از «مقاومت تا رفراندوم» تا «زاویه افول امریکا» در جشنواره هنر مقاومت
کد خبر: 1021410
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HiM
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۵
دبیر کل ششمـین جشنواره جهــانی «هنر‌مقاومت» ضمن تشریح بخش‌های متنوع این جشنواره از اهدای صنایع دستی شناسنامه‌دار ایرانی به برگزیدگان بخش بین‌الملل به جای دلار و پیشنهاد همکاری شهرداری تهران با جشنواره مشروط به حذف لوگوی جشنواره از روی بنر‌های آثار برگزیده خبر داد.
مصطفی شاه‌کرمی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین:  مسعود نجابتی دبیر کل ششمین دوره جشنواره هنر مقاومت در نشست خبری با اهالی رسانه، پیرامون تغییرات این دوره از جشنواره گفت: ششمین جشنواره هنر مقاومت توسط اساتید پیشکسوت و جوانان این رشته برگزار می‌شود. موضوعات ثابتی داریم که از دوره اول تاکنون، موضوعات محوری بوده‌اند. موضوعات همیشگی ما، استکبارستیزی و حمایت از مظلوم بوده است و امسال با توجه به اتفاقات بزرگی که افتاده، شهادت جهانمرد مقاومت، سردار سلیمانی و ابومهدی که انعکاس جهانی داشت و علاوه بر آن کمک مومنانه و مدافعان سلامت به جشنواره اضافه شده است.

مهم‌ترین راهبرد جشنواره

وی افزود: در هر دوره به موضوع رژیم صهیونیستی با نگاه‌های متفاوت پرداخت شده و نگاه جدید به این مسئله در این دوره این است که چگونه دموکراسی در همه جا خوب است، ولی در سرزمین‌های اشغالی بد است؟ که این مورد مهم‌ترین راهبرد جشنواره ششم هنر مقاومت است.

نجابتی گفت: امسال شعار «مقاومت تا رفراندوم» برای بخش صهیونیسم و نگاه «زاویه افول امریکا» برای بخش امریکاست. در موضوعات داخلی، بحث مدافعان سلامت و تجلیل از چهره‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم. در دوره قبل به نقاشی دیجیتال پرداختیم، اما امسال به نقاشی کلاسیک می‌پردازیم. مجسمه‌سازی که قبلاً جای خود را با طراحی صنعتی عوض کرده بود، امسال دوباره جزو قالب‌هاست و طراحی صنعتی در این دوره حذف شده است، همچنین رشته موشن حذف نشده ولی عملاً یک رشته مستقل نیست و در همه بخش‌ها حضور دارد، بنابراین هنرمندان می‌توانند آثار فاخر انقلاب را به صورت موشن ارسال کنند. وی ادامه داد: سیاست‌های جوان‌گرایی در کنار توجه به پیشکسوتان هنر انقلاب و پرداخت به استعداد‌های سطح کشور و نه فقط تهران در جشنواره انجام می‌گیرد. رشته‌های کاریکاتور، تایپوگرافی، پوستر، پرچم و کتیبه به صورت جهانی برگزار می‌شود، اما رشته عکاسی و نقاشی داخلی خواهد بود. دبیر جشنواره هنر مقاومت اظهار کرد: در بخش جوایز بین‌الملل به علت افزایش هزینه‌های دلار، معادل جایزه‌های ایرانی برای خارجی‌ها، از آثار اصیل هنر‌های دستی ایرانی که توسط استادکار خلق شده و شناسنامه‌دار هستند، هدیه می‌دهیم. این کار هم باعث جلوگیری از خروج ارز و هم حمایت از کالا‌های ایرانی خواهد شد. گفتنی است معادل هزینه ریالی برندگان ایرانی صرف خرید صنایع دستی برای برندگان خارجی می‌شود.

موازی‌کاری نکردیم

نجابتی در پاسخ به اینکه در دوره گذشته بخشی از جشنواره به ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی اختصاص داشته، آیا امسال بخشی برای ۴۰ سالگی دفاع مقدس است یا خیر گفت: در جشنواره قبلی موضوعات مختلفی داشتیم و موضوع فقط ۴۰ سالگی انقلاب نبود. امسال هم موضوع متمرکز ما ۴۰ سالگی دفاع مقدس نیست، زیرا بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های انقلاب، موضوع ۴۰ سالگی دفاع مقدس را در دستور کار دارد و حتی نمایشگاهی هم با این عنوان برگزار کرد، بنابراین ترجیح دادیم برای جلوگیری از موازی‌کاری، موضوع ۴۰ سالگی دفاع مقدس را از حالت متمرکز خارج کنیم.

علت نپرداختن به خیانت اعراب

وی در خصوص اینکه چرا امسال به خیانت کشور‌های عربی، به آرمان و پیمان صلح با اسرائیل پرداخته نشده است، گفت: تصمیمات اتخاذ شده ما برای موضوعات و رشته‌های جشنواره امسال، مربوط به قبل از اتفاق پیمان صلح کشور‌ها با اسرائیل بوده و در فروردین۹۹ نهایی شده است. باید گفت که در این دوره، بخش کاریکاتور حذف شده است. این گرافیست نام‌آشنا درباره حذف طراحی صنعتی توضیح داد: در جشنواره پنجم، طراحی صنعتی به رشته‌های مسابقه اضافه شد، ولی در این دوره به دلیل افزایش قیمت‌ها و کاهش ارزش ریال و، چون رشته نوظهوری است و خلق آثار، مستلزم برگزاری کارگاه‌های متعدد بود و در شرایط فعلی خطر شیوع بیماری کرونا افزایش می‌یافت، رشته طراحی صنعتی حذف شد که ان‌شاءالله در دوره‌های بعدی این رشته را خواهیم داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار