طلاب جهادگر پاکستانی به کمک کادر درمان شتافتند
کد خبر: 1025406
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Iko
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۱
در قم، پایگاهی وجود دارد به نام «آوای پاکستان» که اعضای آن متشـکل از پاکستانی‌های حاضر و مقیم این شهر هستند. شیعیانی که جزو فعالان جامعه روحانیت بالتستان پاکستان هستند. این پایگاه از نخستین روز‌های شیوع ویروس کرونا در قم وارد عمل شد و با بحرانی شدن اوضاع فعالیت‌های جهادی آن‌ها در عرصه‌های مختلف افزایش یافت.
سرویس ایران جوان آنلاین: بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور و به میدان آمدن گروه‌های جهادی و بسیجیان برای ضدعفونی کردن معابر و اماکن عمومی و تولید ماسک و گان و دیگر تجهیزات موردنیاز، فعالیت جدیدی در برنامه آن‌ها تعریف شد، اما این تمام ماجرا نبود و با شروع رزمایش کمک مؤمنانه و همدلی که این‌بار حمایت از خانواده‌های نیازمند و آسیب‌دیده از کرونا را دربر‌می‌گرفت، مأموریت جهادگران در جبهه دیگری هم آغاز شد که به اذعان تمام مسئولان و دست‌اندرکاران شاهکاری بر جای گذاشتند. در این میان اعضای پایگاهی به نام «آوای پاکسـتان» که متشـکل از پاکستانی‌های مقیم قم و فعالان جامعه روحانیت بالتستان پاکستان است با تشکیل یک گروه جهادی از همان روز‌های بحرانی شدن کرونا در این شهر وارد عمل شده و برنامه‌های ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار دادند، اما نکته حائز اهمیت این گروه این است که مسئول آن می‌گوید: «به شـهیدانی مانند شـهید‌سـردار سلیمانی، شـهید‌آوینی و شهید‌چمران تأسی می‌کنیم و حتی یک‌بار با سفارش شهید‌سردار سلیمانی برای کمک به سیل‌زدگان به مناطق غربی و جنوبی رفتیم و با طلاب جهادی غیر‌ایرانی در بیمارسـتان فرقانی به صورت داوطلبانـه حضـور یافتیـم.»
 
جمعی از طلاب خارجی مقیم شهر قم که بیشتر آن‌ها پاکستانی هستند، در حرکتی جهادی به بیمارستان‌ها رفتند تا به یاری کادر درمانی و بیماران کرونایی پرداخته و به آن‌ها خدمات‌رسانی بکنند.

این گروه از طلاب جهادگر، در کنار این اقدام خود اقدام به تهیه اقلام بهداشتی برای طلاب جامعه‌المصطفی نیز کردند.

تهیه بسته بهداشتی برای طلاب

در قم، پایگاهی وجود دارد به نام «آوای پاکستان» که اعضای آن متشـکل از پاکستانی‌های حاضر و مقیم این شهر هستند. شیعیانی که جزو فعالان جامعه روحانیت بالتستان پاکستان هستند. این پایگاه از نخستین روز‌های شیوع ویروس کرونا در قم وارد عمل شد و با بحرانی شدن اوضاع فعالیت‌های جهادی آن‌ها در عرصه‌های مختلف افزایش یافت.

در ابتدا این گروه جهادی متشکل از طلبه‌ها و دیگر پاکسـتانی‌های مقیم قم اقلام بهداشـتی زیادی به ارزش چندین میلیون تومان را جمـع‌آوری و آماده کرده و آن‌ها را در میان طلاب جامعه‌المصطفی توزیع کردند.

سـید‌محمدتقی موسـوی، یکی از اعضای مجموعه آوای پاکستان است که در مورد نحوه شروع فعالیت‌هایشان تصریح می‌کند: «اعضای این پایگاه از همان روز‌های اول شیوع ویروس کرونا در قم کار‌هایی انجام می‌دادند، اما با اعلام وضع بحرانی در این شهر اقدام به جمع‌آوری اقلام بهداشتی کردند که در گام اول آن‌ها را در میان طلاب جامعه‌المصطفی توزیع کنند. سپس با هماهنگی‌های انجام شده در بیمارسـتان‌هایی که درگیر این بیماری هسـتند، به صورت جهادی در کنار کادر درمانی خدمت‌رسانی می‌کنند.»

وی با بیان اینکه طلبه‌های جهادگر در کنار توزیع بسـته‌های اقلام بهداشتی بین طلاب ایرانی و غیر‌ایرانی برای مردم قم و پاکستانی‌های مقیم این شـهر بیش از ۲۰۰ بسـته معیشتی هم به دست شهروندان رساندند، ادامه می‌دهد: «با توجه به شـیوع بیماری در اسـتان قم اعضای پایگاه آوای پاکستان بـرای کاهـش بیمـاری و مقابله با ایـن ویروس در کنار بـرادران ایرانی و قمی خود و مانند دیگر سازمان‌ها و نهاد‌های مردم نهاد وارد میدان کاری جهادی شدند.»
حجت‌الاسلام فرمان سـعیدی از دیگر اعضای این گروه هم می‌افزاید: «دوستی مردم ایران و پاکستان دوستی عمیـق و ریشـه‌داری اسـت و اکنـون بـا توجـه بـه درگیری شـهر قم کـه از طلاب پاکستانی و دیگر ملیت‌ها میزبانی می‌کند، خود را در کنار برادران دینی می‌دانیم و هدف ما از این فعالیت جهادی نشـان دادن همدلی و همبسـتگی ملت پاکسـتان با ایرانی‌هاست.»

استقبال مردم و خیران از فراخوان جهادگران

مسـئول پایگاه فرهنگی آوای پاکسـتان در مورد اعضای فعال این مجموعه می‌گوید: «اعضای پایگاه آوای پاکستان همان فعالان فرهنگی جامعه روحانیت بالتسـتان پاکسـتان هسـتند که به‌عنوان زیرمجموعه این نهاد فرهنگی و به‌عنوان یک گروه منسجم فعالیت فرهنگی دارند و در حال توسعه فعالیت‌های خود هستند.»

محمد‌ابراهیم صابری ادامه می‌دهد: «از زمان شـروع بحران کرونا در قم علاقه داشـتیم کارهایمان را در زمینه کمک‌های جهادی گسترش دهیم و به همین خاطر با مشـورت با مسئولان جامعه‌المصطفی العالمیه و روحانیون بالتسـتان و حجت‌السلام سـید‌احمـد رضـوی، همـکاری خوبی شکل گرفت و بعد از دادن فراخوان، از این کار جهادی استقبال خوبی شد و با کمک خیـران و طلاب پاکسـتانی مقیم قم به یاری طلاب و خانواده‌های محروم و آسیب‌دیده از کرونا رفتیم.»

وی با بیان اینکه فقط در یک مورد توانسـتیم کمک‌های مالی خوبی جمـع‌آوری و بعـد از ثبت‌نام از ۳۰۰ طلبه جامعـه‌المصطفی به ۲۵۰ نفر از آن‌ها بسته بهداشتی اهدا کنیم، می‌گوید: «ایـن فعالیـت‌ها و کمک‌های جمع‌آوری شـده، حاصل فعالیت خودجوش و جهادی جامعه روحانیت بالتسـتان و طلاب پاکستانی است که امیدواریم این فعالیت‌ها توسعه و گسترش یابد.»

مسـئول پایگاه فرهنگی آوای پاکسـتان با تأکید بر اینکه علاقه ما به ایران از قبل از انقلاب وجود داشـته و به شـهیدانی مانند شـهید‌سـردار سلیمانی، شـهید‌آوینی و همچنین شهید‌چمران تأسی می‌کنیم، ادامه می‌دهد: «با سفارش شهید‌سردار سلیمانی به مناطق سیل‌زده کمک کردیم و با طلاب جهادی غیر‌ایرانی در بیمارسـتان فرقانی به صورت داوطلبانـه حضـور یافتیـم.».

اما در قم یک اتفاق مبارک دیگر هم رقم خورد و آن هم اینکه میخائیل سـیمونوف، طلبه جوان اهل روسـیه، پس از مشـرف شـدن به دین اسلام و مذهب تشـیع، به میدان جهاد آمد.

وی که هم‌اکنون در جامعه‌المصطفی العالمیه مشـغول تحصیـل اسـت، در روزهـای کرونایی به گروه‌های جهادی پیوسته و خدمت‌رسانی به نیازمندان را در دستور کار خود قرار داده است.

سـیمونوف، عصر‌ها به همراه سایر طلاب جهادی که از کشور‌ها و ملل مختلف هستند، به ضدعفونی کردن منازل، معابر و خیابان‌های شهر قم می‌پردازد و انگیزه‌اش از این کار را برداشتن قدمی برای مردم در راستای رضایت پروردگار بیان می‌کند تا این ویروس هر چه زودتر از بین برود.
 
با مسئولان
 
آماده آموزش داوطلبان برای کمک به کادر درمانی هستیم
 
مرحله سوم رزمایش کمک مؤمنانه همزمان با میلاد باسعادت پیامبر مهربانی‌ها حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) در سراسر استان فارس آغاز می‌شود.

پیرو بیانات رهبر‌معظم انقلاب اسلامی در ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر ورود نیرو‌های مخلص، مؤمن و صالح در میدان مبارزه با کرونا، قرارگاه جهادی مقابله با کرونا سپاه فجر فارس در جهت هم‌افزایی و پشتیبانی از حرکت‌های خود‌جوش مردمی و گروه‌های جهادی استان تشکیل شد.

عملکرد استان فارس در مرحله اول و دوم نهضت کمک‌های مؤمنانه درخشان و فراتر از تصور بود و الحمدالله با کمک مردم و خیران اتفاقات بسیار خوبی در راستای کمک به آسیب‌دیدگان ناشی از کرونا در سراسر استان اتفاق افتاده است.

بسیجیان، خیران و گروه‌های جهادی این استان آماده برگزاری مرحله سوم رزمایش کمک مؤمنانه در روز میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) هستند و به لطف الهی یک‌بار دیگر با همدلی جهت کمک به محرومان به صحنه خواهیم آمد.

سپاه فجر ضمن تقدیر از مجاهدت شبانه‌روزی کادر درمان، آمادگی برگزاری دوره‌های آموزشی برای داوطلبان جهت کمک به کادر درمانی را دارد تا پس از گذراندن این دوره‌ها بتوانند زیر‌نظر سازمان علوم‌پزشکی به کمک کادر درمان بشتابند.

در جهت آگاه‌سازی و قطع زنجیره کرونا و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی نیز مسئولیت‌های سنگینی داریم و بیشترین و مؤثرترین شیوه کنترل ویروس کرونا رعایت نکات بهداشتی توسط آحاد افراد جامعه می‌باشد و آنچه از دست گروه‌های جهادی و بسیج به عمل خواهد آمد، قطع کردن زنجیره انتقال این ویروس با آگاه‌سازی و آموزش مردم می‌باشد.
 
توزیع ماسک در استان‌های کشور به همت بسیج اصناف
 
با دستور سردار سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و مصوبه قرارگاه زیستی بسیج در مرحله اول یک میلیون ماسک سه‌لایه استاندارد توسط سازمان بسیج اصناف کشور به سپاه‌های استان‌های تهران و البرز تحویل شد تا از طریق گروه‌های جهادی بسیج در اماکن شلوغ و پر ازدحام به صورت رایگان به مردم هدیه شود.

همچنین مقرر شد در اجرای این طرح به افرادی که از ماسک استفاده نکرده‌اند بعد از اهدای ماسک به صورت دوستانه تذکر داده شود. به‌عبارتی این کار نوعی امربه‌معروف به صورت عملی خواهد بود.

با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مراحل بعد نیز ماسک تمام استان‌ها از طریق بسیج اصناف نیز تقدیم خواهد شد و سایر استان‌ها به ویژه شهر‌های پر خطر از این طرح بهره‌مند خواهند شد.

برای مراحل بعدی نیز از ظرفیت خیران محترم هر استان برای خرید و اهدای ماسک استفاده خواهد شد.

به لطف الهی و تلاش شبانه‌روزی تولیدکنندگان ماسک تحت‌نظارت سازمان بسیج اصناف هیچ نگرانی درخصوص تولید ماسک در کشور وجود ندارد.

ضمن اینکه از چند هفته قبل و بعد از جلسه ستاد لجستیک کرونای وزارت صمت و همچنین با موافقت سازمان بسیج اصناف، قیمت ماسک سه لایه نیمه‌صنعتی در واحد‌های صنفی و جهادی از هزار و ۵۰۰ تومان به هزار و ۳۰۰ تومان برای مصرف‌کننده کاهش یافت و نرخ‌های جدید به تمام تولید‌کنندگان ابلاغ شده است.

هم‌اکنون روزانه بیش از ۱۶ میلیون ماسک سه‌لایه در تولیدی‌های ماسک سراسر کشور تحت‌نظارت این سازمان تولید می‌شود.
 
 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار