این دست‌فرمان ما را در معرض پیری زود‌رس قرار می‌دهد
کد خبر: 1022997
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004I7x
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس
گودرزی، نماینده بروجرد در خصوص نگرانی اصلی در حوزه جمعیت گفت: نرخ باروری کل، زیر سطح جانشینی و کمتر از نرخ ۱ /۲ است. یعنی اگر با این فرمان جلو برویم؛ در آینده جزو کشور‌های پیر و کم‌جمعیت خواهیم شد و خودمان با دست خود کشور را نابود خواهیم کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: بسیاری از کارشناسان حوزه قدرت ملی معتقدند جوانی جمعیت در ساختار سنی کشور‌ها از اهمیت بسزایی در وزن ژئوپولیتیکی آن‌ها برخوردار است. این در حالی است که شاخص‌های جمعیتی در ایران وضعیت مطلوبی ندارد و آمار‌ها گویای قریب‌الوقوع بودن بحران پیری جمعیت طی دهه آتی است.

نمایندگان مجلس یازدهم که با شعار تحول روی کار آمده‌اند نیز پس از هشدار‌های مکرر جمعیت‌شناسان و کارشناسان مسائل اجتماعی نسبت به تبعات پیری جمعیت حساس شده‌اند. در این زمینه برخی از نمایندگان در نظر دارند برای تسریع قانون‌گذاری در حوزه جمعیت لازم است کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده تشکیل شود.

در همین راستا، عباس گودرزی، نماینده بروجرد در مجلس یازدهم طی گفت‌وگویی با خبرنگار اجتماعی «جوان» با اشاره به اهمیت بحث جمعیت در کشور و اینکه جمعیت جوان یک مسئله حیاتی و راهبردی است، گفت: جمعیت جوان برای آینده کشور، اقتدار یک ملت و یک نظام سیاسی اهمیت دارد. وی افزود: الان که کشور ما در معرض پیری زودرس است در مقایسه با زمانی که اعلام می‌شد باید جمعیت کنترل شود و تمام ظرفیت‌های کشور پای کار آمد؛ خیلی کندتر پیش می‌رود. با وجود اینکه حضرت آقا نگرانی کارشناسان و حساسیت این موضوع رو تبیین فرمودند و حتی ایشان اعلام توبه کردند؛ باز به مانند دوران سیاست‌های کاهش جمعیت، همه ظرفیت‌ها پای کار نیامده‌است.
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی در خصوص نگرانی اصلی در حوزه جمعیت گفت: نرخ باروری کل ما زیر سطح جانشینی و کمتر از نرخ ۱/۲ است؛ یعنی اگر با این فرمان برویم جلو در آینده جزو کشور‌های پیر و کم جمعیت خواهیم بود و در این صورت دیگر نیاز به دشمن نخواهیم داشت و خودمان با دست خود کشور را نابود خواهیم کرد.

نماینده مردم بروجرد با اشاره کوتاهی به دلایل کاهش تمایل به فرزندآوری گفت: موضوع صرفاً اقتصادی نیست، بلکه بُعد فرهنگی هم دارد. مثلاً شما اگر الان مصاحبه کنید با یک نفر و بگویید ۵۰ میلیارد در بانک برنده شوی و با این پول چه می‌کنی؟ همه می‌گویند می‌رویم خانه می‌خریم، ملک می‌خریم، لوازم می‌خریم؛ کمتر کسی به فکر افزایش فرزندان است.

وی افزود: وقتی نظام نگرش‌ها عوض شده باید کار فرهنگی شود. از باب اهمیت موضوع و حیاتی بودن مسئله می‌طلبد که در مجلس یک کمیسیون ویژه تشکیل شود و متولی بحث جمعیت باشد و در واقع موضوع به صورت برنامه ریزی شده جلو رود.

گودرزی در پایان با بیان اینکه در کمیسیون اجتماعی برای تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده اختلاف نظر وجود دارد، گفت: با وجود اینکه برخی مخالف تشکیل ساز وکار ویژه برای جمعیت هستند، به نظر من این کمیسیون باید تشکیل شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار