابر قیمتش در بازار به فروش می‌رساند.

مؤتمنی همچنین اظهار داشت: باید همان روزی که یک خودرو شماره‌گذاری می‌شود یا در دفترخانه ثبت اسناد به ثبت می‌رسد، مالیات مربوطه نیز توسط بنگاه معاملات خودرو پرداخت شود. وی با بیان اینکه طبق مصوبه وزارت صنعت، نمایشگاه‌های خودرو بابت معامله هر خودرو مجاز هستند، نیم‌درصد قیمت خودرو را از هر کدام از طرفین معامله دریافت کنند، اظهار داشت: در حال حاضر این دستورالعمل اجرا نمی‌شود، زیرا به عنوان مثال فردی که خودروی ۳‌میلیارد تومانی را معامله می‌کند، حاضر نیست ۱۵‌میلیون تومان بابت این کار پرداخت کند، نهایتاً معامله ممکن است با ۲‌میلیون تومان انجام شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر مالیات بنگاه‌های معامله خودرو پس از یکسال دریافت می‌شود، افزود: ما اعلام کردیم که می‌خواهیم مالیات هر واحد صنفی را در همان زمان انجام معامله به صورت آنلاین بپردازیم، اما این مسئله عملی نشد. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی در معاملات خودرو گفت: مالیات بنگاه‌های معامله خودرو یک یا دو سال بعد دریافت می‌شود که معمولاً رقم بالایی است و ما از پرداخت به روز مالیات استقبال می‌کنیم. به گفته مؤتمنی، راه‌اندازی سامانه ثبت معاملات خودرو باعث شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی در بازار خودرو خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار