ارز و طلا در فراز، بورس درحال خروج از فرود
کد خبر: 1022843
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004I5T
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۴
نگاهی به بازار‌هایی که رئیس‌جمهور٢ ماه پیش در رابطه با آن‌ها سخن گفت
طی دوماه گذشته دلار با ٩هزار تومان رشد به محدوده ٣٠هزار تومان رسید و سکه طلا نیز با ٥میلیون‌تومان رشد به ١٦‌میلیون تومان چشم دوخته و شاخص کل بورس پس از فرود ٦٠٠هزار واحدی خود را از کانال یک‌میلیون و ٤٠٠هزار واحدی به کانال یک‌میلیون و ٥٠٠هزار واحد رسانده است.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: از زمانی که رئیس‌جمهور به مردم توصیه کرد ارز و سکه جای سرمایه‌گذاری نیست و بورس محل سرمایه گذاری است، دوماه می‌گذرد در این بازه زمانی نرخ دلار که در محدوده ٢١‌هزار تومان قرار داشت به محدوده ٣٠ هزار تومان رسید و نرخ سکه طلای تمام بهار آزادی که در کانال ١٠‌میلیون تومان قرار داشت، هم اکنون چشم به محدوده ١٦‌میلیون تومان دوخته است. در این میان شاخص کل بورس از محدوده ٢‌میلیون واحد به کانال یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار واحد اصلاح کرد.

تقریباً حوالی ٢٠‌مرداد‌٩٩ بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور گفت: ارز و سکه محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست و بازار سرمایه را محل مناسبی جهت سرمایه گذاری معرفی کرد.

در آن زمان نرخ دلار در محدوده ٢١‌هزار تومان قرار داشت که هم اکنون در محدوده ٣٠‌هزار تومان قرار دارد، نرخ سکه تمام بهار آزادی هم در کانال ١٠هزار تومان قرار داشت که هم اکنون به ١٦‌میلیون نظر دارد، اما شاخص کل بورس در این دوماه از محدوده ٢میلیون واحد به محدوده یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار واحد اصلاح کرد. در جریان مبادلات روزگذشته نرخ طلا و سکه افزایش یافت، رشد نرخ در بازار ارز داخلی و جهانی طلا و همچنین رکود در بازار ملک و خودرو و نگرانی که اخیراً اصلاح بازار سرمایه در دل سرمایه‌گذاران ایجاد کرد، نقدینگی را به سمت بازار طلا و سکه هدایت کرده‌است. در این میان با توجه به اینکه مسئولان اتحادیه طلا توصیه می‌کنند که مردم عادی از خرید طلای آبشده به دلیل اشکال در عیار خودداری کنند، تقاضا به بازار سکه گسیل شده و همین عامل نیز تنور رشد نرخ‌ها را داغ‌تر کرده‌است.

هشدار به خریداران طلای آب شده

در حالی که به گفته مسئولان اتحادیه طلا تقاضا در بازار سکه از عرضه پیشی گرفته است و امکان دارد ورود نقدینگی به بازار سکه و خروج سکه از کشور و انتقال تقاضای مصنوعات طلا به بازار سکه در کنار رشد بهای ارز و نرخ جهانی طلا و رکود بازار‌های موازی دلیل این رخداد باشد، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: خریداران در صورتی که به دنبال معامله طلای آب شده هستند به واحد‌های مجاز که فاکتور و مهر استاندارد دارند، مراجعه کنند.

همچنین مدیرکل استاندارد تهران نیز توصیه کرده به دلیل مشخص نبودن عیار طلای آبشده از خرید آن جلوگیری کنند، با این وجود در صورتی که به دنبال خرید طلای آب شده هستند به واحد‌های مجاز که دارای فاکتور و مهراستاندارد هستند، مراجعه کنند.

نرخ هر گرم طلای ١٨‌عیار روز گذشته به کانال یک‌میلیون و ٤٠٠‌هزار تومان ورود کرد و قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز به محدوده ١٥‌میلیون و ٧٠٠ هزار تومان رسید؛ و سکه تمام طرح قدیم نیز به ١٤‌میلیون و ٧٠٠‌هزار تومان و نیم سکه بیش از ٨‌میلیون و ٤٠٠‌هزار تومان و ربع سکه ٥‌میلیون و ٦٠٠‌هزار تومان و سکه گرمی در حدود ٢میلیون و ٧٠٠‌هزار تومان نرخ خورد. نرخ جهانی طلا هم به محدوده یک هزارو ۹۳۳ دلار در هر انس رسید. رکود بازار‌های خودرو و ملک و نگرانی از اصلاح دوماه اخیر بازار سرمایه نقدینگی را به سمت بازار سکه هدایت کرده‌است، اما بازار سرمایه طی سه روز معاملاتی اخیر روند رو به رشدی را تجربه کرده است.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز شنبه با افزایش یک‌هزارو ۱۴۴ واحد روبه‌رو شد و به رقم یک‌میلیون و ۵۴۱‌هزار و ۸۴۴‌واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۳‌هزارو ۳۱۹ واحد به رقم ۴۱۰ هزار و ۵۱۷‌واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵‌میلیون و ۸۲۷‌هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۷/ ۶ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲ /۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۷‌هزار و ۸۰۱‌میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات فرابورس در روز را هم که به ۳‌هزار و ۱۰۰‌میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران در بورس و فرابورس بیش از ۱۰‌هزار و ۹۰۲‌میلیارد تومان داد و ستد کردند.

برای درک قابل ملاحظه بودن ارزش معاملات یک روز بورس و فرابورس باید گفت ارزش معاملات یکماه مسکن شهر تهران در واقع معادل معاملات یکروز بورس و فرابورس است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار