فریاد دانشجویان بر سر هتاکان
کد خبر: 1026527
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J2t
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
در پی اقدام اهانت‌آمیز نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام (ص) و حمایت دولت و ریاست جمهوری کشور فرانسه، دانشجویان دانشگاه‌های کشور در شهر‌های مختلف دست به تجمع، راهپیمایی و تحصن زدند.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: در تهران جمعی از دانشجویان و دانشگاهیان با اجتماع مقابل سفارت فرانسه انزجار خود را نسبت به این اقدام نشان دادند. دانشجویان بسیجی حاضر در این اجتماع، پس از تجمع در برابر سفارت؛ در اعتراض به اهانت علیه پیامبر اسلام تا میدان فلسطین راهپیمایی کردند.

شعار در مقابل سفارت

تجمع‌کنندگان دانشجو که از دست‌نوشته‌هایشان مشخص بود، امریکا و رژیم‌صهیونیستی را باعث و بانی این دست اقدامات توهین‌آمیز می‌دانستند، با سردادن شعار‌هایی مانند «مرگ بر امریکا» و «مرگ بر اسرائیل» انزجار خود را از شیطان بزرگ و ایادی خارجی و داخلی‌اش نشان دادند.

دانشجویان و دانشگاهیان همچنین دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که به نقش فرانسه در رابطه با اسلام‌هراسی و اقدام اخیر نشریه شارلی ابدو اشاره می‌کرد.

دانشجویان با سر دادن شعار‌هایی همچون «سفارت فرانسه تعطیل باید گردد»، «سفیر این سفارت اخراج باید گردد»؛ «سازش با دشمنان نقشه خائنان است»؛ «اهانت به قرآن مایه ننگ دوران»؛ «لبیک یا محمد (ص)»؛ «سکوت هر مسلمان خیانت است به قرآن»؛ «مرگ بر فرانسه»؛ «فرانسه جنایت می‌کند، امریکا حمایت می‌کند» ضمن بیان اعتراض خود، خواستار اخراج سفیر فرانسه از کشور و پاسخ قاطع مسئولان دیپلماسی به اهانت صورت گرفته شدند.

خواسته دانشجویان: تحریم کالا‌های فرانسوی

یکی از فعالان دانشجوی حاضر در این تجمع در سخنرانی خود گفت: «توهین به مقدسات امت بزرگ اسلام یقیناً با اهداف خاص و شوم استکبار جهانی انجام می‌شود که برای مقابله و فائق آمدن به این پدیده باید انسجام و خروش و غیرت انقلابی مسلمانان جهان مانع از دستیابی به اهداف پلید ایشان شود. امروز ما اینجا جمع شده‌ایم تا اعتراض خود را به اقدام نشریه فرانسوی نشان دهیم و از سویی بگوییم این اقدامات که با حمایت استکبار جهانی و نوچه‌هایش در کشور‌های غربی انجام می‌شود، نمی‌تواند مسلمانان را در موضع ضعف قرار دهد.»

ضمن اینکه دانشجویان، طلاب و مردم در بخشی از این تجمع به‌مناسبت ماه محرم و ایام عزای حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) مقابل سفارت فرانسه به سوگواری پرداختند.

دانشگاهیان و مردم انقلابی تهران در این تجمع خواستار «تحریم کالا‌های فرانسوی» شدند. دانشجویان همچنین باز‌نشر کاریکاتور‌های پیامبر مسلمانان را جرمی بزرگ و نابخشودنی دانستند. «امانوئل رشدی» و «توهش جاهلیت مدرن» از دست‌نوشته‌هایی بود که تجمع‌کنندگان با خود همراه داشتند.

امارات را هم بی‌نصیب نگذاشتند

دانشجویان در این تجمع صد‌ها نفری شعار‌هایی مانند «کی شود دریا، زپوزه سگ نجس» از دیپلمات‌های وزارت خارجه کشورمان خواستند غیرت نشان داده و موجب عزت ملت شوند.

نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در یک گستاخی جدید کاریکاتور‌های جنجالی موهن درباره پیامبر گرامی اسلام (ص) را بازنشر کرد، اما جریان صهیونیستی و امریکایی سلطه و استکبار با همراهی اذنابش و با تقسیم‌بندی صورت گرفته کاری کردند که امانوئل مکرون از اقدام نشریه موهن فرانسوی حمایت کرده و موجب خشم ملت‌های مسلمان جهان شده و برخی کشور‌های حتی اجناس فرانسوی را تحریم کردند.

«سلام بر محمد»، «ما همگی امت رسول الله هستیم»، «ابلیس پاریس مکرون است» و «مرگ بر فرانسه» از دیگر شعار‌هایی بود که توسط تجمع‌کنندگان سر داده شد.

تجمع‌کنندگان در ادامه این تجمع توافق امارات با رژیم‌صهیونیستی را نیز محکوم کرده و تأکید کردند چنین اقداماتی نمی‌تواند عمر رژیم‌صهیونیستی را بیشتر کند.

وقاحت در دانشگاه سوربن

حجت‌الاسلام سرلک، استاد حوزه و دانشگاه هم در تجمع دانشجویان در مقابل سفارت فرانسه گفت: «اتفاقات اخیر در کشور فرانسه از زمانی شکل گرفت که یک معلم تاریخ و جغرافیا به بهانه آزادی کاریکاتور‌های پیامبر اکرم (ص) را که در سال ۲۰۱۵ نشریه شارلی ابدو منتشر کرده بود، بار دیگر در کلاس به نمایش درآورد و احساسات مسلمانان را جریحه‌دار کرد. همه ما می‌دانیم که چچن محل اصلی رشد نیرو‌های داعش بوده است. به هر روی این معلم در اقدامی مشکوک کشته شد و جالب اینجاست که نیم ساعت پس از این اتفاق مکرون در صحنه قتل حاضر شد.» وی تصریح کرد: «به گفته رؤسای جمهوری یکی از کشور‌ها، مکرون روانی نیست، بلکه او از منطق پیامبر اسلام که در برابر منطق آن‌ها جوانه زده ترسیده و ترسو‌ها را هم می‌ترساند.»

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به کاهش محبوبیت مکرون در نظرسنجی‌ها گفت: «رئیس‌جمهور فرانسه تلاش می‌کند تا فرانسه را به جای انگلیس در اتحادیه اروپا جایگزین کند و ما تمام این مسائل را می‌فهمیم.»

وی با بیان اینکه توهین زبان تکثیر در مقابل گفتگو است، تصریح کرد: «سؤال ما این است که چرا آقای مکرون وقیحانه از توهین حمایت می‌کند و پس از آن نیز در دانشگاه سوربن در جمع فرهیختگان این وقاحت را مورد حمایت مجدد قرار می‌دهد. به هر روی دوران غفلت تمام شده و تفکر امثال مکرون پوسیده است.»
 
در کنار برادران اهل سنت

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه غربی‌ها انتظار واکنش از دولت‌های اسلامی را ندارند و با این اهانت‌ها می‌خواهند واکنش امت اسلامی را بسنجند، تصریح کرد: «امت محمد با زبان پیامبر (ص) و رحمتی که از او سراغ دارد با جهان حرف می‌زند با این وجود غربی‌ها می‌خواهند با سوء‌استفاده از این اجتماعات وانمود کنند که مسلمانان از رحمت به دور هستند.»

وی با بیان اینکه اگر تکثیر در جنگ سخت جنایت می‌کند، در جنگ نرم هم دست به توهین می‌زند، اضافه کرد: «فرانسه در قد و قواره ایستادن در مقابل ما نیست، با این وجود این کشور باید با منطق و عقلانیت فکری خطای خود را جبران کند.»

سرلک بیان کرد: «بنده در کنار برادران اهل سنت خود در این اجتماع می‌گویم که پیامبر یک پارچه نور بود؛ با این وجود نباید به این نور خاک پاشید. با این وجود امروز شاهدیم که اهانت به مقدسات مسلمانان به نهایت رسیده، اما سؤال این است که چرا غربی‌ها به جای توهین، منطق گفتگو ندارند و اگر اینگونه باشد ما حاضریم به سؤالات آن‌ها پاسخ دهیم.»

راهپیمایی دانشجویان

در این تجمع بیانیه معترضان در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص) نیز قرائت شد و بعد از آن راهپیمایی تجمع‌کنندگان به سمت میدان فلسطین آغاز گردید.

دانشجویان راهپیمایی خود را از نوفل‌لوشاتو به سمت خیابان ولیعصر و میدان فلسطین آغاز کردند و در این مسیر ضمن سر دادن شعار‌هایی همچون مرگ بر فرانسه؛ مرگ بر امریکا؛ مرگ بر اسرائیل؛ هرگونه اهانت به مقدسات مسلمانان را محکوم کردند.

اعتراض ۸۰ کانون دانشگاه آزاد

از سوی دیگر ۸۰ کانون معرفت رضوی واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، طی بیانیه‌ای اهانت به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) را محکوم کردند. دانشجویان کانون‌های معرفت رضوی سراسر کشور، خاطر نشان کردند انزجار از این اقدام موهن و ننگین و خباثت‌بار که مصداق بارز توهین به مقدسات و نقض آشکار حق آزادی دین، باور و عقیده و نیز نقض روشن مفاد یک و ۱۸ اعلامیه حقوق بشر است، مطابق ماده ۳۲ قانون آزادی مطبوعات فرانسه هم جرم به شمار می‌رود و در تمام سطوح بین‌المللی آن را محکوم می‌کنند.

تجمع دانشجویان مشهدی

در پی اقدام اهانت‌آمیز نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام و حمایت دولت و ریاست جمهوری کشور فرانسه، تجمع دانشجویان بسیجی دانشگاه آزاد مشهد در محل مزار شهدای دانشگاه برگزار شد.

در این تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با قرائت بیانیه‌ای به موضع‌گیری علیه اهانت به ساحت مقدس پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) توسط دولت شیطانی فرانسه پرداختند.

تحصن دانشجویان در شیراز

دانشجویان شیرازی هم در پی اهانت به مقدسات مسلمان‌ها در کشور فرانسه در مقابل دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان فارس تجمع و با حضور خود، توهین و جسارت به پیامبر اسلام و انفعال دستگاه دیپلماسی ایران را محکوم کردند.

این دانشجویان با تجمع و حمل پلاکارد‌هایی که جملاتی مانند «کلنا فداک یا محمد»، «سفارت فرانسه تعطیل باید گردد»، «سکوت هر مسلمان خیانت است به قرآن»؛ «islamophobia is not freedom»؛ «کالای فرانسوی، تحریم باید گردد» و «macron will pay high price» بر رویشان نوشته شده بود، اقدام دولت فرانسه را محکوم کردند و خواستار موضع سختگیرانه دستگاه دیپلماسی در این رابطه شدند.

هشدار اساتید دانشگاه‌های تهران

بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران طی بیانیه‌ای ضمن محکومیت اقدام هتاکانه دولت فرانسه و حمایت از سیاست تحریم کالا‌های فرانسوی، اعلام کرد که پژوهش‌های جدی‌تری را در مورد افسانه هولوکاست در دستور کار قرار خواهد داد.

در بیانیه این اساتید هم آمده است: در عین حال از مسئولان دولت جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه شخص ریاست محترم جمهور و وزیر محترم امور خارجه درخواست می‌نماییم تا ضمن اعتراض به طرف فرانسوی از همه ظرفیت‌های مادی و معنوی داخلی و منطقه‌ای برای فشار بر دولت فرانسه استفاده کنند که این یک وظیفه دینی، ملی و اخلاقی در جهت دفاع از شخص خاتم پیامبران است.

تحریم فرانسه

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور در بیانیه‌ای که به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و فرانسوی منتشر شده است، اقدام رئیس‌جمهور فرانسه در حمایت از اهانت به پیامبر اسلام را محکوم کرد.

در بیانیه این شورا آمده است: چه کسی می‌تواند اثبات کند که شما مدافع آزادی هستید؟ کیست که نداند بیش از ۶ میلیون مسلمان فرانسوی که قریب به ۱۰درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، اجازه ظهور و بروز در فضای سیاسی- اجتماعی این کشور را نداشته و همواره در انتخابات‌ها تحریم شده‌اند؟

اساتید علیه صهیونیسم

مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها با صدور بیانیه‌ای حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از اقدام اهانت‌آمیز نشریه شارلی ابدو به پیامبر اسلام (ص) را محکوم کرد.

این مجمع علمی، اقدام اخیر رئیس‌جمهوری فرانسه و حمایت از اقدام شنیع روزنامه شارلی ابدو در انتشار کاریکاتور نبی مکرم اسلام را که نتیجه اقدامات پشت‌پرده صهیونیسم جهانی است و دست دولت فرانسه از آستین آن بیرون آمد را شدیداً محکوم کرد.

نامه دفاتر بسیج دانشجویی

از سوی دیگر ۳۰ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ در نامه‌ای به وزیر امور خارجه خواستار اخراج سفیر فرانسه از ایران به دلیل اقدامات توطئه‌آمیز رئیس‌جمهور این کشور نسبت به پیامبر اکرم (ص) شدند. دفاتر بسیج دانشجویی تأکید کردند «در این نامه، صدای دانشجویان و ملت مسلمان ایران را که خواستار اخراج سفیر فرانسه هستند، به گوش جناب‌تان رسانده و از شما توقع اقدامی را که درخورِ نام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران باشد، داریم. این‌بار ما دانشجویان مسلمان از شما خواستار اقدامی سریع و جدی درخصوص این هتک حرمت‌ها هستیم و دیگر اقدامات تزئینی، همچون محکوم کردن این توهین، قلوب جریحه‌دار ملت ما را ترمیم نخواهد کرد.»

دانشجویان شهرستانی پای کار آمدند

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌غربی هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما امروز شاهد این هستیم که کشور‌های غربی که سالیان سال پرچم فریب آزادی اندیشه، آزادی بیان را علم کرده‌اند و شعار آزادی مذهب سر می‌دهند و حتی تشکیل مذاهب به ظاهر اسلامی از جمله وهابیت را در برنامه خود قرار دادند، با اقدام موهن و نژادپرستانه رئیس‌جمهور شارلاتان فرانسه خط قرمز مسلمانان جهان را شکستند.

اساتید و دانشجویان انقلابی دانشگاه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، بسیج دانشجویان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از روحانیون و مبلغین حاضر در دانشگاه‌ها هم جداگانه در پی محکومیت جسارت به ساحت پیامبر اعظم بیانیه‌ای صادر کردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار