ورود نهاد‌های امنیتی به ویلموتس گیت
کد خبر: 1019135
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004H7f
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۹
با درخواست مجلس، نهاد‌های امنیتی برای شناسایی کسانی که با ارسال اطلاعات غلط به فیفا، فوتبال کشورمان را در خطر تعلیق قرار داده‌اند، به پرونده ویلموتس ورود پیدا کرده‌اند.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: شاخک‌های نهاد‌های نظارتی گویا این‌بار دیگر تیز شده و آن‌ها پای کار پرونده ویلموتس آمده‌اند تا مقابل فساد در فوتبال قدعلم کنند و نگذارند بیش از این به بیت‌المال دست‌درازی شود. خط‌دهی تاج و دوستان به فیفا برای تعلیق هم سبب نشده مجلس و سازمان بازرسی کنار بکشند و وعده می‌دهند که می‌خواهند تا آخر خطر بروند و هر مدیری که ردپایش در ویلموتس گیت دیده شود، باید پای میز محاکمه بیاید. با این حال ترکمانچای ویلموتس، بار دیگر پرونده ستون پنجم و داخلی‌هایی را که به فیفا خط می‌دهند روی میز آورده است. مدیرانی که هر وقت منافع‌شان را در فوتبال در خطر می‌بینند و پرونده‌های تخلف‌شان رو می‌شود، ابایی ندارند که نامه‌ای به فیفا بنویسند و با دادن اطلاعات غلط کاری کنند که منفعت شخصی‌شان محفوظ بماند و منافع ملی به خطر بیفتد. البته این جریان برای امروز نیست و سال‌هاست که فوتبال کشور گرفتار مدیرانی است که راپورت‌های‌شان به فیفا برای تعلیق فوتبال زبانزد عام و خاص است. حالا، اما پرونده ویلموتس بهانه‌ای شده تا مجلس و قوه قضائیه تلاش کنند که ریشه این جریان را بزنند تا دیگر مدیری به خودش اجازه ندهد زمانی که اهداف نامشروع و غیرقانونی‌اش تهدید شد با چماق تعلیق به دنبال گروکشی باشد و منافع ملی را نادیده بگیرد.

ستون پنجم فوتبال

هفته‌هاست که پای تاج و سایر مدیران فدراسیون فوتبال به عنوان متهمان اصلی ویلموتس گیت گیر است. البته قابل پیش‌بینی بود که چماق تعلیق بار دیگر بر سر فوتبال کشورمان آشکار شود، همان حربه قدیمی که هر وقت کم می‌آورند، پای فدراسیون جهانی فوتبال را پیش می‌کشند. صحبت‌های یکی از مقام‌های سازمان لیگ فوتبال پس از خط و نشان مجلس و قوه قضائیه برای متهمان ویلموتس نشان از آغاز جوسازی حامیان تاج برای بالا بردن هزینه برای فوتبال دارد. برگه‌های احضار تاج و سایر متهمان به دادسرا و مجلس سبب شد تلاش‌ها برای سنگ اندازی مقابل قوه قضائیه و نمایندگان آغاز شود، طوری که تاج و سایر متهمان با راپورت دادن به فیفا و مطرح کردن بازداشت احتمالی‌شان به دلیل فساد در پرونده ویلموتس سعی کردند فوتبال را به پرتگاه ببرند تا خودشان در امان بمانند.

آن‌سو هم حامیان تاج و کسانی که در روز‌های حضور این مدیر در فدراسیون، نان و نمک تاج را خورده بودند در رسانه‌ها برای حمایت از دوستان‌شان که امروز متهم به فساد و ریخت و پاش بیت‌المال هستند، سعی کردند سنگ‌تمام بگذارند و با شانتاژ خبری، جریان‌ها را از پرونده ویلموتس و غرامت ۱۶۰ میلیارد تومانی غافل کنند. حجت‌الاسلام علیپور، مدیر صیانت از اخلاق حرفه‌ای سازمان لیگ فوتبال یکی از این مدیران بود که پا پیش گذاشت و فیفاهراسی را با توجه به اطلاعات و کد‌هایی که تاج و سایر مدیران متهم ویلموتس گیت به فدراسیون جهانی فوتبال فرستاده‌اند، کلید زد.

او پس از مطالبه برخورد با خاطیان پرونده ویلموتس در مصاحبه‌ای در راستای سیاست چماق فدراسیون ایران گفته بود: «چون برنامه‌ها و اظهارات مسئولان ورزشی و غیرورزشی ما توسط فیفا رصد می‌شود باید مراقب باشیم. طی روز‌های گذشته از فیفا تماس گرفته شده و پرسیده‌اند به چه دلیل یکی از مسئولان غیرفوتبالی شما گفته است که اعضای هیئت رئیسه فدراسیون باید ممنوع‌الخروج شوند و اموال‌شان توقیف شود.»

تهدید به تعلیق با اطلاعات غلط

همانطور که قابل پیش‌بینی بود با توجه به جوسازی حامیان متهمان ویلموتس در داخل کشور و اطلاعات غلطی که از سوی تاج و سایر مدیران متهم به فیفا مخابره شده بود، اوایل شهریور فیفا در نامه‌ای کتبی فوتبال کشورمان را تهدید به تعلیق کرد. در این نامه با توجه به خبر احضار هشت متهم در پرونده ویلموتس به دادسرا اشاره شده که «از طریق منابع مختلف قابل اعتماد از جمله رسانه‌هایی که سخنان مقام‌های مسئول را نقل کرده‌اند، متوجه شده‌ایم که چند تن از اعضای ارشد فدراسیون فوتبال ایران از سوی سازمان بازرسی کل کشور متهم به «اهمال در انجام وظیفه» شده‌اند.» در پایان این نامه هم فوتبال کشورمان تهدید به تعلیق شده بود: «اعضای فیفا باید مسایل و مشکلات‌شان را به شکل مستقل حل کنند و نباید تحت تأثیر فرد سومی باشند. هرگونه تخلف از این بند می‌تواند به اعمال جریمه از سوی فیفا منجر شود، از جمله تعلیق فدراسیون عضو.»

با این حال این نامه با واکنش نمایندگان مجلس روبه‌رو شد و آن‌ها اعلام کردند که این احضار‌ها در راستای مقابله با فساد و مسائل غیرفوتبالی بوده، اتفاقی که در سال‌های اخیر در خود فیفا هم رخ داده و نهاد‌های خارج از فوتبال مانند پلیس نیز به برخورد با مدیرانی که به فساد متهم بوده‌اند، اقدام کرده‌اند. مجلسی‌ها معتقدند این نامه فیفا به دلیل اطلاعات غلط برخی از داخل به فیفاست.

خط‌دهندگان به فیفا شناسایی می‌شوند

دیروز هم احسان قاضی‌زاده‌هاشمی از ورود نهاد‌های امنیتی برای برخورد با کسانی خبر داد که از داخل اطلاعات غلط به فیفا داده‌اند. قاضی‌زاده‌هاشمی در شبکه خبر در این باره گفت: «متأسفانه یک نامه‌ای از فیفا و AFC برای ما ارسال و فدراسیون فوتبال به تعلیق تهدید شد. البته یک‌بار قبل از جام ملت‌های آسیا در امارات به صورت شفاهی به تعلیق تهدید شدیم که این‌بار به صورت کتبی بود. البته ما برای حل این موضوع از دستگاه نظارتی و امنیتی دعوت می‌کنیم، چراکه در رأس آن نامه ذکر شده است که باید براساس کدگذاری و بنا بر منابع مطمئن داخلی، این منابعی را که آدرس‌های غلط داده‌اند کشف کنیم، زیرا این پرونده قضایی، راجع به مسائل مالی غیرفوتبالی پرونده ویلموتس بوده است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار