کرونا مغلوب ممنوعیت نصفه و نیمه سفر نمی‌شود!
کد خبر: 1023456
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IFM
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
گزارش «جوان آنلاین» از ضعف مسئولان در مقابله با شیوع کووید ۱۹
کمتر کسی است که از حال بد مبتلایان کرونا بی‌خبر باشد و درباره صف‌های طولانی بیماران و انتظار آن‌ها برای بستری شدن چیزی نشنیده باشد. دیگر کسی نیست که از حال و روز پرستاران و پزشکان بخش کرونای بیمارستان‌ها بی خبر باشد و نداند که آن‌ها متحمل چه سختی و رنجی شده اند و هستند. حالا همه می‌دانند افرادی که در بیمارستان و در اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند، غریبانه و بدون وداع با خانواده از دنیا می‌روند.
مهسا گربندی
سرویس جامعه جوان آنلاین: آنقدر وضعیت بحرانی است که خبر هشدار بحران کرونا تبدیل به یک خبر تکراری شده و کسی نیست که آن را نشنیده باشد! متاسفانه اما با وجود تمام این ها، مسافران زیادی در روز‌های تعطیل بار سفر می‌بندند و از تفریح و خوش گذرانی خود دست نمی‌کشند، آن‌ها که خودشان را به خواب زده اند نمی‌دانند که سلامت خود و هموطنانشان را هم به خطر می‌اندازند و با بهانه اینکه فقط از این خانه به آن خانه می‌رویم، سعی در قانع کردن خود و اطرافیانشان دارند.

متاسفانه سفر‌های غیرضرور، شیوع کرونا را بیشتر کرده و شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا و فوتی‌ها در اثر این بیماری پس از سفر‌ها در تعطیلات گذشته هستیم. همین مسئله موجب انتقاداتی از سوی اصحاب رسانه و کارشناسان شد و موجی از درخواست‌ها مبنی بر جلوگیری از سفر‌ها در تعطیلاتپیش رو را به راه انداخت. در نهایت ظهر امروز، وزیر بهداشت از «ممنوعیت سفر در ۵ کلانشهر در تعطیلات پیش رو» خبر داد و گفت: «روز گذشته از رییس جمهور درخواست کردم که اجازه دهند در پنج شهر مهم که شیوع کرونا بالاست مانند کلان شهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه در سه روز تعطیلی منع عبور و مرور و محدودیت رفت و آمد اعلام کنیم که موافقت کردند.»
هر چند این تصمیم به جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا کمک خواهد کرد، اما نواقص بسیار زیادی دارد. مثلا اینکه چرا با وجود قرمز بودن وضعیت کل کشور و شیوع کرونا در تمام استان‌ها فقط رفت و آمد در ۵ شهر ممنوع شده است؟!

مسافران عزیز! بفرمایید شمال

استان‌های شمالی کشور به ویژه مازندران و گیلان همیشه هدف و مقصد بسیاری از مسافران در تعطیلات بوده و هست، اما در محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های اعلامی از سوی وزیر بهداشت هیچ اسمی از این دو استان حساس که دربیشتر ایام سال جاری جزو استان‌های قرمز و بحرانی بودند، برده نشده است! هرچند مسافران ۵ کلانشهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه حق خروج از شهر خود و سفر به شمال کشور را ندارند، اما مسافران سایر شهر‌ها به راحتی و بدون هیچ ممنوعیتی می‌توانند در سطح کشور به ویژه استان‌های شمالی تردد کنند.

راه تا پیش از ساعت ۲۴ باز است!

پس از اعلام خبر ممنوعیت عبور و مرور در ۵ کلانشهر کشور، کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت درباره جزییات آن گفت: «ممنوعیت ورود و خروج از و به تهران، کرج، مشهد، اصفهان وارومیه از ساعت ۲۴ امشب تا ظهر یکشنبه اعمال خواهد شد.» پس از اعلام این خبر راه برای مسافرانی که عزم خود را برای سفر جزم کرده بودند باز شد؛ مسافرانی که مبداشان ۵ کلانشهر ممنوع اعلام شده بود می‌بایست پیش از ساعت ۲۴ شهر را ترک کنند و آن‌هایی هم که مقصدشان این ۵ کلانشهر بود یا باید مقصد را تغییر دهند یا پیش از بسته شدن راه‌ها وارد شهر ممنوعه شوند! در واقع اعلام ساعت ممنوعیت تردد در این شهر‌ها آن هم ۱۲ ساعت قبل از بسته شدن راه ها، تنها منجر به تسریع در سفر بسیاری از افراد می‌شود و نه ممنوعیت آن!

سفر با قطار و هواپیما آزاد!

از یک سو رفت و آمد در ۵ کلانشهر ممنوع اعلام شده و قرار است که راه بر روی خودروی مسافران بسته شود، از سوی دیگر، اما سفر با قطار و هواپیما از این شهر‌ها و به این شهر‌ها آزاد است و همچنان بلیت هواپیما و قطار به فروش می‌رسد. هرچند تعداد مسافران جاده‌ای از مسافران هواپیما و قطار بیشتر است. اما آزاد بودن سفر ریلی و هوایی و جا به جا شدن مسافران در این روز‌ها نیز نقش موثری در شیوع کرونا دارد، زیرا که به گفته ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت هر فرد مبتلا به کرونا در یک ماه می‌تواند ۴۳۰ نفر را آلوده به این ویروس کند؛ و این موضوع یعنی سفر کردن با هواپیما و قطار نیز می‌تواند شیوع کرونا در کشور را بحرانی‌تر کند.

ضعف مقابله با شیوع کرونا

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره علت شیوع کووید ۱۹ در کشور به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «متاسفانه مردم توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند و مسئولان نیز برای مقابله با کرونا سخت گیری نمی‌کنند. وقتی مسئولان می‌بینند که بعد از ۹ ماه با بی توجهی از سوی مردم رو به رو هستند و برخی از افراد نسبت به جان خود و هموطنشان اهمیتی قائل نمی‌شوند، باید اهرم فشاری مانند جریمه را مدنظر قرار دهند و مانع شوند.»

او ادامه می‌دهد: «نه تنها سفر پیش رو بلکه تمامی سفر‌ها باید ممنوع و محدود شود. باید با بسته شدن راه‌های جاده‌ای و شناسایی پلاک خودرو‌هایی که در شهر‌های دیگر تردد می‌کنند مانع از مسافرت‌ها شد. مثلا در این تعطیلات پیش رو هر پلاکی که از شهر تهران در استان‌های شمالی کشور رویت شد جریمه شود و در صورتی که فرد ساکن آن شهر باشد باید مدارک ارائه کند.»

محرز اظهار می‌دارد: «من عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا هستم و نظرم را به ستاد اعلام می‌کنم، متاسفانه وقتی محدودیتی برای جلوگیری از شیوع کرونا اعلام می‌کنیم، شاهد ضعف در تصمیم و اجرای آن هستیم.»

او با بیان اینکه «سفر» و «تجمع» دو عامل مهم شیوع کرونا است، می‌گوید: «به وضع بسیار نا به سامان رسیدیم و به دلیل نبود تخت خالی برای بستری، بیماران در پشت در بیمارستان‌ها جانشان را از دست می‌دهند. باید روزانه تصاویر و فیلم‌هایی از وضعیت بیمارستان را تهیه و به مردم نشان دهیم، آن جوانی که دو روز پیش پدرش را از دست داده و مادرش نیز در آی سی یو وضعیت بدی دارد را نشان دهیم تا بدانند که کرونا یک شوخی نیست.»

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تاکید می‌کند: «باید تمامی سفر‌ها ممنوع اعلام شود و به صورت جدی آن را در دستور کار قرار دهند. سایر کشور‌ها با سخت گیری توانستند مردم را مجاب به رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی کنند، اما در کشور ما به توصیه و تذکر اکتفا می‌کنند.»

پس از ضعف عملکرد مسئولان برای تصمیم و اجرا کردن محدودیت‌های مقابله با کرونا، شاید ممنوعیت تردد در ۵ کلانشهر کشور، قدمی برای بهبود شرایط باشد. اما مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا باید محدودیت‌های کارشناسانه‌تر و ممنوعیت‌های سخت گیرانه تری را در نظر بگیرند تا با سامان دادن وضعیت بحرانی کرونا در کشور، دیگر هر روز شاهد فوت هموطنان مان بر اثر ابتلا به این ویروس منحوس نباشیم.
برچسب ها: کرونا ویروس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار