نژادپرستی نهادینه در ساختار حقوقی- قضایی امریکا
کد خبر: 1025282
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Iio
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
در امریکا، افراد رنگین‌پوست با نرخ‌های بالاتری نسبت به سفیدپوستان در زندان‌های ایالتی و فدرال زندانی می‌شوند، آفریقایی‌تبار‌ها بیش از پنج برابر نسبت به سفیدپوستان در زندان به سر می‌برند و در پنج ایالت آیووا، مینه‌سوتا، نیوجرسی، ورمونت و ویسکانسین با جوامع غالباً سفیدپوست، نسبت سیاه‌پوستان زندانی به ۱۰ برابر افزایش یافته است
سجاد آذری
سرویس بین الملل جوان آنلاین: این روز‌ها در شرایطی شاهد بحث‌های چالشی در خصوص «افول ایالات متحده» هستیم که شاید این موضوع را بتوان یکی از پذیرفته‌شده‌ترین مفاهیم نه تنها در میان اندیشمندان امریکایی بلکه حتی مردم عادی امریکا دانست. به نظر می‌رسد موضوعی که موجب این میزان ابهام در خصوص واقعیت امروز ایالات متحده شده ناآگاهی از شرایط فعلی جامعه امریکایی است. یکی از موضوعات که به خوبی می‌تواند واقعیت رو به افول را نمایان کند نژادپرستی نهادینه شده در ساختار ایالات متحده است که البته نتایج آن در اتفاقات بعد از قتل جورج فلوید به‌دست پلیس امریکا و همچنین جنبش «جان سیاهان مهم است» قابل مشاهده بود. با این حال، این مسئله خود معرف چالشی مهم‌تر در نظام حقوقی و به خصوص قضایی ایالات متحده است که طی دهه‌های گذشته و با وجود شعار‌های بسیار ایالات متحده در مبارزه با نژادپرستی و تلاش برای سردمداری مبارزه با این پدیده زشت در جهان، حتی در خود امریکا نیز حل نشده است.

بر اساس بررسی‌های سال ۲۰۲۰ مرکز تحقیقاتی پیو، امریکایی‌های آفریقایی‌تبار در حالی که فقط ۱۲ درصد از جمعیت ایالات متحده را شامل می‌شوند، ۳۳ درصد از جمعیت زندان‌های این کشور را تشکیل می‌دهند. همچنین جمعیت ۲۳ درصدی اسپانیایی‌زبان‌ها در زندان‌های امریکا در حالی است که فقط ۱۶ درصد از جمعیت ایالات متحده را شامل می‌شوند و در این میان سفیدپوستان امریکایی که ۶۴ درصد جمعیت ایالات متحده را تشکیل می‌دهند فقط ۳۰ درصد از جمعیت زندان‌های این کشور را شامل می‌شوند.

هرچند کارشناسان امریکایی معتقدند با وجود ۵۰ ایالتی که هر یک درباره جرائم به شکل متفاوتی رفتار می‌کنند، قانونگذاران ملی و محلی که بر سر قوانین جدید دعوا می‌کنند و متعصیبن کینه‌توز عجیبی که امور را به‌دست گرفته‌اند، بسیار بعید است دو نفر که به جرم یکسانی محکوم شده‌اند مجازات یکسانی داشته باشند، اما مسئله این است که اگر بین این دو نفر یکی رنگین‌پوست باشد به احتمال زیاد اوست که باید مجازات سنگین‌تری را تحمل کند.

در امریکا، افراد رنگین‌پوست با نرخ‌های بالاتری نسبت به سفیدپوستان در زندان‌های ایالتی و فدرال زندانی می‌شوند، آفریقایی‌تبار‌ها بیش از پنج برابر نسبت به سفیدپوستان در زندان به سر می‌برند و در پنج ایالت آیووا، مینه‌سوتا، نیوجرسی، ورمونت و ویسکانسین با جوامع غالباً سفیدپوست، نسبت سیاه‌پوستان زندانی به ۱۰ برابر افزایش یافته است.

برای متوجه شدن چگونگی شکل‌گیری این اعداد، باید جنایت مشابهی را که دو نفر از دو نژاد متفاوت انجام داده‌اند مقایسه کنیم. طبق اعلام اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا (ACLU)، یک فرد سیاه‌پوست در مقایسه با یک سفیدپوست، به دلیل داشتن ماری‌جوانا، ۷۳/ ۳ برابر بیشتر دستگیر می‌شود، به‌رغم اینکه میزان مصرف بین در دو نژاد تقریباً یکسان است. تقریباً اسپانیایی‌تبار‌ها و لاتین‌ها نیز همین دامنه اختلاف نژادی را شاهد هستند و آن‌ها ۴/۱ برابر سفیدپوستان در ایالات متحده زندانی می‌شوند البته با وجود این سیاه‌پوستان هنوز بیش از دو برابر اسپانیایی‌تبار‌ها در زندان فرسوده می‌شوند. علاوه بر این رانندگان سیاه و لاتین‌تبار در هنگام توقف ترافیکی ۷/۶ و ۹/۷ درصد بیشتر از رانندگان سفید بازرسی می‌شوند.

حتی اگر دهه ۲۰۲۰ و نه دهه ۱۹۳۰ باشد باز هم نژاد قربانی در ایالات متحده مهم است. سیاه‌پوستانی که سفیدپوستان را طعمه خود می‌کنند، مجازات طولانی‌تری را نسبت به سیاهانی که سیاهان دیگر یا سفیدپوستانی که سفیدپوستان دیگر را طعمه خود قرار داده‌اند تحمل می‌کنند. مجازات اعدام غالباً در موارد قتلی که قربانی یک زن سفیدپوست است، صادر می‌شود. برعکس، معمولاً از مجازات اعدام در موارد قتلی که قربانی یک مرد سیاه‌پوست و متهم یک مرد سفیدپوست است، خودداری می‌شود. این موارد به وضوح نشان‌دهنده وجود مشکل جدی نژادپرستی طولانی مدت در سیستم عدالت کیفری ایالات متحده، چه در سطح ایالتی و چه در سطح فدرال است. کارشناسان امریکایی معتقدند نظام حقوقی و قضایی ایالات متحده از افراد فرودست طرفداری نمی‌کند و این به نوبه خود بر بسیاری از رنگین‌پوستان تأثیرگذار است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار