آنچه در هشتادمین قسمت از برنامه سینمایی هفت گذشت
کد خبر: 1024511
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IWN
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
هشتادمین قسمت از برنامه سینمایی هفت روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: در این قسمت از برنامه وحید نیک خواه آزاد و غلام رضا رمضانی درمورد ظرفیت‌های فیلم‌های کودک در سینما صحبت کردند و محمد رضا کریمی صارمی به تشریح عملکرد یک ساله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت. طبق روال هر هفته میز رسانه با حضور کارشناسان رسانه به بیان اخبار مهم سینمایی پرداخت و میز نقد هم فیلم داستان یک کارآگاه اثر ویلیام وایلر را نقد کرد.


به نظرم حلقه مفقوده در سینمای کودک مدیریت است/ سینمای کودک تنهاست

در اولین میزگرد برنامه هفت وحید نیک خواه آزاد و غلام رضا رمضانی از کارگردانان پیشکسوت سینمای کودک درمورد وضعیت حال حاضر این ژانر سینمایی صحبت کردند.

نیک خواه آزاد در ابتدا گفت: سینمای کودک ما اسباب و نیروی انسانی و مخاطب وضعیت خوبی دارد، اما اتفاق‌های لازم نمی‌افتد درد این است. ما حتی تاریخی برای سینمای کودک داریم و باید بررسی کنیم که چه شد که در دوره‌ای آن اتفاق طلایی افتاد و دیگر نمی‌افتد. پرتوی وقتی گلنار را ساخت ۳۲ سال داشت. سی سال از آن موقع گذشته است. یعنی کارگردان مستعد و سی سال تجربه، اما اتفاق لازم نمی‌افتد. به نظرم حلقه مفقوده مدیریت سینما است انگار سینمای کودک جایی در سپهر سینمای ایران ندارد.
آن زمان ما دسترسی زیادی به فیلم‌های جهان نداشتیم به کتاب‌ها و مجلات سینمایی هم همین طور. اما واقعا کار‌های خوبی ساخته شد. اما الان شرایط در این زمینه بهتر است، اما سیستمی برای تولید اثر وجود ندارد. اگر انسان در دوره خودش کودکی نکند بعدا کودکی خواهد کرد. اگر برای کودکان اثر نسازیم این در آینده بچه‌ها تاثیر خواهد گذاشت. آثار خارجی هم شاید به درد ما نخورد، زیرا یک شبیه خون فرهنگی است.

غلامرضا رمضانی در ادامه افزود: سینمای کودک در سینما تنهاست. برای سینما اتفاقات زیادی افتاد، اما برای سینمای کودک اتفاقی نیافتاده است، زیرا آن را رها کرده اند و اهمیتی به آن نمی‌دهند. انگار کار‌های مهم تری از سینمای کودک دارند. در سی سال پیش آن فیلم‌ها با شرایط زمان خود همراه بود، اما الان این گونه نیست.
کار‌ها و تصمیمات ما متکی به شرایط و برنامه ریزی‌ها و سیاست هاست. قدیم‌تر این برنامه ریزی برای سینمای کودک وجود داشت. اما الان اینطور نیست. آن موقع خود مدیران برای کار به سراغ ما می‌آمدند. الان، اما بر عکس شده. برای تایید یک فیلمنامه یک سال یا دوسال باید تلاش کرد. اگر آنجا تائید شود در مرحله تخصیص بودجه و امکانات در گل می‌ماند.


شاید جشنواره پویا نمایی در اسفند برگزار نشود

درمیزگرد دوم برنامه هفت محمد رضا کریمی صارمی به تشریح عملکرد یک ساله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت. وی در این باره گفت:

کانون پرورش فکری تولیدات زیادی دارد که بخشی از آن تولید آثار سینمایی است. از دو سال گذشته وضعیت کانون بهتر شده است. ۲۰ انیمیشن در دست کار داریم و به زودی اولین آن به ثمر خواهد رسید. یک فیلم سینمایی دیگر به نام یدو داریم که به جشنواره فجر خواهد رسید. از قدیم در جشنواره‌های جهانی کانون حضور پر رنگی داشته است و بالای ۲۰۰۰
جایزه جهانی برده ایم.

۱۱ فیلم کانون در کتاب‌های درسی خارج از کشور تدریس می‌شود. کانون نزدیک به هزار کتابخانه دارد که باعث تداوم تعامل با کودکان است. حتی در این کتابخانه‌ها کار سینمایی هم انجام می‌شود. وجود مدیران دلسوز و نبود بودجه‌های زیاد باعث شد اتفاقات خوبی بیافتد و حتی ما فیلم خوب بسازیم. چشنواره انیمیشن برای برگزاری آماده کار است تاکنون آثار زیاد و خوبی به دبیرخانه دائمی رسیده است. اما شاید در اسفند برگزار نشود، زیرا نمی‌خواهیم جشنواره را به صورت آنلاین برگزار کنیم. اکران آنلاین ممکن است به فیلم‌ها ضربه بزند. از طرفی دیگر نمی‌خواهیم به سلامت جامعه ضربه بزنیم. شاید مجبور شویم تاریخ برگزاری را به تعویق بیاندازیم.

چالش‌های انتخاب منوچهر شهسواری در میز رسانه
میزگرد سوم برنانه هفت به بررسی اخبار مهم سینمایی پرداخت.

ایزد مهرآفرین درباره انتخاب منوچهر شهسواری به عنوان مدیرعامل خانه سینما گفت: من بعید می‌دانم صراحتی در اساسنامه وجود داشته باشد. بند کمی تفسیر پذیر است. من بعید می‌دانم در جایی که نماینده وزارت ارشاد هست و اعضای هیات مدیره وجود دارند تخلفی باشد. به نظر می‌رسد این بند قابل تفسیر بوده است. در صنوف‌های دیگر هم همین طور است و شاید مدیرعاملی چندین دوره در این جایگاه باشد.

امیر حسین مکاریانی ادامه داد: در قانون وقتی این طور ذکر می‌شود برای جلوگیری از این اتفاقات است. برای جلوگیری از لابی گری. اما نکته جالب این است که آقای شاهسواری بازنشسته اند و بد نیست برای استراحت به سفر بروند و بگذارند جوانان هم این مسند‌ها را تجربه کنند. نکته دیگر من در مورد جشنواره کودک است. سوال اصلی اینجاست ما برای کدام کودک فیلم می‌سازیم. برای کودکان دهه شصت و هفتاد یا کودکان دهه نود؟ کودک دهه نود دچار توسعه تفکر است، اما مدیران همچنان همان تفکر دهه شصتی را دارند.

ایزد مهرآفرین در ادامه درباره جشنواره کودک افزود: بحث جشنواره کودک مورد انتقادات زیادی است. در مورد این که آیا اصلا این جشنواره‌ها آثار درخوری دارند. خیلی از این فیلم‌ها حتی برای ما جذاب نیست. در سینمای کودک تولید اثر دچار مشکل است. در دهه شصت حتی فیلم‌های هنری هم برای سینمای کودک بود. این باعث توسعه در سینمای کودک بود. اما این توسعه الان دیگر وجود ندارد و این به نظام تولید در این حوزه باز می‌گردد.

گفتنی است میز نقد این هفته برنامه هفت باحضور مسعود فراستی، شاهین شجری کهن و جواد طوسی به نقد و بررسی فیلم سینمایی داستان کارآگاه اثر ویلیام وایلر پرداخت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار