جنگ اقتصادی آمریکا علیه ما از سال ۹۷ شروع شد
کد خبر: 1020687
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HWh
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
رئیس جمهور:
حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور گفت: ما از سال ۵۹ در تحریم آمریکا بودیم، اما جنگ اقتصادی آمریکا علیه ما از سال ۹۷ شروع شد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه هیأت دولت، افزود: علت حمله صدام به ما در ۳۱ شهریور سال ۵۹ به دلیل توهمات و محاسبات غلط بود.

رئیس جمهور گفت: آن‌ها گمان می‌کردند که ما در این شرایط نیروی هوایی نداریم، چرا که آمریکا آن را تحریم کرده و هیچ قطعه‌ای وارد نشده است و وضع ارتش ما هم از نظر آن‌ها به گونه‌ای بود که آمادگی برای جنگ نداشتیم و سپاه هم آن روز به صورت نیروی انتظامی و جمع کوچکی برای دفاع از انقلاب اسلامی بود.

روحانی افزود: آن‌ها گمان می‌کردند که، چون آمریکا رابطه اش را با ایران قطع کرده است و شرق هم که طرفدار عراق و حزب بعث است، قطعاً پیروز جنگ خواهند بود.

رئیس جمهور با اشاره به توطئه‌هایی که عراق از روز اول انقلاب در کردستان و خوزستان ایجاد کرده بود، گفت: در سال ۵۹ در داخل کشور انشقاق‌ها و اختلاف‌هایی بود و آن‌ها اینگونه گمان کردند که ارتش و نیروی مسلح و حامی خارجی نداریم و با یک نیروی برق آسا می‌توانند انقلاب ما را سرنگون کنند.

روحانی افزود: صدام می‌گفت که نخستین هدف ما سرنگونی نظام و انقلاب است و بعد گفت که اگر به این نتیجه هم نرسیدیم بخشی از خاک ایران را تصرف می‌کنیم و اگر هم نشد لااقل به عنوان هدف سوم معاهده میان ایران و عراق را جلوی تلویزیون پاره می‌کنیم و دیگر حاکمیت مان بر اروند رود تثبیت می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه گفت: محاسباتشان را غلط کردند و رسوا و سرنگون شدند و همه آن‌هایی هم که از آن‌ها حمایت کردند ابراز پشیمانی کردند و زمانی که صدام به کویت حمله کرد تک تک شان گفتند که چقدر به صدام پول دادند.

روحانی افزود: این محاسبات غلط هم برای ما دردسر درست کرد و هم صدام خودش را نابود و هم کشورش را با مشکلات مواجه کرد.

رئیس جمهور گفت: امروز این حادثه دقیقاً تکرار شده است و دو سال و نیم پیش هم آمریکا جنگ اقتصادی علیه ما را بر مبنای توهم و محاسبات غلط آغاز کرد، این چیزی است که آن‌ها اظهار کردند نه این که ما بخواهیم تحلیل کنیم.

روحانی افزود: آن‌ها هدفشان بستن همه راه‌های اقتصادی به روی ایران بود و مجدد اعلام می‌کنم که ما از سال ۵۹ دچار تحریم اقتصادی بودیم، اما جنگ اقتصادی از سال ۹۷ علیه ما شروع شد.

رئیس جمهور گفت: امروز بحث تحریم نیست، ما در جنگ اقتصادی هستیم و آمریکا با همه امکانات، دلارها، روابطش و با شرکت‌های چند ملیتی اش به لحاظ اقتصادی وارد جنگ با ایران شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار